atatürk'ün hayatı boyunca 3997 kitap okuması

Ya bu kadar kitabı okumuş olması doğrudur veya değildir ama ben doğru olduğuna inananlardanım çünkü entellektüel altyapısı çok güçlüydü Atamızın... peki burda girilen entryde nasıl bir hesaplama mantığı vardır ya adama bak bu nedir ya ?

ufak bir hesap,fiziksel nedenler ve bir de ayetle sonuca ulaşılan gerçek???

eksisozluk.com

Hızlı kitap okuma tekniklerinden haberi olmayan malların iddia ettiği olay işte.

  • alideemir1  (15.08.13 15:19:39)
evet atamiz 1900lu yillarda hizli kitap okuma teknikleri dersleri almis. 3997 direk kusuratli sayi vereyim de salladigim anlasilmasin seklinde verilmis bir rakam. ataturk gibi osmanli harabesinden turkiye cumhuriyeti cikaran bir adamin sanki hicbir isi yokmus gibi sabahtan aksama kadar kitap okudugunu soylemek ona yapilmis buyuk bir saygisizliktir. kitap okumak elbette guzel bir sey ama sirf onu entelektuel gostermek icin yapilan bu sallama tespit onun mirasina hakarettir.

  • caylakoldukeyhalkımunutmabizi  (15.08.13 15:26:06)
@caylakoldukeyhalkımunutmabizi

yanlıs anlaşılmasın ben hesaplama mantığına dikkat çekiyorum
  • borays  (15.08.13 15:28:38)
şimdi sen sonunda ayet var diye kıl oluyorsundur ama bence gayet mantıklı bir hesaplama tekniği. adam orda 40 yapar tarzı bir hesap yapmamış ki. tamam siz 4000 diyosunuz hadi bu rakamı bi şartlara ve yaşadığı yıllara göre hesaplayalım, sınırları da zorlayalım bakalım nasıl bir rakama ulaşabilicez demiş, ulaştığı rakam da iddia edilenin çok altında çıkmış. bilginin yanlışlığını da kendince diğer fikirleriyle desteklemiş. kaldı ki sadece kitapla bilgi öğrenilmez söyleminde de gayet haklı. bir problem göremedim ben.

  • mrz breezy  (15.08.13 16:00:27)
Yok öyle bir sey diyenleri, açık söyliyim sikeyim.

Ben hizli okuma nedir bilmem etmem. Fakat babam cok okuyan bir insan oldugu icin neredeyse 1. Siniftan beri okuyorum. Su an 300 sayfalik bir kitabi 2 saatte okuyabiliyorum. 1000 sayfalik bir roman vb yi 1 gunde rahat okuyorum. 14 ciltlik zaman Çarkı serisini 2.5 haftada bitirdim.

Ki Atatürkte çocukluğundan beri okuyan bir insan. Normal o kadar okumasi.

Tabi 1 kitabi 1 ayda bitiremeyen ve mal zihniyetine sahip olan insanların inanmamasi normal
  • efrasiyab87  (15.08.13 16:10:05)
Hesaplama mantığı ayettir vb bakmadim sadece sayiya bakarak konuşuyorum. Ataturk entellektüel bir insandi tabiiki. Kocatepede savastan önce calikusu okuyan bir insandan bahsediyoruz. En yogun gunde bile en az 2 saat okuyan birisi.

Isin acısı Atatürk'ü ne kufredenler tanıyor ne de sevenler. Herkes bilmeden konuşuyor
  • efrasiyab87  (15.08.13 16:12:54)
Ben sahsa yonelik faaliyetten bahsediyorum isi ana baba seviyesine tasimak seviye meselesi. Ki lafimda sana degildi baslik altında Atatürke dumduz gidenlere gidiyordu. Ustune alinman icin degildi

  • efrasiyab87  (15.08.13 16:21:17)
mustafa kemal'in cephede bile kitap okuduğu yazılı. kurtuluş savaşı sırasında meclisin en hararetli tartışmalarının olduğu dönemde de okurmuş ki "biz nelerle uğraşıyoruz, herif nelerle uğraşıyor" diye bir iki mebusun tepkisini de okumuştum. cumhurbaşkanlığı döneminde de çok okumaktan gözleri yaşardığı için tülbentler kestirirmiş, bunlarla gözlerinin yaşını silermiş. türkçede ve fransızcada olmayan bazı kitapların hususi çevirisini yaptırtırmış. 3997 kitap okumuş mudur bilmiyorum. pek çok kitabın da önemli bulduğu yerlerini okumuş, altlarını çizmiş ama tamamını okumamış. ama bildiğim bir şey var ki, şu anki siyasetçileri cebinden çıkaracak kadar çok okumuş bir adam mustafa kemal. hatası, günahı bir yana bu yüzden saygı duyuyorum kendisine.

  • microfiction  (15.08.13 17:35:51 ~ 17:37:22)