amerika'da sublet yaparken dikkat edilecek hususlar

Merhaba,

Ev arkadaşımla anlaşamadığımdan ötürü şimdiki odamı başkasına kiralayıp bir daha da ömür billah ev arkadaşsız yaşamaya karar verdim. Şimdi odamı kiralayacak birini bulmam gerekiyor. Kira kontratında hem ev arkadaşımın hem benim imzamız var. Şimdi ben bulduğum kiracıyı ev arkadaşıma beğendirmek zorunda mıyım? (Nezaketen öyle tabi de nezaket sınırları aşıldı aramızda) Onun dışında adam/kadın kirayı ödemezse yine bendenalacaklar onu biliyorum. Başka depozitodur, şudur budur nelere dikkat etmem lazım? Başından böyle bir şey geçmiş biri varsa deneyimini benimle paylaşırsa sevinirim.

ev arkadasi degil ev sahibinin onaylamasi gerekir. ayrica mutlaka yazili anlasma yapmaniz gerekir, ev sahibinin de imzalayacagi, yoksa ev sahibi ben izin vermemistim diye dava acabilir pic ise. eger becerebilirsen ayrica subletten depozito da almalisin cunku eve zarar verirse sen ugrasacaksin. eger ev arkadasin eve zarar verirse senin ustune de yikabilir buna da dikkat. en iyi opsiyon bence ev sahibinin de, ev arkadasinin da onayladigi birini bulup kira sozlesmesini tekrar yazdirmak.

ha bir de voices.yahoo.com guzel bir ozet ve assignmenti da anlatiyor, bunu da dusun.
  • beriberi  (30.11.13 19:58:29 ~ 19:59:28)
kontratin bitmesine daha cok mu var? biraz kus mus, (u'ler noktali anasini satiyim) idare edemez misiniz?

iki kira karsiligi depozito isteyin bari. depozitoyu bankaya bloke edebiliyo bildigim kadariyla. yani elinize nakit saymak zorunda degil. boylece, subletci de killanmiyo sizden.

sublet icin craigslist'i kullanacaksiniz muhtemelen. oraya degisik bir ilan yazin. sahici oldugunuzu, dolandirici olmadiginizi anlasinlar. ben ilk ebay satisimda ki 2 bin dolarlik bi satisti, oyle sahici bi aciklama yazdim ki urunun altina, herif ben daha urunu gondermeden, parayi hesabima pesin cikardi.

hem de italya'dan!

onun icin, yazacaginiz ilanin metni cok onemli. hem bulacaginiz kisinin niteligi acisindan, hem de size guvenmesi acisindan. madem ev sahipleri credit score istiyo, siz de subletciden isteyin anasini satiyim. baktiniz bulamiyosunuz kimseyi, sartlari biraz yumusatirsiniz.

amariga, turkiye'ye hic benzemiyo biliyonuz. halk mahkemesi diye bisey var ve hakim, donunuza kadar aliyo, hemen oracikta. yani sizin bu boktan ev arkadasinin sizi, ev sahibinize sikayet ihtimali var mi? kontratinizda sublet yasak yaziyosa, tekerinize comak sokabilir.

biraz sabir testi desek bunun adina ve sabrinizi gelistirmeniz icin, o herifle/kariyla kontrati tamamlasaniz olma mi?

kafanizi karistirimis da olabilirim. sayet durum oyleyse, ozur dilerim.
  • compadrito  (30.11.13 20:06:29 ~ 20:10:41)