plak, pikap vs.

bu konularla ilgili hiçbi fikrim yok desem yeridir. ben gidip bi pikap alsam 33'lük, 45'lik vs. her türlü plağı çalacak mı? şimdi plakçılarda satılan plaklar var büyük, onlar kaçlık? daha ufakları var daha çok sahaflarda filan onlar kaçlık? bir pikap hepsini çalabiliyor mu yoksa sadece 45'lik çalabilen var, hepsini çalabilen var gibi bişey mi? bi de bu d&r'larda satılıyordu bi ara onlar hepsini çalar mı? son olarak bu alete aynı zamanda hoparlör bağlamak gerekiyor mu? gerekiyosa eskiler şimdiki hoparlörlerle çalışabiliyor mu?

Pikap alırken özelliklerini incelerseniz kaç devir çalabildiğini gösterir.
Piyasada bulunan orta segment pikaplar 33 lük ve 45 lik çalar. Yine piyasada bolca bulunan çin malı pikaplar 33-45 ve 78 devirlik plakları çalar.

Büyük plaklar 33 lüktür, küçük plaklar 45 lik. Şimdi diyeceksiniz ki madem adı 45 lik niye daha küçük? Oradaki 45 lik tabiri plağın büyüklüğünü değil dönüş hızını temsil ediyor. 45 lik plaklar 45 devir dönüş hızı ile döner, 33 lük plaklar ise 33 devir ile.

Pro pikap alırsanız, ayrıca anfi ve hoparlör de almanız lazım. Bunlar büyük paralar ama plağın hakkını verirler. Örneğin piyasada bulunan çin malı pikaplar ucuzdur ve anfi-hoparlör istemezler ama hem ses konusunda çok başarılı değiller hem de plaklarınıza zarar verebilirler. Ses konusunda çok beklentiniz yok ise, çok pahalı ve nadir plaklarınız da yoksa Çin malı pikaplar size yeter.
  • bugraa  (30.10.13 20:23:37)
alacağın pikapa göre değişir...

78 lik bulman zaten zor..

modern bir şey alırsan onda çalacağın plakı bilgisayarına bile aktarabilirsin..

aslında tüm sorularını bu amca cevaplandırır..

stereomecmuasi.com
  • senialanaglasinalsinsikinicaliyabaglasin  (30.10.13 20:24:08 ~ 20:44:09)