özel efektle alakalı

şimdi el kamerasıyla bir kısa film çekmeyi düşünüyorum. kısafilmde kamerayı çeken kişinin bir hamam böceğinin peşinden koştuğu bir sahne var. gerçek bir böceği oynatamayacağım için sorularım şunlar:
-nasıl bir görsel kullanmalıyım ki efekt olduğu en az belli olsun. 3boyutlu hareketli animasyon mu başka bir şey mi?
-çok hakim değilim bu konulara ama aklıma şöyle bir şey geldi. yeşil renkli böcek büyüklüğünde bir lazer tutsam kameranın çektiği yere onu hareket ettirsem sonra o yeşil ışınla hamamböceğini değiştirme şansım olur mu?
-hareketli görüntü olacağından başka nasıl yapılabilir bu durum

kafandaki goruntuye en uygun goruntuyu bi yerden arakla plani da ona gore cek montajda da arka arkaya koynca cok siritmaz.

  • rentts  (22.11.13 20:34:21)
Yeşil ışın neden tutacaksın anlamadım, hamam böceğini keylemek için mi? Green box'ın mantığı tam tersidir. Gerçekçi gözükmesini istiyorsan kullanacağın teknik, kafandaki kadraja göre değişir. Yakın ve hareketli kamera görüntüsü olacaksa hiçbir şekilde efektle halledemezsin. Bence bir hamam böceği bul, kibrit kutusuna koy, onu kullan.

  • mountaincat  (22.11.13 20:38:03)
olabilir tabii ki ama yeşilin keskin ve altındaki renklerden zıt bir kontrast yaratması lazım ki track yapılırken program algılayabilsin
. storyboard var ise çekim için tavsiye verebilirim

  • jack n brooks  (22.11.13 20:38:36)
@rentts abi ne yaptın kaliteli bi kısa film çekelim diyorum :)
@mountaincat özel efekt konusunda bilgili değilim fakat kamera arkasından yere lazer tutsam hareket ettirerek olabilir gibi geldi. hamam böceği alıp koyamıyorum çünkü 10 dakikalık bir plan-sekans yani hiç cut yok. aralıksız çekmem gerekiyor ve böcek 5.dakikada falan girip salondan banyoya gitmeli... :D
@jack n brooks şu an için bi storyboard yok olabilir diyosanız deneyeceğim çizmeyi. teşekkürler herkese
  • axhs  (22.11.13 21:05:40)
boşver board a gerek yok anladım ne demek istediğini.

kameranın üstüne lazeri koyup yapacağın cekimlere benzer deneme çekimi yap efekti yapcak olan arkadaşa ver baksın bi track tutuyor mu. tutuyor ise canın nasıl istiyor ise, ister modellenmiş 3d ister 2d bir böcek görselini oraya complamak lazım. eger bocek saga sola hareket halinde olacaksa yani çekimin çeşitli yerlerinde böceği çeşitli açılardan göreceksek 3d bir böcek şart.

bir de aklıma şöyle birşey geldi. belki böceği belli bir yoldan yürütmenin şeklini bazı ilaçlar ve kokularla ona yol çizerek yapabilirsin. o işlerden anlayan birine sor bence.
  • jack n brooks  (22.11.13 21:24:19)
ondan önce bol konuşmalı oyunculu şeyler olacağından gerçek böcek her türlü riskli :) ama efektle olmazsa el mahkum deneyeceğim. çok teşekkürler

  • axhs  (22.11.13 21:31:18)
dostum yere lazer tutarak green box yaratmayi falan solemissin de bunu aklindan cikart oole bi dunya yok. green box in olsa bile ona gore super isik yapman lazim yoksa patlama tarama vs yapcak.
eger olmazsa olmaz bi plan diilse ben olsam o plani cikartirdim.
kaliteli bi kisa film en onemli ogesi senaryodur. senaryosu boktan kisa filmi en guzel efektleri yapsan da bi ise yaramaz.
bizim kisa filmcilerimizin yaptigi en buyuk hatalardan birisi de bu, cekime, montaja efekte harcayacaklari zamani parayi emegi hikayeye harcasalar cok daha iyi isler cikar.
  • rentts  (22.11.13 21:50:34)
@rentts

adam lazerle green box yaratmaya çalışmıyor. track point yapmaya çalışıyor.
kaliteli senaryoyu para dökerek nasıl elde edeceksin merak ettim hiç alakasız bir insanın senaryosunu mu satın alsın. sonra post prodüksiyonda ne yapsın sıçsın mı?

bir film senaryosu iyi olsa bile çekim kalitesi editi efectleri ve ses dizaynı kötü ise kusura bakma da pek bi boka yaramaz. adam büyük ihtimal dalgasına kısa film çekmiyordur. bu işin okulunda falandır ve olayı gelecekte profesyonelliğe taşımak istiyordur. bunun için post prodüksiyonda yapabileceği şeyleri algılamaya, tanımaya ve öğrenmeye başlaması ve bunları amatörken bile kaliteli bir şekilde filmlerinde kullanması rakipleriyle arasına fark koyacaktır.

kısacası akıl verirken ne yaptığınızın farkında olun.
  • jack n brooks  (22.11.13 22:29:51)
@jacknbrooks
track point olayini atlamisim greenbox olarak anladim.
postta muhtesem is yapip senaryosu 5 para etmeyecek hatta yonetmene kufrettigim cok film izledim.
millet cep telefonuyla cekiyo artik kisa film. post ta super hale gelebilecek bok gibi bi senaryo yok.
kisa film ruhu denen bisey var bahsettigim sey o. eger algilayabiliyosan yani.
ayrica cikip bana akil verirken naptiginin farkinda ol diyerek racon kestigini falan mi saniyosun?
git o muabbetlerini kahvede tespih salladigin apacilere yap.
  • rentts  (22.11.13 23:14:12)
tamam abi sakin olun :)
@rentts greenbox değil abi track point dediği gibi jack n brooks'ın. film tamamen senaryo odaklı zaten. bir çocuğun el kamerasıyla anne ve babasının kavgasını çekmesi. o sırada dikkati hamamböceğine kayıyor, sonra onu çekerek banyoya gidiyor. toplam 10 saniyelik bir kısım yani ama önemli bir anlamı var. ve 10 dakikalık aralıksız çekim olacağından, bu kısmı yapacağımdan emin olmadan oyuncu vs. arayışına girmemek mantıklı geliyor. o nedenle şimdiden onu soruyorum.

  • axhs  (23.11.13 00:18:01)
ruhtan bahsetmişsin de kaç tane kısa filmin var merak ettim. farkettiysen kac tane diyorum hiç çektin mi demiyorum bu kadar ahkam kesiyorsan en azından birkaç tane ödüllü kısan olsa gerek. cevaplarında kahve tespih racon bayağılına girmezsen sevinirim.

  • jack n brooks  (23.11.13 11:09:38)
@jacknbrooks
kisa filmim var onlarca olmasa da birkac kisa filmim birkac belgeselim, birkac tv programim var. yeraldigim projeleri saymiyorum kendime ait olanlar bunlar. odullu yok maalesef cunku bende cekerken henuz kisa film ruhunutam olarak kavrayabilmis degildim, okudukca izledikce iyiisleri o zaman anliyosun zaten nasi olmasi gerektigini.

  • rentts  (23.11.13 12:31:44)
teşekkürler.

  • jack n brooks  (23.11.13 16:57:16)