garip uyku problemi.

karanlıkta uyuduğumda uyanamıyorum veya uyanmak gerçekten çok zor oluyor.
tam aksine odanın ışığını bilgisayarı vs açık bırakıp 2 dakika uzanayım diye uyuya kaldığımda 5-6 saat uyku ile uykumu almış hissediyorum ve uyanma yataktan çıkma kısmı çok daha kolay oluyor. normalde 8-10 saat uyusam gene yetmiyor ve uyanmak oldukça güç oluyor. aradaki tek fark standart gece uykularımda odanın karanlık olması. başka bir fark bulamadım.

düşündüm de melatoninle ilgili birşey olabilir mi acaba ? eğer öyle ise bunun testi nasıl yapılır ?

ışığı açık bıraktığınızda derin uykuya geçemediğiniz için normal uykularda bunun acısını çıkarıyor olabilir misiniz?
karanlıkta uyanmak zordur o ayrı. mümkünse sabah olunca oda güneş ışığı alabilsin ki vücudunuz kendinizi ona göre programlasın. hep karanlıkta kalmak da hep aydınlıkta kalmak da iyi değil.

  • fayfim  (03.11.13 00:38:03 ~ 00:39:29)
gün ışığının sağlıklı ve zamanında uyanma konusunda çok önemli etkileri var. vücudun kendi iç saatinin gün ışığını referans almasıyla alakalı durumlar vardı bir de. hastalik vs. olduğunu sanmam.

  • carliston  (03.11.13 00:38:33)
ışığı açık bırakma mevzusu çok ender gerçekleşiyor. ayda yılda bir.

  • orpheus  (03.11.13 00:39:04)
uyku için polisomnografi diye bir test var. giderseniz doktor gerek görür mü bilmiyorum ama testin ismi bu. vücuda bir sürü kablo bağlayıp bir odada uyuyorsunuz, gece boyunca uyku izleniyor.

  • fayfim  (03.11.13 00:45:25 ~ 00:45:39)
www.facebook.com şunu okuduktan sonra karanlıkta uyumak daha mantıklı geldi bana :)

  • blueprints and cigarettes  (03.11.13 00:50:41)
vallahi melatoninin kanserle ilişkisini çok bilmiyorum ama mutluluk hissi ile garip bir ilişkisi var :)
doğuştan kör olan insanlar beyinleri daha önce ışığı hiç algılamadığı için vücut melatonin salgısını ayarlayamaz, fazlaca melatonin salgılar, çok mutlu olurlar. metin şentürk gibi. adam kördür ama çok mutludur yani. sonradan kör olan insanlarda ise malesef bu yoktur. ışığa alışık olan vücut ışığı algılayamadıkça zamanla melatonin salgısı azalır, depresif olurlar.
depresyon hastaları yine bu melatonin hormonu salgısı yüzünden bazen tedavi amaçlı olarak geceleri uyutulmaz. gerçekten de öyledir. gece az uyursanız ertesi gün depresif olursunuz. ama hiç uyumazsanız çok hareketli, mutlu olursunuz.
beyin kimyası çok garip hakikaten.
  • fayfim  (03.11.13 01:00:32 ~ 01:01:30)