Uyanmaya Çözüm Aranıyor

Sevgili gececiler, sabahçı kahvesi sakinleri veyahut sarhoşlar.

Son 10 yıldır uyku sorunları çeken bir insanım ve hayatım uyku sorunlarıyla verimsizliğinin dibine vurmuş durumda. Medikal skalada çeşitli çözüm yolları arandıysa da, koca karı bitkileri denendiyse de sorunum çözülemedi. Bu yüzden uykuya değer verdiğim kadar artık hiçbir şeye değer veremez oldum. Son 2 senedir uyumayı başardığım an artık yataktan çıkmıyor 14 15 saat uykuya dalıp diğer 3 gün boyunca uykusuz bir hayat sürüyorum. Sorunum artık uykularım düzenlensin değil. Uyanmak istiyorum.

Önerebileceğiniz bir saat türü, android uygulama artık ne varsa bilemiyorum beni kesinlikle 5-10 dakikada ayağa kaldıracak bir şeye ihtiyacım var. Uykuya geçme sorunum hayatımın bir parçası olacak ancak artık uyanabilmek istiyorum.

abim namaza kaldırırken eliyle yüzüme su serperdi. yurtta bütün belletmenler başımda böğürse bu kadar çabuk uyanmazdım. insanın üzerindeki bütün uykuyu anında silip titreterek uyandırıyor o bir kaç damla su. saksılara kurulan otomatik sistemlerden bulabilirseniz, soğuk su serpecek şekilde.. uyanabilirsiniz belki.

ayrıca; uyku düzenini oturtmanın yolu uyanmayı başarmaktır. doğru yoldasınız.
  • vizdilva  (11.10.13 03:31:39)
vardı öyle uygulamalar, iphone için sleep cycle alarm clock var mesela, android için de vardı onun muadili. ancak denemedim, akıllı telefon kullanmıyorum. insanlar işe yaradığını söylüyor ama tabi telefonun gece boyunca o kadar yakında bulunması sağlık açısından ne kadar güvenli ona sen karar ver.

bir de saatler var bu işi yapan. www.sleeptracker.com.tr 300 lira verilir mi tabi o ayrı konu ama bu konu hayatında oldukça önemli bir konumda anlaşılan. dolayısıyla araştır tüm kaynakları, içine sinerse, seni düzelteceğini düşünüyorsan alınır, önemli konu sonuçta.

bu tip ürünlerin temelinde senin uyku döngünü hesaplamaları yatıyor. kendin birkaç denemede de bunu ayarlayabilirsin. araştırman gerekebilir bu konuyu.

bir de zamanında 52 saat boyunca uyuyamayan biri olarak denemediğim şey kalmamıştı uykuya dalmak için. muz bile yedim yahu düşün, sözde uyku getiriyormuş. denediklerim içerisinden tek işe yarayan melisa çayı oldu. içtikten yarım saat sonra deliksiz uykuya daldım ve bir süre her gece yatmadan yarım saat önce onu içtim, şu an gayet rahat uykuya dalabiliyorum. hani denemediysen kesinlikle öneriyorum.

aklıma geldi şimdi, bir de şu hareketli saatlerden var. normal alarmını kuruyorsun, vakit geldiğinde saat öte öte etrafa kaçışıyor, yakalayıp alarmı susturuyorsun. yakalayana kadar uyanmış olabilirsin. ama o sinir, strese değer mi bilinmez.
  • soso  (11.10.13 03:32:13 ~ 03:47:56)
kardeş aynı sorun bende de vardı, bende geçen sene philps in alarmlı radyolu saatlerinden almıştım ben alarm çaldıktan 5 dk sonra anca kalkabiliyordum ama sonunda kalkıyordum. tabi ben kalkasıya bütün apartman ayaklanıyordu. sonra birgün babam evime geldi ve hayatımın anlamı olan o saati çok sevip bu benim olsun dedi. bende babamdır zaten parasını da o verdi diye kıramadım yenisini alırım dedim ama aynısından bulamayınca vestelin saatlerinden aldım. tabi vestelin saati işe yaramadı.

şimdilerde ayfon marka telefonumun alarmini alarm zil sesine ayarlayıp telefonu uzağıma koyuyorum. sesi duyarsam rahatsız olup kalkmak zorunda oluyorum. aslında telefonu ses sistemime bağlayıp uyanmak kesin çözüm hatta sevmediğin bi müzik varsa alarmi de onu yap işin garanti olsun
  • camiroquay  (11.10.13 03:43:19)
@vizdilva, önerini şuana kadar hiç düşünmemiştim gerçekten yaratıcı geldi çok teşekkür ederim bunun üzerine bir şeyler inşa edebilirim belki.

@soso, android uygulamaların bir kısmını denedim bu matematik problemleri olan olayı ancak onlarda hayli başarılı olduğum için her seferinde uyumaya devam ettim ancak varsa çok çok şahane bir uygulama onu deneyeyim diyorum yalnız telefonum android o yüzden ioslara gelemem. sleeptracker olayını ilk defa duydum bu yüzden çok teşekkürler 300 lirası falan önemli değil bu konuda araştırma yapayım gerekirse alırım gerçekten hayatım alt üst. Ot konusuna gelecek olursak da melisa çayını geçtim, şerbetci otu, kediotu papatya çayı mikslemelerini gerçekleştirdiğim halde dinç bir halde devam ediyorum malesef.

Bu işin hep mental nedenlere bağlı olduğunu düşünüyorum ancak son zamanlarda hayli uzun zamandır karaciğer enzimlerimin fazla salgılanmasıyla bir ilişkisi olup olmadığını da merak ediyorum bir bağlantı olabilir mi o konuda da bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.
  • karsiz ve donsuz geceler diliyorum  (11.10.13 03:48:11)
uygulamayı bilmiyorum zaten bence uygulama sorunu çözmez.

medikal bütün çözümleri denedim demişsin. bir uyku kliniğine gittin mi ne sonuç çıktı. uyku apnesi, huzursuz bacak sendromu vs. vs.

ayrıca psikolojide uykuya kaçış denilen bir durum var. bunu araştırdın mı.

malesef türkiyede çoğu doktor uyku ve uyku bozuklukları konusunda çok sınırlı bilgiye sahip.
  • orpheus  (11.10.13 03:50:15)
@orpheus, klinik süreçlerim oldu. uyku apnesi veyahut huzursuz bacak sendromu gibi tanılar konulmadı. psikaytrik açıdan, manik depresyon, vertigo ve muadili bir çok şey sayıldı ancak ilaç tedavisi dönemsel hayat kalitemi uykudan daha fazla etkilediğinden bırakmak zorunda kaldım.
uykuya kaçış sendromunu ilk defa duyuyorum bu konuda bilgi sahibi değilim ancak psikaytrinin uyku bozuklukları konusunda ne kadar baştan savma olduğu konusunda hem fikiriz.

  • karsiz ve donsuz geceler diliyorum  (11.10.13 03:53:48)