Operation Research - Yöneylem Araştırmaları Bilen var mı?

Bir ödev var, kafa yoruyorum ama bir türlü olmuyor.

Problemde belirli bir bütçe var. Bu bütçeyle 10 tane işten hangilerini yapmak daha mantıklı sorusu soruluyor. İşlerin her birinin getirisi ve maliyetleri var. Ayrıca bu 10 adet işin 2 farklı yapılış şekli var. Yaptığın şekle göre getiri ve maliyet artıyor ya da azalıyor.

Modelleyemedim gitti bunu. Yardım edebilecek biri var mı?

Ederim, soru neydi?

  • aychovsky  (01.12.13 14:46:02)
çok kafa yoramadım ama bence şöyle düşünebilirsin:
değişken x(ij) olur - i yapılacak iş, j nasıl yapılacağı. binary olsun bu.
sonra kısıtlarda bütçeni yazarsın. maliyetlerin toplamı bütçeyi aşmasın gibi.
amaç fonksiyonu olarak da getirileri yazarsın.
bi de bir işi iki yolla da yapılmasını engellemen lazım. onu da kısıtlarda her iş için bir denklem yazarak çözebilirsin.
  • kulturpilz  (01.12.13 14:48:36)
Fazladan kısıtlı sırt çantası problemi gibi duruyor. Maks (getiri - maliyet) amaç fonksiyonu
(tr.wikipedia.org)
kısıtlar
1. bütçe kısıtı
2. Ya birinci yok ya ikinci yol kısıtı
Ya - ya da kısıtlarını şuradan inceleyebilirsin
orms.pef.czu.cz
Ya - Ya da ksıtını yapıya girmeden de yapmanın yolları var, ama o yollarla yapılabileceğini şu anda göremiyorum sorudan. O yüzden ya - ya da kısıtı daha kolay olabilir
  • aychovsky  (01.12.13 14:49:26 ~ 14:51:36)
Her işi (1,1) (1,2) (2,1) (2,2) gibi düşünebilirsin yani 10 deği de 20 farklı iş varmış diye yapabilirsin. Arkadaşların dediği gibi sırtçantası problemi bu.

  • ilkot  (01.12.13 15:02:20)
Belki yardımım dokunur, yollar misin problemi? Boşum bu aralar biraz bakarım, çıkartırım belki bişeyler.

  • yazgisiz infaz  (01.12.13 15:38:21)
karar değişkenini doğru tanımlarsan modeli çözersin.

xij i. iş j. tipte yapılıyorsa 1; aksi halde 0 demen gerekli.

sonra bu kd ye göre hangileri mantıklı sorusuna cevap bulman lazım. bu durumda maliyet minimizasyonu olur
yani

min topla topla xij olur

kısıtları da yazarsın işte
  • gurur  (01.12.13 18:46:12)