İnşaat mühendisi olacağım ama amerika'da yaşamak istiyorum

İnşaat mühendisi olacağım ama amerika'da yaşamak istiyorum. sizce ne yapmalıyım?

amerika'da yüksek lisans yapıp iş aramalısın sonrasında da. yoksa çok zor.

  • ekaterina  (29.01.14 13:23:53)
hevesini kurmak gibi olmasin, 1000 lira ile zor be hocam.

  • nekodunlangafana  (29.01.14 13:38:25)
Amerikan ortaklı Türk şirketleri (nato müteahhitleri vs) var. Yapı işletmesinde yüksek vs yapıp kapağı atabilirsin. Genelde etikete bakarlar.

En garanti yol ise söylenmiş zaten. Amerika'da YL yapıp iş bulacaksın. O da paraya bakar hacı.
  • trixi  (29.01.14 13:45:06)
artırırım mezun olana kadar. etiket dediğin iyi bi üniversite mezunu olmak falan mı trixi?

  • Ranchoddas  (29.01.14 13:50:05)
Ayyynen öyle. ODTÜ-BOĞAZİÇİ(Aslında İTÜ hepsini ziker) mezunu olursan, şöyle takım elbise, saçlar jöleli, ağzın laf yapan)-kızsan mini etek vs(dalga geçmiyorum) gibi şekil yaparsan, bir de üzerine ABD'de, İngiltere'de mastır, ya da online sözleşme mühendisliği diploması tarzı şeyler ekledin mi tadından yenmez.

  • trixi  (29.01.14 13:56:55)
amerika'da turk insaat sirketleri de var, oralarda sansini deneyebilirsin. abddeki y lisansin artisi sana 1-2 yil opt denen calisma iznini sagliyor olmasi.

  • little miss rejectee  (29.01.14 14:29:18)
bir de amerika'daki turk insaat sirketleri hakkinda konusayim: hicbiri odtu, itu, bogazici umursamiyor. zaten amerikali sirketler o okullarin ne olduklarini bile bilmiyorlar o yuzden turkiye'de mezun oldugun okulun cok bir onemi yok.

  • little miss rejectee  (29.01.14 19:39:42)
türkiye'de mezun olduğun okulun önemi yok önermesine katılmıyorum. eğer kötü bir ortalaman yoksa iyi bir okuldan mezunsan amerikada yüksek lisans yapman zor değil. eğer çok yüksek akademik başarın varsa yüksek lisansın için burs da bulabilirsin.

amerikada çalışabilmen için en olası yol orada yüksek lisans yapman.

yapı işletmesini tavsiye etmiyorum. structure her zaman en büyük alan.
structure açısından da en yağlı yer petrol şirketleri. exxon'a falan girebilirsin. tanıdığım türk yapı mühendisleri var amerikada çalışan.

bunun dışında amerika açısından en iyi ikinci tercih benim kanaatimce zemin olur.

bu ikisinden birinden yüksek lisans yaparsan şansın yüksek olur.

onun dışında burada lisans okuyup amerika'da inşaat mühendisliği yapman için lisans sırasında akademik makaleler yazmış, uluslararası bir iki mühendislik yarışmasını kazanmış falan olan lazım. öyle değilsen yüksek lisans için üniversite aramaya başla derim.
  • godsparticle  (29.01.14 19:51:54)
evet yuksek lisansin en dogru yol olduguna katiliyorum ancak yuksek lisansa girmek icin en iyi okuldan mezun olman gerektigine katilmiyorum. burada karsilastigim turk insaat muhendislerinin pek de ic acici gecmisleri yok. amerika'daki en iyi insaat muh master programina girmek icin lisanstaki okulun bir onemi olur elbet ama onun disindaki daha "mediocre" programlar icin o kadar da gerek yok. buradaki masterinin sonundaki opt senin icin kapiyi acan sey olacak.

bunlari niye yazdim: eger su an o etiket sahibi okullardan birinde degilsen uzulme, pes etme diye.

edit:ben nereden boyle dusunuyorum yazmak istedim: mimarim zaten. 7 yillik bir amerika deneyimim var. en yakin arkadasim insaat muhendisi ve turk sirketlerin birinde calisiyor. onun arkadaslari ve patronlariyla tanistim, bakis acilarini diger turk sirketleri biliyorum. o yuzden boyle yazdim. amerikan sirketlerinin o etiket okullarini tanimadigini da kendi deneyimimden bilyorum. odtu deyince mal mal yuzume bakiyorlar. ayni sey okulda da (princeton dahil) oldu. kimse odtu falan bilmiyor oyle.
  • little miss rejectee  (29.01.14 19:59:10 ~ 30.01.14 13:13:41)
godsparticle'a da hak veriyorum bir yandan. Amerika'da çalışmış veya çalışan 4 arkadaşım var. biri zeminci, ikisi zemin yapı etkileşiminde, biri yapı işletmesinde mastır yaptı.

  • trixi  (30.01.14 10:02:40)