telefon alacağım

merhaba.

bi süredir telefonumu değiştirmeyi planlıyordum. az önce internetten biraz bakındım. sony experia serisi tam anlamıyla nefesimi kesti. tabi nefesimi kesenlerin fiyatı karşılayabileceğimden yüksek, ama alt modelleri de çogzel.

araştırmamı biraz daraltırken size danışmak istedim. kullanıyor musunuz bu çeşit bir telefon? kullancılardan ve otoritelerden tam puan alan bu seriye alternatif bir öneriniz var mı? (htc, nexus, motorola, huwei etc)

beklentilerimi yazayım belki daha aydınlatıcı olur;
sık sık tlf değiştirmek istemiyorum. iki üç sene kadar kullanmalıyım.
android olmalı, önceki tlf.um bada idi. işe yarar değildi.
kamerasından, işlemcisine en üst düzey olmasına gerek yok. orta sınıf kullanıcıyım.
e kitap okuyucu olarak da kullanacağım. ekran büyüklüğü buna elverişli olmalı.
oyun oynuyor değilim ve eğlence uygulamalarına ihtiyacım yok. ama organizatör, sözlük vs tarzı uygulamaları sıklıkla kullanıyorum.
köye, tarlaya, bahçeye gittiğim oluyor ve ne yazıkki temiz kullanamıyorum cihazlarımı, yani fiziksel olarak dayanıklı olmasını tercih ediyorum.
ilk telefonum sony-ericcson idi. henüz akıllı telefonlar çıkmadığı halde kullanım kolaylığı, pratikliği vs gibi özelliklerle şuanki akıllı telefonumdan daha kullanışlı idi. akıllı olması yetmez, zeki olmalı yani.

bahsettiğim özellikler 600 800 tl aralığındaki sony xperia.lar karşılıyor. hatta go modeli hoşuma gitti, E ve L de. kullananların ve bilgisi olanların yorumunu almak istiyorum. ayrıca başka önerilere de açığım.

*smart watch kullanan var mı? nasıl kullanışlı mı? tüketim kandırmacası mı yoksa cidden akıllı bir yardımcı mı? organize olma vs gibi ekstra bir avantajı olacaksa onu da düşünebilirim.

PS: son iki tlf.um samsung idi. tüketicileri kandırma odaklı bir politikalarının olduğunu düşünüyor ve samsung kullanmak istemiyorum.

getirtebilirsen yurtdisindan nexus5 getir. olmuyorsa nexus4. fiyat/performans olarak en iyi cihazlar bunlar. ayrica 2 yil boyunca hic beklemeden guncellemeleri alacagin da garanti.

  • crucio  (02.11.13 10:43:54)
crucio +1

adam doğru demiş..
  • bebic  (02.11.13 10:53:23)
teşekkürler. yurtıdışından getirme olayına girmek istemiyorum. TR fiyatları yüksek gibi geldi. donanımsal performansının en üst düzey olmasını çok önemsemiyorum. alt segment tlf.lar için olan uygulamalar bile işimi görebiliyor.

biraz asil durmasını, elimden düştüğünde parçalanmamasını ve bi kaç sene dayanmasını istiyorum. sözlükte yazılanları okudum nexus hakkında, güzel şeyler yazılmış fakat donanımsal terimlerden çok anlıyor değilim. sanki bu işlerden anlayan kullanmasına uygun bir tlf gibi geldi.

sony xperia go, nexus 4'ten daha düşük fiyata. benim beklentilerime daha uygun gibi. ne dersiniz?
  • dahinnotha  (02.11.13 11:23:57)
anladığım kadarıyla xperia go'nun tasarımı hoşuna gitti. fakat yukarıda yazdığın bi çok beklentini karşılamıyor.

* 2-3 sene kullanamazsın. yani istersen kullanırsın ama şimdi bile yetersiz bi telefon gibi görünüyor.
* android ama versiyon 2.3!! güncel android versiyonunun 4.4 olduğunu söyliim oradan anla. ha belki sony bu telefona güncelleme desteği vermiştir ama o da bir yere kadar. Güncel versiyona gelmez bu telefon
*orta sınıf kullanıcısın ama okuduğum ekran özellikleri (yani ekranın sana vereceği kalite diyelim) seni mutlu etmeyecektir.
ekitap okumak istiyorum diyosun ama bu telefonun 3.5 inçlik ekranında bu çok kolay değil.

ben de senin beklentilerine ve bütçene uygun ufak bi arama yaptım. Sonuç olarak LG Optimus L9 ve Sony Xperia L'yi buldum.

Yine de yurtdışından getirme yolunu düşünmeni öneririm. Nexus 5 Amerika'da 369 dolar (735 lira) ve bu telefonların hiç biri ile kıyaslanmayacak derecede iyi bir telefon. Uzun süre kullanırsın.
  • bebic  (02.11.13 12:10:45)