İtalya Roma, Floransa,Venedik arası ulaşım sorusu.

Bu üç şehir arasında ulaşımı nasıl yapabiliriz(tren yada otobüs).
Nerelerde kalmak mantıklı olur?
Tavsiyelerinizi bekliyorum.

ben venedik-roma-floransa rotasında tren kullanmıştım, tabi tren kullanmamın sebebi pass kartım olduğu içindi ama pass olmasına rağmen baya bi rez. ücreti ödemiştim trenlere. italyada trenler genellikle hızlı tren denilen tarzda, otobüslerin trene göre daha ucuz olduğunu düşünüyorum

  • prezarlatif  (06.10.13 18:37:36)
italya ve avrupa'da otobüs çok yaygın bir ulaşım sistemi değil. tren her zaman tercih edilen olmuştur.
trenleri çeşidine göre fiyatlar ve süreler fark eder.
pahalıdan ucuza sıralama yapıcak olursak (bu arada erken alımlarda hızlı trenlerde de uygun fiyatlı bilet bulunabiliyor. uçak bileti sistemi gibi)
freccia rossa
freccia argento
freccia bianca
intercity/eurostar
regionale veloce/regionale

ingilizce değil italyanca sayfanın linkini veriyorum çakallık yapıp direk hızlı trenlerde arama koymuşlar, italyanca sayfada "tutti i treni" kısmından arama yaparak saat ve fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.
www.trenitalia.com

trenitalia dışında bir de italo var, treniataliadan daha ucuza gelebilir.
www.italotreno.it
  • nwnd  (06.10.13 18:42:20)
treeeennnnnnnnnnn

  • sunriseee  (06.10.13 18:42:29)
otobüs firması olarak da en sık duyduğum eurolines lakin tercih etmedim, kullanmadım hiç.
www.eurolines.it

  • nwnd  (06.10.13 18:44:34)
bir de nerelerde kalmak mantıklı olur demişsiniz,
roma büyük şehir nerde kalırsanız kalın şehir içi ulaşım için toplu taşıma aracı vs kullanıcaksınız. onun için varıcağınız gara(ki buyuk ihtimal roma termini olacaktır) çok uzak mesafede olmayan ama garın dibinde de olmayan bir otel tercih edin derim.
floransa hakkında şu an aklıma net birşey gelmiyor.
venedikde az biraz daha ucuz diye mestre'de filan kalmayın, kaldığınız süre boyunca o parayı sizden toplu taşıma alır. lido'da da kalmayın. direk adada 1-2 yıldızlı oteller var temiz düzgün. onları tercih edin vaporetto denen soyguna 1 bilet için 6.50 euro vermemiş olursunuz.
ama canale grande yi turlayan ki 1 veya 2 numaralı vaporettodur paraya kıyıp binin kanalı boydan boya gezmiş olursunuz.
aklıma gelenler bunlar şimdilik
  • nwnd  (06.10.13 18:50:28)
Biz Interrail'de İtalya'ya gittiğimizde Floransa'da kalıp Roma ve Venedik'e trenle günübirlik gidip gelmiştik. Interrail biletimiz olduğu için uygun fiyata gelmişti. Floransa - Roma trenleri sabah 06.00 gibi başlıyor ve yolculuk 2,5 saat kadar sürüyor. Floransa - Venedik trenleri de sabah 08.30 gibi başlıyor ve yol 2 saat kadar sürüyor. Trenler gayet güzel, o yüzden otobüs kullanmaya çok gerek yok sanki.

  • spooky  (07.10.13 14:41:57)