Paslı zinciri pastan arındırma ve koruma için kimyasal tavsiyesi

Elimde 50 kilo kadar paslı zincir var. İkinci el almıştım zaten. Öncesinde galvaniz kaplamaydı. Ancak şu anda üzerinin büyük bir kısmı pas. Değdiği yeri pas kırmızısına boyuyor.

Şimdi ben bu zinciri paslarından kolayca ve hesaplıca arındırıp, paslandırmayı geciktirecek bir maddeyle kaplamak istiyorum. Tekrar dikkatinizi çekerim; hesaplıca.

Amacım parlak ve göze hoş gelen bir metal elde etmek değil. Sadece tek amacım, elle tuttuğumda elimin pasla kirlenmemesi ve kokmaması. Önce siyaha boyamayı düşündüm ancak zincirler çoğu zaman hareket edeceği için boyalar kısa sürede dökülüp tekrar paslanır diye düşündüm. Ayrıca, paslı demirin boyanmadan önce nasıl bir işlemden geçmesi gerektiğini de bilmiyorum. Belki bir tür asit lazımdır.

Bu yüzden işi bilenlerinizden de şöyle bir çözüm bekliyorum:
"zincirleri şu* sıvıya daldır ki önce bir paslarından arınsın."
"zincirleri şu* sıvıya daldır ki paslanmaya karşı uzun süre dirençli olsun, zincir halkalarının sürtünmesine bir miktar dirençli olsun"

sıcak daldırma galvaniz cevap. istanbulda ikitelli pik dökümcüler sanayi sitesine git. onlar yönlendirsin.
ayrıca badici kardeş, öyle bir vücut ypacaksın ki yürüyen apollon olacaksın.

  • kargn  (30.09.13 23:48:28)
rust remover yada Metal Brite H.D. işini görür. gemilerde çok kullanılır.zincirboyanmaz. ama galvaniz kaplatılabilir.

  • illegalstar  (01.10.13 00:50:21)
@queensalvo ben de gördüm o tür videoları. kola da bayaa etkiliymiş ama 50 kilo zincir için harcanacak kola masrafını düşünüce pek makul gözükmüyor :) Ufak şeyler için aklımın bir kenarına yazdım yine de sağol.

@illegalstar
Metal Brite H.D. tam ihtiyacım olan birşeye benziyor. Sana bir özel mesaj gönderdim bu pas sökücüler hakkında.

@kargn
Badici değilim ama sen hemen çakmışsın amacımı. Valla helal olsun.
Sağol, sabaha oradaki birkaç firmayı arayacağım. Gerçi fazla masraf çıkmasından korkuyorum. Acaba şimdilik sadece pas sökücüleri kullanıp yoluma devam mı etsem diyorum.
  • ceycey e  (02.10.13 02:26:56)