c# sorunu

Merhabalar, dün gece geç saatlerde sormuştum aynı soruyu ama cevap alamayınca tekrar sorayım dedim.

Şimdi şöyle bir şey yazmanız isteniyor. (basitçe) iki araba var. sen arabalara önce numara veriyorsun sonra o arabalara verdiğin isim(numaralar) ve kazanma şansları (ki beygir gücüne paralel olarak rastgele belirleniyor) sonuç olarak veriliyor.

yani örneğin araba 1: 7 (bu benim verdiğim herhangi bir numara)
araba 2: 3

yazdım sonuç olarak. araba 7 / 20 (burası beygir gücüne göre bir oran/olasılık veriyor) araba 3 / 2

sonra işte kaç para yatırmak istediği sorulsun felan.

şimdi ben işin içinden çıkamadım. önce seçim1 ve seçim2 diye variable belirledim, sonra auto(motor, number) ve motor (beygir gücü) diye klaslar oluşturdum. amma ve lakin bir türlü yapamadım. rastgele sayımı oluşturulacak, ne yazılacak nereye yazılacak bilemedim.

umarım anlaşılır olmuştur.

teşekkürler.

ekbilgi: <PkProperty> = new Random().Next(<min>, <max>);
örnek: Pk = new Random().Next(80, 500);

ekbilgi 2: sonuç olarak ilk arabanın ikinci arabaya oranla kazanma şansı için. <liste> = new Random().Next(<min>, <max>);
örnek: int liste = new Random().Next(1, 30);

simdi 7/20 dermissin, digerine de 3/20 (3/2 yazmisin ama typo diye dusundum)
kalan 10lik kisimda da sanirim berabere kaliyorlar...
soyle bisi yapabilirsin, 1 ile 20 arasinda bir sayi uret:
int sonuc = new Random().Next(1,20);
sonra eger sonuc 1 ile 7 arasinda ise birinci araba kazansin, 8-10 arasinda ise ikinci araba kazansin, gerisinde berabere kalirlar.
tabi o boundary kontrollerini duzgun yapman lazim...
  • tonakai  (21.11.13 17:19:03)