bilgisayarı yükseltmek için gerekli parçalar

merhaba duyuru ahalisi,

bilgisayarımın performansından memnun değilim birçok hususta. birkaç ay önce "toplama" denilen yöntem suretiyle 300 lira gibi bir bedele temin etmiştim. ama zaman içinde umulan verimi alamadım. zaten kasayı alırken maddi durum da sıkıntıdaydı.

şimdi, aşağıda özelliklerini sayacağım kasa için sadece ilave parça satın almak kâfi mi ve bunları nasıl temin ederim; yoksa bütünüyle yeni bir kasa almamı mı önerirsiniz? 2013, 2014 sürümlü oyunları oynayabileceğim niteliklere sahip olmasını istemekteyim:

derecelendirme: 3,9
işlemci: Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 3.00 GHz 3.00 GHz
yüklü bellek (RAM): 1,00 GB
sistem türü: 32 bit işletim sistemi

ekran kartı
yonga türü: ATI Radeon Graphics Processor (0x7142)
DAC türü: Internal DAC (400MHz)
bağdaştırıcı dizesi: radeon x1300/x1550 series

toplam kullanılabilir grafik belleği: 511 mb
ayrılmış video belleği: 256 mb
sistem video belleği: 0 mb
paylaşılan sistem belleği: 255 mb

Parça parça alarak yükseltebiliriz ama şöyle olur; ekran kartı alırsınız yeni nesil anakartta ister, o ekran kartını çalıştıracak güç kaynağı ister. İşlemci alırsınız, ekran kartı yetersiz gelir. Ram Alırsınız, ekran kartı olmadan bir işe yaramaz.

Kısaca sıfırdan toplamak hepsini bir kerede almak en mantıklısı olur. Hem sistem güncel donanımlardan oluşur hemde daha iyi verim alırsınız.

Alternatif olarak; verdiğiniz sisteme ekran kartı alsanız çok uçuk birşey alamazsınız işlemci engeline takılır. Ram'i 4 çıkarırsanız o işlemciye uygun orta seviye bir ekran kartı alsanız belki bir canlanma olabilir. 300 liralık pc'ye bir 300 lira daha katmanın pek bir manası yok bence.

Bütçenizi bilmiyorum ama elinizdekini satıp sıfırdan almanız en mantıklısı. Uzun bir dönem kullanmak istiyorsanız tabi. Yoksa orta seviye bir ekran kartı ve 2 gb ram az da olsa işinizi görür ne oynamak istediğinize de bağlı tabi.
  • byakuya  (18.10.13 15:12:42)
1 gb ram daha al güzel güzel internette takıl, olacağı budur.

  • Neill  (18.10.13 15:21:55)
Pentium 4 diyorsun, 2014 oyunlari diyorsun... Uuuu beybi, olmaz o is yahu. Senin yepisyeni kasa alman laim o is icin.

  • fortisvita  (18.10.13 15:36:16)
çok teşekkür ederim. sanıyorum en iyisi, önceden niteliklerini incelemiş olduğum kasayı almak.

  • exaggerate  (18.10.13 16:19:33)
hacı işlemcini yükselt diyecem senin anakarta pin sayısı uymaz. ekran kartını yenile diycem, -yamulmuyorsam- soket anakarta uymaz. monitörü yenile diycem, onun da dvi, hdmi girişi ekran kartında bu soketler olmadığı için olmaz.

anlayacağın sen baştan sistem kuracaksın hacı. zaten arkadaşlar demiş de, ben de katkı da bulunayım işte. seninle aynı durumdaydım biraz da ondan yazayım dedim. p4 bilgisayar vardı, baktım sistem yükseltmesi için mecburen yeniden toplamak lazım, vatan dan 1900 tl ye güzel bi sistem topladım kendim. maaşallah full hd ayarlarda son oyunları oynayabiliyorum. hiçbir sıkıntım yok. yazayım, belki sana da yardımcı olur:

i5 3570k işlemci
sapphire 2 gb 256 bit o.c amd 7850 ekran akrtı.
z77a-g43-z77 msi anakart
4 gb kingston tek modül soğutmalı ram -ben oyun için aldım. forumlarda 4 gb den fazla ram oyun için gereksiz denildiği için 4 le yetindim.-
xigmatek pure asgard black edition 600w kasa
asus vs228h 21,5 inch monitör
asus dvd writer
  • ya ben lan neyse  (18.10.13 16:32:18 ~ 16:36:04)