kedi tüyü

etrafımdan sürekli olarak işittiğim bir husus var. bunun ne kadar doğru olduğunu öğrenmek istiyorum. kedimin tüm aşıları tam. tüyünü yutarsam bir şey olmuyo. çok küçük de olsa ciğere gitme ihtimali varmış. ama şu herkesin sülalesinde herkese karışan, her şeyi çok bilen akrabalar var ya, heh işte onlar bana diyo ki;
1. bu kadar oynarsan ciğerine gitmeden olmaz bu tüyler. ciğerine yapışır büyür büyür, kocaman bi kitle olur.
2. kedi aşılı da olsa sırf tüyü tenya yapıyo vücutta. (buna küfrettim açıkçası ama net bir şeyler de bulamadım, tereddüte düştüm. bi de enişte bey baya kendinden emin anlattı)
3. etrafımda o kadar kedi besleyen hatta abartıp pislik içinde yaşayanlar var ama hiç kimsenin(aşıları, beslenmesi falan) hayvan beslediği için hastalandığını, öldüğünü görmedim, duymadım.

var mı içimi rahatlatabilecek, bilgilendirebilecek arkadaşlar?

kulaktan dolma yanlış bilgiler...

kedinin tüyü değil varsa paraziti tenya yapar adını da vereyim: ekinokokus granulosus

bunu engellemek için parazit ilaçları veriliyor aşı altında zaten, ayrıca karaciğerde kist yapar soluyup akciğerde değil.
ha paraziti varsa kılından da , soluma yoluyla yumurta vs bulaşır yani her şey parazit aşısında bitiyor.
(bkz: kist hidatik)
  • neferkitty  (25.11.13 21:27:57 ~ 21:29:36)
bana hep anne uydurması gibi gelir nedense..

bilimsel yanını bilmiyorum tabi..

tenyayı her türlü her an kapabilirsin.. o konuda sıkıntı yapma.. istediğin an kapında :)
  • senialanaglasinalsinsikinicaliyabaglasin  (25.11.13 21:28:44)
1. Ciğerine gitme ihtimali yok çünkü ağzına giren şey ciğerine değil midesine gider insanın o da dışkıyla atılır. Ciğerine kaçması için soluk boruna girmesi lazım ki o da çok küçük bir ihtimal.

2. Parazitin kedinin aşısıyla falan hiç alakası yok. Eğer bünyen müsait değilse parazite bir şey olmaz müsaitse olabilir. Hayvan parazitten kırılıyor olsa eğer dışkısını 24 saatten fazla kumunda bırakmazsan parazitin sana bulaşma ihtimali yoktur. Kedi ve köpekten bulaştığı söylenen parazitlerin dışarıda yenilen iyi temizlenmemiş yeşillikten bulaşma ihtimali çok daha fazladır. Burada kist yapar çocuğun olmaz muhabbetine de deyineyim genelde kadınlara çocuğun düşer vs. derler bu da kedi köpekten değil eğer insan bünyesi müsaitse dışarıdan yenilen iyi temizlenmemiş yeşillikten olabilir.

3. Hayvana bağlı alerji olur maksimum. Parazit kapsan zaten ishal ve kusma yapar onun da ilacını alır 1 2 günde kurtulursun hayvan beslemekten ölünmez ki alerjinin bile çözümünü bulan buluyor :D
  • purusha  (25.11.13 21:37:25)
purusha'nın parazit konusunda söyledikleri doğru değil. aşı kesinlikle hem hayvanı hem sahibini koruyucudur.parazitli hayvanın dışkısından değil tüyünden de parazit yumurtası bulaşabilir. malum kediler ve köpekler kendilerini yalayan hayvanlar.
bunun dışında aşı olduğunda, evet hiç bir şey olmaz. yeni moda uyarı da "kedinin nefesinden uzak dur!" hay sikeyim bu uyarıyı yapanın nefesini :)

  • ben smyrna  (25.11.13 21:44:04 ~ 21:44:31)
ya cidden çok teşekkür ederim. beynim yıkanmış uzun bi süredir, bunu fark ettim. kalın sağlıcakla.

  • sistem enkazı  (25.11.13 21:45:26)
akciğer kanseri mi? ama kedi tüyünün adamı kanser edeceğini pek sanmıyorum.. ama paylaştığın için sevindim, bunun için sordum neticede.

  • sistem enkazı  (25.11.13 21:51:35 ~ 21:52:39)
yahu alerjisi vs varsa kronik irritan yapan her şey kanser yapar.
ayrıca bizim ülkemizdeki sokakların pisliği yüzünden bu kadar parazit bulaşıyor hayvanlara, yurtdısındaki parazit aşılarının rutin uygulama sıklığı ile bizimkisinin arasında dağlar kadar fark var.
daha yerlere çöp atmama, sokağa tükürmeme,belli saatlerde çöp atmama gibi eğitimleri kazanabilmiş medeniyette miyiz sanki.
kendi pisliğimizi hayvanlar üzerine atmanın lüzumu yok.
sokakların deterjanla yıkandığı şehirler de var.
  • neferkitty  (25.11.13 21:53:47 ~ 21:58:08)
eğer kedi alerjin yoksa hiç bir şey olmaz.
1-bu güne kadar kedi tüyünden oluşmuş bir kist tespit edilmiş değil. bulunursa bu tıp tarihinde bir ilk olur. bir de ek bilgi kediler ayda bir kere filan kusar. bu temizlenirken yuttukları tüyleri dışarı atmak için gereklidir. bunlar yalandıkları halde bir ayda bu kadar tüy yutuyorsa ne kadar tüy yutabileceğin tahmin edersin (ayda 1-2 adet). o da kist yapmaya yetmez.
2-tenyayı kedi tüyü değil aşısı olmayan kedinin dışkısındaki tenya yumurtaları yapar. aşısız bir kediyi sevdikten sonra elini sabunla yıkman yeter.
3-doğru görmüşsün. 41 yıllık ömrümün tamamı kedi olan bir evde geçti. hala hayattayım kedi nedeniyle bir kere bile hastalanmış değilim (tırmık yaraları ayrı).
  • tururo  (25.11.13 22:05:50)
bizim kedinin aşıları tam değil ve her gece yanımda yatıyo bol bol da tüy döküyo ama bana bi bok olmadı şimdiye kadar.

  • Tam1Hi0n3  (25.11.13 22:44:21)
Parazitle ilgili söylediklerimin yanlış olduğunu söyleyen arkadaşımı biraz araştırma yapmaya davet ediyorum. 3 - 6 ayda bir gaytada parazit testi yaptırıyorum ve her seferinde negatif çıkıyor, haşır neşir olduğum parazitli hayvan sayısını artık hatırlamıyorum bile. Bir seferde 15 - 16 kedi bakmak zorunda kaldığımı bile biliyorum ve kedi sayısı çok fazla olduğunda paraziti önlemek ve tedavisini yapmak çok daha zor oluyor, öyle bir dönemde bile bana parazit bulaşmadı. Yumurtalar eğer dışkı kumda 24 saatten fazla kalırsa hayvanın tüyüne bulaşır ve insana geçer. Parazit tedavisini yapmak hayvan ve insan sağlığı açısından kesinlikle çok önemli ancak hayvanda parazit var hemen bana bulaştı diye bir şey demek yanlış olur. Zira dışarıda yediğimiz marul maydonoz vb gıdalar çok iyi temizlenmiyor ve bunlar köyde yani inek koyun vb. hayvanların olduğu ortamda yetişiyor ve evde beslediğiniz hayvandan daha fazla risk altına koyuyor sizi.

  • purusha  (26.11.13 20:59:49)