Dünyaya teğet geçecek meteor

Merhaba uzay dostları

13 nisan 2029'da bir meteor dünyanın çok yakınından geçecekmiş ama çarpmayacakmış. Şimdi gelelim sorularıma;

1- Bir meteorun taa 2029'da dünyanın neresinden geçeceğini nasıl bilebiliyorlar?

2- Madem bu kadar ilerisi görülebiliyor, Rusya'ya düşen meteorlardan neden kimsenin haberi olmadı?

Cevaplar çok bilimsel olmazsa sevinirim.

yeterince büyük olmaları gerekiyor.

rusya'da olay biraz farklı, atmosfere giren bir asteroid yukarda parçalanıp yağdı, şimdi baktım parçalanmadan önceki halini 17 metre falan tahmin ediyorlarmış. bu kadar küçük cisimleri izlemeye vakit/para/kaynak/teknoloji maalesef yok. yani evet yarın öbür gün dünyanın büyük şehirlerinden birine apartman büyüklüğünde bir taşın onbinlerce kilometre hızla düşüp düşmeyeceğini bilemiyoruz.

sizin asteroid 300 küsür metre çapında deniyor ama yakaştıkça daha iyi veriler gelir. şimdiden bu kadar kesin konuşuluyorsa baya büyüktür yani. çarparsa belki gezegendeki hayatı silemez ama ağzımıza sıçacağına emin olabilirsiniz.
  • celeron 300a  (09.11.13 21:51:28)
Elinizle fırlattığınız taşın süratine ve atış açısına bağlı olarak nasıl bir yol izleyip nereye düşeceğini birkaç ufak sapmayla tahmin edebilirsiniz, onun gibi düşünün.

  • syd  (09.11.13 21:53:09)
ilave olarak rusya'ya dusen meteorun gunes'in dogrultusundan gelmesi de tespit edilmesini engellemis.
twitter.com

  • ainothia  (09.11.13 22:46:11 ~ 22:47:18)