yuh bu nasıl bir gümrük vergisidir ?

brezilya'da arkadaşım var, kız hediye olarak bana forma gönderdi. içerisinde 2014 brezilya forması vardı ismim yazılı ve bir de mektup yazmış. her neyse işte kız kargo parasını ve sigortasını ödemiş ama bugün kargo geldi Ptt benden 61 tl istedi, la dedim kız vermedi herhalde şimdi söylenmez ayıp falan bir baktım ki arkasında gümrük vergisi etiketi yapıştırmışlar o paraymış. e soruyorum allahsızlar kız forma gönderdi diye forma parasını benden mi istiyosunuz ?

sorum şu ki; bu alınan para normal mi ?

Formanın değeri 75 euro üzerindeyse normal.

  • cakabo  (22.01.14 10:10:17)
formanın değerini nasıl anlıyorlar ki ? kız bi poşete koyup göndermiş, he yanında bir mektup yazmış çok değerli ama o da portekizce :)

  • dijital dunyadaki analog adam  (22.01.14 10:13:46)
gönderilen her üründen ne alınacağının listesi ve bir standardı var zaten hocam. faturasız ürünlerde bu tarife uygulanıyor ve genellikle üst limit oluyor bu.

  • dahili meddah  (22.01.14 10:14:52)
gümrük vergisi dediğimiz %20 oluyor, yani bugünkü kurdan kabul edersek formaya 100 euro değer biçilmiş. Vay anasını sayın seyirciler.

  • atom karincanin torunu  (22.01.14 11:03:16)
Hediye üründen de mi vergi alınıyor? Alışveriş yok ki ortada, hediye bu kardeşim. Ne günlere kaldık yaa. Bilen varsa aydınlatsın bizi. Bana da hediye gelecek yurtdışından.

  • old possum  (22.01.14 11:09:16)
yuh aq, ptt kazigi bence, forma 100 euro olur mu lan. parayi vermeseydin de kavga etseydin keske. bu ne lan?

  • beriberi  (22.01.14 11:35:30)