Ubuntu-bir program yükleme

Hocam selamlar,

Şu linkteki programı yüklemem gerekiyor. Ubuntu dummies lerden biriyim şu anda, ve bu programı adım adım, gerizekalıya anlatır gibi anlatabilir misiniz?

cran.pau.edu.tr (linkteki, download for Linux kısmında, Ubuntu için)

Çok merak ediyorum nasıl yapılıyor bu.

Sağolun dostlar

terminale

sudo apt-get install r-base r-base-dev

yazar mısınız?
  • passion rules the game  (04.09.13 11:19:10)
hocam eyvallah, oldu sanıyorum. da orada anlattığı, yok liseteyi güncelle flan. nedir onlar? onu nasıl yaparız ki?

  • hiperaktifmanyetik  (04.09.13 11:25:16)
hocam şu an linux'ta değilim ama sanırım kendi repository'si var uygulamanın dağıtıldığı universal'a ek olarak.

www.personal.psu.edu

şu linkte CRAN kısmını yaparsanız en güncel versiyonu rahatça yükleyebilirsiniz sanırım. universal'de olan biraz eski olabilir.
  • passion rules the game  (04.09.13 11:26:31 ~ 11:27:35)
hocam sağolun.

ben şurayı anlamıyorum ama, linux a geçtiğinizde ne anlama geldiğini yazabilir misiniz?

"Then you need to add the CRAN repository to end of /etc/apt/sources.list:"

etc/apt/sources.list nedir ki?
  • hiperaktifmanyetik  (04.09.13 11:31:54)
dosyayı buldum ya, oraya giricem herhalde, şimdilik başka sorum yok hocam. :)

  • hiperaktifmanyetik  (04.09.13 11:34:03)
hocam dosyaları belirli repository'lerden çekiyorsunuz. bir nevi depo. her depo ubuntu'ya tanımlı gelmiyor. CRAN'dakini eklemek için " /etc/apt/sources.list " dosyasını açıp en sonuna " deb cran.r-project.org precise/"
ekleyip kaydedeceksin. daha sonra terminale gelip "sudo apt-get update" ile güncelleme olacak. daha sonra ilk mesajdaki komutu tekrar çalıştırırsan R'ın son versiyonunun yüklenmesi lazım.

ben de linux uzmanı değilim hani şu an yüklü durumda da değil ama ana fikir bu. :) belki birileri daha kolay yol biliyordur.

edit: hah dosyayı bulduysan sorun yok :)
  • passion rules the game  (04.09.13 11:38:15 ~ 11:38:50)
hocam çok sağol. çözüyorum galiba da, çok basit bir yerde takıldım yine.

sources.list i save edemiyorum, sebep bir text editor un olmaması mıdır?
  • hiperaktifmanyetik  (04.09.13 11:42:38)
terminalde:

sudo gedit /etc/apt/sources.list

ile açıp kaydetmeyi deneyin :)
  • passion rules the game  (04.09.13 11:50:01 ~ 11:50:16)
command not found diyor ya. :(

  • hiperaktifmanyetik  (04.09.13 12:01:32)
enteresan, son dediğini gksudo olarak yazdım, oldu. bu ubuntu beni çok şaşırtacak. neden gk? :(

  • hiperaktifmanyetik  (04.09.13 12:14:34)
şifreni yanlış giriyor olmayasın :)

  • Dönmezer  (04.09.13 12:32:44)
şifre yazarken imleç görünmüyor, bir ara o yüzden epey yanlış girdim sanıyorum. :) emekliyorum, sağolun.

  • hiperaktifmanyetik  (04.09.13 13:13:55)