Gitar çalmak

24 yaşındayım. Birkaç kez denedim internetten bulduğum eğitim şeysileriyle ama el alıştırmaları kısmında hemen sıkıldım. Devamı gelmedi. Notaların yerlerini aklımda tutamıyorum. Sizce tekrar başlamalı mıyım? Nerede yanlış yaptım önceden? Öğrenme eşiğini nasıl düşürürüz de 'oha bir şeyler oluyo lan' hissini kısa sürede yakalarız?

Başlangıç aşamasında bulabildiğiniz deneyimli bir kişiden/kurumdan kurs almanızı öneriyorum. Yanlış öğrenmekten de kaçınmış olursunuz ve öğrenme süreci hızlanır. Birşeyler oluyor hissi her gün elinize gitarı alıp parmak çalışması yaptığınızda 1 ayda bile gelebiliyor, fakat yetenek ve isteğinizle alakalı daha çok.

  • fretboard  (27.01.14 01:42:58)
bir yandan da basit akorlara bakin. duz nota bayabilir. dinlediginiz sarkilarin tab'larini bulun ordan yapabileceginiz yerlerini calisin. misal metallica one, fade to black girisleri ya da nothing else matters'in en basi. sarki calismaniz sizi motive eder.

  • badseed  (27.01.14 01:47:27)
tablar ile bir kaç parça öğrenip hevesinizi arttırabilirsiniz.

  • necrolyte  (27.01.14 01:47:36)
asla vazgeçme hacı ağbiy, asla! hiç olmazsa günde 15 dakka çalış ama her gün çalış.

  • compadrito  (27.01.14 02:15:38)
26 yaşındayım, 7 aydır keman 1 yıldır da piyanoyla uğraşıyorum, bir şeyler oluyor çalışmaya devam et bence, sonra çok iyi geliyor, kendini seviyorsun yeni bir parçayı çaldıkça vs.

  • ekaterina  (27.01.14 02:31:20)
müzik ve müzik enstrumanı çalmak, uzaktan görüldüğü gibi kolay ve eğlenceli değildir arkadaşlar. öncelikle mantık olarak yanlışı düzeltmek isterim.
eğer basit bir şey olsaydı zaten notayı matematikçi icat etmezdi sanırım...
öncelikle çalmak istediğiniz enstruman, her mutlaka zaman ayırabileceğiniz, hiç sıkılmadan, usanmadan büyük bir sabırla saatlerinizi geçirebileceğiniz bir enstruman olmalı.
yani, o daha kolay onu çalarım, o zaten gıy gıy sorun yok dediğiniz noktada yanılıyorsunuz.
ayrıca bir enstrumanı en iyi öğrenebilmenin yolu, birebir ders almaktan geçer.
bunda da eve alışveriş yaparken nasıl bozuk tavuk/et, tarihi geçmiş meşrubat veya coca cola yerine rc cola almıyorsanız aynı mantıkta iyi bir hocadan edinmelisiniz dersi. zira, ortalıkta hoca olduğunu iddia eden tonla soytarı var.
hocayı isim soyisim eidnip araştırdıktan sonjra bakın bakalım nerelerde ne çalmış, eğitimi neymiş vs. ud öğrenip keman dersi veren tiple tanıştım ben internette...
son söz olarak, enstrumanı evde tek başına, internetle ve kitapla vs öğrenmek yakın gelecekte hezeyana yol açabilir, hayli risklidir.
bilginize...
  • jeanluc  (27.01.14 05:26:04)
@jeanluc+1 ben de ders alarak ilerleme kaydettim bir hocan olmazsa o disiplin gelmiyor hiç, aletlerde kenarda atıl durumda kalıyor. 4 yıldır piyanom var aslında hocamdan ders alana kadar hiç ilerleyemedim.

  • ekaterina  (27.01.14 11:03:06)
pratik şart, ders şart

saati 3 biradan ders veririz hocam
  • veilofsin  (28.01.14 15:57:46)