bir metindeki bütün satır başlarını yok etmek

merhaba millet elimizde bir excel tablosu var ve bu tabloyu kaldırıp karmaşık bir metin hale getirmek istiyorum worde atınnca yine satırbaşı oluyor onlar da olmasın sanki bir şiiri düz yazı halien getirmek gibi düşünün

Merhabalar,

Tablonun satır sayısı çok fazla değilse;

=BİRLEŞTİR(

işinizi görektir.
  • bagcivan  (18.11.13 10:08:14)
yok, binden fazla satır var.

  • hoot  (18.11.13 10:36:49)
tablonuza

adana
ankara
samsun
van

diyelim.

adananın yanındaki hücreye =A1 deyin
ankaranın yanındaki hücreye = B1&A1 deyin
adanaankara olacak.
B2ye yazdığınız bu formülü tutun aşağıya çekin, veya tüm hücrelere kopyalayın. en alttaki hücrede istediğiniz düz yazı oluşacak (adanaankarasamsunvan), eğer doğru anladıysam..
  • balporsugu  (18.11.13 10:51:41 ~ 10:52:39)
O vakit kullanıcı tanımlı fonksiyon ile yapabilirsiniz.

Öncelikle excel dosyanızda alt+f11 ile vba'ya geçiş yapın. Daha sonra İnsert>modüle seçtiğinizde yeni bir model eklemiş olursunuz. Buraya aşağıdaki kodu kopyalayın

Option Explicit

Function VERİLERİ_BİRLEŞTİR(Aralık As Range, Optional Sembol As String = ";") As String
Dim Hücre As Range

Application.Volatile True

For Each Hücre In Aralık
If Hücre.Value <> "" Then
VERİLERİ_BİRLEŞTİR = IIf(VERİLERİ_BİRLEŞTİR = "", Hücre.Value, VERİLERİ_BİRLEŞTİR & Sembol & Hücre.Value)
End If
Next
End Function

ekranı kapatıp sayafaya dönün. Artık
=VERİLERİ_BİRLEŞTİR(
gibi bir fonskiyonumuz oldu.

Buraya ilk önce =VERİLERİ_BİRLEŞTİR(G11:G22;"-") veri aralığını daha sonra da birleştirilen metinlerin arasında nasıl bir simge ve ya boşluk isterseniz onu yapabilirisiniz.

Kolay gelsin
  • bagcivan  (18.11.13 10:52:04)
worde attıktan sonra da değiştirebilirsiniz. bul&değiştir penceresinde bul kısmına ^p yazın, değiştir kısmına da bir boşluk bırakın.

  • kül  (18.11.13 11:24:03)
@kül dediğin yöntemle olmadı.
@balporsuğu evet oldu teşekkürleer
@bagcivan bal porsuğunun işlemi daha kısa olunca onu uyguladım,
  • hoot  (18.11.13 13:04:59)
allah allah, niye olmadı ki? tabloyu düz metin olarak yapıştırdınız, değil mi?

neyse yahu, çözüldüyse problem yok :)
  • kül  (18.11.13 13:38:22)
@kül sadece bir tane en sonda buluyordu

  • hoot  (18.11.13 20:14:53)