melodika çalmak

Aranızda melodika çalmayı deneyen oldu mu hiç? Zor mudur çalması,pek zor görünmüyor ama.Bir heves mızıka almıştım çalamadım bıraktım, bunun sonu da öyle olur mu merak ediyorum.

biz ilkokulda çalıyoduk yahu onu. bana kolay geliyodu çünki benimki hortumluydu gözüm yorulmuyodu çalarken.

  • mula  (02.09.13 22:59:37)
5 liralık olandan var bende. acayip seviyorum kendisini. bence herkeste olmalı :)

  • supergirl  (02.09.13 23:05:32)
5 liralık mı?? :) nette baktıklarım 40 liradan başlıyor. nerden buldun 5 liralık olanı?

  • elloweeth  (02.09.13 23:14:07)
plastik olanlardan bahsediyorum. şundan: www.uczmarketleri.com

helvacıoğlu sanırım. realden mi carrefourdan mı ne almıştım. 5 olmasın da 7 olsun maksimum. erkek arkadaşıma da geçen sene aldım daha 5,5 liraydı diada :D bazı tuşları iyi basmayabiliyor ama. benimkinde şansa hepsi iyi en alttaki tuş hariç.
  • supergirl  (02.09.13 23:39:13)
klavyeli (tuşlu) enstrumanların çalma şekilleri hemen hemen aynı. piyano/org vs. çalıyorsan melodika da çalabilirsin. tek farkı, sağlam bir akciğere sahip olmak. özellikle slow şarkılarda nefes tüketiyor çünkü.

  • heavyman  (03.09.13 00:33:54)
benim bir melodikam var 15 yıllık. 70 dolara falan almıştı annem küçükken. anaokulunda konsere çıktığımızda heveslenip devam etmiştim. teknik bilgim yeterli olmasa da hala arada bir bir şeyler çalmaya çalışırım. 1.5 oktav falan oluyo genelde. akorları öğrendiğinde akordiyon misali çalabilirsin, onun dışında tek tuşla da bir şeyler yapabilirsin ama profesyonel anlamda çok yeri yok piyasada. onun yerine bi org alıp onunla eğlenebilirsin. 5 liralık melodikalarda ara notalar yok(en azından benim kırtasiyede görüp aldığımda) öyle, eğlencelik olarak takılıyosun. son zamanalarda bir şeyler düşünürken elimde oluyor, düzenli sesler çıkarıp bir konuya konsantre olmama yardımcı oluyor sadece. mızıka daha spesifik tabi, onu üfleme biçimi, istediğin sesi verebilmek falan uğraş gerektiriyo.
bu arada melodikayla mızıka aynı mantıkla çalışıyor. melodikanın da içinde levhalar var ve üflediğinde bastığın tuş levhayı indirip sesin çıkmasını sağlıyor. onun dışında melodikanın yapısı daha çok akordiyon ve diğer tuşlu çalgılara benziyor diyebiliriz.

Eğer uygun bir fiyata alırsan eğlencelik olsun diye alabilirsin aslında sonuç olarak. ama 70-80'liraya dandik bi org alıp aynı işlevde kullanabilirsin bi yandan.
  • essist  (03.09.13 04:05:51)