Maaş pazarlığında ne desem?

Selamlar,

Yarın bir iş görüşmesine gidiyorum. İnşallah güzel geçer ancak ben istediğim maaş sorulursa ne derim bilemedim. Firma tamamen Türk sermayeli, 700 kişinin çalıştığı bir yer. Metal işleme makinaları üretiyor ve yaklaşık 70 ülkede temsilciliği var. Ben de bu firmada Yurtdışı Satış Uzmanı/Mühendisi pozisyonu için başvuruyorum. En az 2 yıl sıcak satış tecrübesi istemiş, ben de zaten 2 yıl tecrübe sahibiyim. Maaş sorulursa hem karlı çıkıp hem de "yuh be naptın" dedirtmeyecek bir şey söylemek istiyorum. Sektörden tecrübeli arkadaşlar cevap verirse sevinirim.

şehir?

  • japon askeri  (01.12.13 21:47:43)
3500 net

  • [silinmiş]  (01.12.13 21:48:12)
@japon askeri: bursa
@douchebag: bu iş sıcak satış içerdiği için muhtemelen prim de olacaktır diye düşünüyorum. Ayrıca yurtdışına giderken verilen harcırahlar da oluyor, bir haftalık yurtdışı gezisinden artıp cebime kalan harcırah 200 euro civarında olur sanıyorum. 3.500 + ekstralar mı yani?

  • karaage  (01.12.13 21:53:52)
Yurt dışı satış mühendisi olarak söylüyorum; piyasadaki bu pozisyon için minimum maaş 2700 tl net/yıl içerisindeki aylık ortalama. O da ucuzcu şirketler, sikseler çalışmayacağın yerler. 4000'in yukarısını sektörde tecrübeli değilsen kimse vermez. Sektörde tecrübelendikçe ve şirketler arasında zıpladıkça 4000 'in üzerine çıkarsın.

Maaşın skala olarak 2700 tl - 4000 tl arasında ne olacağını ise fabrikanın/şirketin bulunduğu yer belirler.

Not: Harcırahlar ek gelir olacak. Ama maaşını ayrı değerlendir. Harcırah ek gelir olacak diye maaşından taviz verirsen, yurt dışı seyahatinde olmadığın zamanlar nasıl geçineceksin? Hayat standardın inişli çıkışlı olamaz. Bu aynı işi yapan birisi olarak benden sana tavsiye olsun.

Prime de bel bağlama. Primi alacağının bir garantisi yok. Sen net gelirine bak.

P.s: bazı şirketler harcırah vermez. Hatta "sen harca, fişleri getir biz verelim" diyenler bile olur. Öyle bir yere girme. Bunu da açık bir şekilde sor. Hatta yurt dışındaki otel masrafını sana yükleyip yüklemediklerini, sen gitmeden voucher'ı eline verip vermediklerini, eğer oteli buradan ödüyorlarsa harcırahından düşüp düşmediklerini de sor. Harcırahtan oteli düşüyorlarsa geriye sana bir şey kalmaz, baştan söyleyeyim.
  • hiko seijuro  (01.12.13 21:54:40 ~ 21:58:11)
sektörde yeniyim ama gördüğümü söyleyeyim. benim çalıştığım yerde 4 dil bilen(tr, alm, fr, ing) arkadaşım bir önceki işinde ihracat kısmındaymış ve 4000 civarı alıyormuş. 35 yaşında bu adam. şu anda 5500 gibi bir şey alıyor.

2 yıl tecrübe ile bursa'da 3000 tl güzel para bence. ama verirler mi o kadar bilmiyorum.
  • japon askeri  (01.12.13 22:41:01 ~ 22:41:38)