Sözleşmeli pozisyon ne demek?

ösymde kpss tercih klavuzlarından bazılarında sözleşmeli pozisyonlar için yazıyor.

Mesela;

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Sözleşmeli Pozisyonları için Tercih Kılavuzu

Bu konuda gerçekten çok bilgisizim. Ne farkı var sözleşmelilerin diğerlerinden?

Sözleşmeliler kadrolulardanbdaha fazla çalışıp daha az maaş alan ve cok daha az haklara sahip calisanlardir. 4a, 4b gibi sözleşme türleri vardır. Evet sansliysaniz 5 yılda bir kadroya alınma ihtimali var. 25 yasında degilseniz girmeyin bu islere.

  • herospower  (10.08.13 22:38:19)
sözleşmelilerin genel olarak kadrolulara göre maaşı birazcık daha fazla oluyor, 50-100 lira gibi. sözleşmelilerde yıllık sözleşme yenilenmesi oluyor, sgk ya bağlı oluyorsunuz, emekli sandığı değil. yılda 40 günden fazla rapor alıp işe gitmezseniz sözleşmeniz feshedilebiliyor diye yazıyor ama uygulanmıyor pek. aslında çok da fark yok, eskiden varmış, zaten pek de sözleşmeli kalmadı, hepsini kadroya alıyolar zamanla.

  • dudaktiryakisi  (10.08.13 22:40:31)
sağlık bakanlığında 4b ve kadrolu maaş farkı kalmamıştı diye hatırlıyorum. 4b'de 657 tabii aslında fazla bir fark yok. sadece tayin hakkınız yok. çakılı kadro gibi düşünün.

  • erektus  (10.08.13 23:23:26)