Eksi Duyuru'da dolandırıcının tekini ifşa etmek için ?? (modlara rica)

Ne yapmalıyım,ismini adresini telefonunu paylaşmam mümkün mü ??
Şu ilanla www.eksiduyuru.com
yakın bir arkadaşıma satış yapan ama içinden beklenilen ürün çıkmayan olay !!! Harici hard disc yerine floppy yolladı şerefsiz. Sakın güvenmeyin,asla inanmayın. Arkadaş parasını geri alabilmek için ne yapabilir ??? İsmi,soyismi,adresi,banka hesap numarası,para yollanılan makbuz her şeyi mevcut şahsın. Kendi adresini yazmış paket üstüne onu gizlemeyi unutmuş..

Satışı yapan dolandırıcı şahıs budur: www.eksiduyuru.com

t-bag nickli sahıs dolandırıcıdır ve beklenilen ürün yerine yollanılan floppy fotosu ektedir..
n1310.hizliresim.com

Modlara büyük rica: Bi süre üstte kalsın ki bu arakadaş sebebiyle başkaları da mağdur olmasın.
(Compumaster pls) !

abi çok yanlış yapmış arkadaşın. insanlara güvenmek güzel bir şey, tamam. özellikle burada dolandırıcı bulunması zor ama şanssızlık işte. ben daha önce alışveriş yaptım sözlük üzerinden ve hiçbir şey olmadı.

neyse, arkadaşının şu durumda savcılıkta herhangi bir hak talep etmesi için kapıda ödeme gibi bir olaya girmesi lazımdı. yani fotoğrafını çektikten sonra savcılığa vermek bir işe yaramayacak. tamam, adam dolandırmış arkadaşını ama savcılık diyecek ki "ne bilelim senin floppy'yi kutuya koyup fotoğrafı çekmediğini?". online alış verişin özellikle daha güvenilir yöntemleri var. donanımhaber gibi forumları takip ederseniz görürsünüz. alış verişi ya elden yapacaksın, tanıdığın biri vasıtasıyla ya da sahibinden.com gibi bir yer üzerinden satın aldığın malı görüp onayını verecek şekilde.

yani şu an elinizde kanıt namına bir şey yok eğer pakedi kargo elemanının gözünün önünde açmadıysa arkadaşın.

ama ifşa etme durumuna katılıyorum. yine de bir faydası olmaz, adam başka bir fake mail adresiyle, başka bir nickle gelip aynı şeyi yapabilir.
  • uckac  (22.10.13 11:55:58 ~ 11:58:36)
Haklısınız fakat bende Ekşi'ye güvendim işte. Buradan daha önce hiçbir sorunla karşılaşmamıştım böyle. Sütübozuk insanlar kaynıyor ya yazık 3-5 kuruş için bu yollara başvuruyorlar. Bu kadar küçüldü mü insanlar ya bu kadar mı acizler. Ulan biz öğrenciyiz aç kaldığımız, sokağa adım atamadığımız,okul malzemesi alamadığımız zamanlar oldu yine de böyle bir şerefsizlik yapmadık. Yazık,çok yazık.. Bide elemana dedim ben ptt kapıda ödeme seçeneği diye,yanaşmamıştı. Ulan dedim güveneyim hadi (herkesi kendimiz gibi saf ve temiz sanıyoruz)ama sonuç ortada,büyük bi ders oldu bu bize ... Mevzu şu ki ben bu şahsın ismini cismini paylaşsam burda ???

  • yqzkrttpli  (22.10.13 12:02:05)
madem ortada böyle açık bir dolandırıcılık var. bence computermaster bu arkadaşın ip veya lokasyon bilgilerini mağdur arkadaşla paylaşşın. zira açtığı duyurulara bakınca dikkatsiz bir dolandırıcı olduğu anlaşılıyor. bir sürü bilgi varmış hayatıyla ilgili.

  • dokunmakalbime  (22.10.13 12:27:16)
bilgi paylaşımını özelden yapın. açık açık ifşa ederseniz siz kendiniz kanıtlayamadıgınız için dolandırılma durumunu ''haklıyken haksız'' duruma düşersiniz adam pisliğin tekiyse / böyle bi konu ile mahkeme harcı -masrafı ödeyecek parası varsa başınıza iş açılır ( hiç snmıorum parası olan adam 90 lialık scam yapmaz)

  • the imp  (22.10.13 12:42:34)
Akdeniz Üniversitesi öğrencisiyim hukuk okuyorum demişti bana.. TC si mevcut değil fakat banka hesap numarası ve telefon numararası mevcut. Kendi hesabında da steam hesabı satmaya çalışırkenki duyurusunda var teleonu.. Bana buradan birine steam hesabı sattığını onun kendisine referans olacağını söylemişti,güvendik sorma gereği bile duymadık fakat şimdi aldığım özel msjlara göre başka arkadaşları da dolandırmış bu şekilde ...

  • yqzkrttpli  (22.10.13 12:48:36)
bir de eklemek isterim yanında (es) yada ( i ) olması hiç bişi değiştirmez. kimseye es diye güvenip i diye güven eksikliği göstermeyin . ya kimseye güvenmeyin net de satış / alış yaparken yada fullü showlu herkese güvenin.
google da alışveriş yaptıgınız / yapacagınız kişinin adını aratın.
olabildiğince kapıda ödeme / paypal gibi yöntemlerle işlem gercekleştirin.
illa havale istemesi western union diye ısrar etmesi size şüpheli gelsin.
tekrar ediorum es olmak artık öyle aman aman güvenirlik göstergesi değil. es acc'leri 100 lira ya kadar düştü. hatta gecen hafta sanırım bi es burda amerikadan geliorum diyerek 1500 liradan fazla scam yaptı. saf olmayın . internet ticaretlerinizi paypal la yapın kapıda ödeme ile yapın !
  • the imp  (22.10.13 12:52:38)
Bir de dalga geçer gibi floppy disk koymuş içine. O diski alıp .... İnsan nasıl sinir oluyor. Artık kimseye güvenmiyorum ben de. 20 yıllık arkadaşım borcunu ödemeyip dolandırdı beni. Tanımadığınız insanlara hiç güvenmemek en doğrusu. Neyse geçmiş olsun arkadaşım. Ama ifşa edilmeli bence.

  • old possum  (22.10.13 13:04:49)
Çok teşekkürler,insanlarda ar namus kalmamış resmen =/ .. Size de çok geçmiş olsun,benim de 8 yıllık arakdaşım borç takmıştı.. Cidden çivisi çıkmış insanlığın ..

  • yqzkrttpli  (22.10.13 13:10:22 ~ 13:11:43)