rojava olayının özeti?

burada neler oluyor neden oluyor, bi süredir uzak kaldım ve bilmiyorum. özet geçerseniz sevinirim.

türkiyenin ve bazı diğer ülkelerin dolaylı yoldan -direk de olabilir emin değilim- desteklediği silahlı örgütler sivil kürt halkını hiçbir ayrım gözetmeksizin katlediyor.
büdüt: antik.eksisozluk.com

  • megafon  (03.08.13 18:07:20 ~ 18:17:32)
olay şöyle; türkiye sriyeli muhalifleri destekler, bunların arasına sapkın selefi-vahabi örgütleri (el kaide) de dahil olur, bu elemanların içinde öldürdüklerinin kalbini pişirip yieynler bile mevcut. başından beri t.c. hükümeti bunlara destek verdi. şimdi şler biraz değişti, dinci teröristlerin ne mal oldukları ayyuka çıktıkça aleni destek azaltılmak/çekilmek zorunda kaldı, ki bunda abd-israil'in de el kaide sapıklarından desteğini çekmesi etkili.
ek olarak pyd'nin öldürülen sivilleri destek toplamak için kullanması gibi bir durum da sözkonusu. bir yandan bir psikolojik savaş yürütülüyor bir nevi. ancak bu sivillerin de öldürüldüğü meselesini değiştirmez. t.c. hükümeti aynı anda hem el kaideye hem de pkk'ya ve onlar aracılığıyla pyd'ye taviz verdiği için sonuç bu oldu, şimdi taraf seçmek zorunda ve ne yapacağını bilmiyor. tabi bu arada ölenler yine sivil.

  • dafaiss  (03.08.13 18:17:51 ~ 19:40:06)
yaw he he! Sıvıl kurtler katledılıyor hep kurtler katledılır hep kurtler haklıdır dıgerlerı katlıam yapar. Az akıl fıkır ya. El kaıde ve pkk nın uzantısı pyd surıyenın kuzeyını kontrol etmek ıcın savasıyor olay bu. olayı ajitasyona baglamak kurtlerın vazgecemedıgı psıkolojık savas yontemkerınden bırı. O yuzden turkıye x i desteklıyoru dıle getırenlerın ıran surıye ve ırak destegıyle sıvıl katlettıgını gormezden geldıgını unutmayın. Dune kadar adını sayamayacagımız ulkelerın mayınlarıyla sıvıl asker katledenlere bak hele c4 paylayıcıları magarada mı uretıyordunuz kuzum kım desteklıyordu sızlerı? Iste bunların uzantısı pyd ozerk bır kurt devletı kurmak ıcın sayıca azınlıkta oldugu ya da hıc olmadıgı sınır hattınının bellı kısımlarını bıle ele gecırmeye kalkınca el kaıde otur asagı dedı destek veren herkesı dusman bellemıs durumda. Gerısı kurtlerın tırıvırısı...

  • hayvan gibi yazar  (03.08.13 18:37:18)
insanlar katlediliyor, özet budur

  • inspectorjavert  (03.08.13 18:52:14)
@bacardifunto cevap vermiyorum diye coşma. acını anlarım, ama nefret kusmaya kalkma her önüne gelene.

ben okuduklarımın yalancısıyım. diyelim ki türkiyenin hiç alakası yok. suriyede savaş karşılıklı olmasına rağmen her gün bağıran çağıran zalim zulüm var diyen siyasetçilerin neden hiçbiri rojava'da katliam oluyor, yardım edelim demedi? en azından bir düşünün.

büdüt: antik.eksisozluk.com
  • megafon  (03.08.13 18:57:48 ~ 18:59:42)
palavra...

  • inanmazsan inanma  (03.08.13 19:06:35)
türkiye'nin öso'ya yardım yaptığı bir gerçek. öso ilk başta belki haklı bir amaç için çıkmıştı yola ancak dışarıdan silah yardımı ve el kaide'nin karışmasıyla basbayağı katillere dönüştüler. el nusra gibi örgütler radikal amaçları doğrultusunda eylem yapmaya, alevileri ve kürtleri hedef almaya başladı. ilginç olan türkiye destek vermişken, el nusra'nın reyhanlı saldırısını ve el kaide'nin somali vb saldırılarını gerçekleştirmesi. şimdi de yine radikal sunni örgütler rojava'ya saldırıyor.

  • meriadoc  (03.08.13 19:24:12)
suriye de 3 senedir yüzbinlerce insan hayatını kaybetti. bu ölen insanların bizzati sorumlusu da cihatçı selefi oç ları.

ve bu cihatçıları birinci elden destekleyen ülke türkiye. şimdi olayın ucu kuzey suriye nin petrolü olunca kürtlere bulaştı. bir anda herkes katliam katliam diye ortalarda gezmeye başladı.

doğrudur çok büyük katliamlar yapılmakta.. peki ölenler kürt olunca mı aklınız başınıza geldi ? senin katliamın benim katliamın ayrımı mı var ?

bdp büyük bir sınavdan geçmekte.. ya gerçekten ezilen kürtlerin yanında olacak ya da akp ile işbirliğine devam edip küresel planlara hizmete devam edecek.
  • dogumgunundecevrimdisiolanadam  (03.08.13 19:31:56)
@bacardifacundo

ben hiçbir yerde terörizmi savunmadım, ancak sen acını dindirmek veya unutmak için nasıl ırkçılıkla dolmuş veya doldurulmuşsan bana terörist diyerek hakaret ediyor, büyük ihtimal kendini rahatlatıyorsun.

ispiyoncu ve korkak meselesine gelelim. birine terörist demek alenen hakarettir, davaya kadar götürebilirim. kimse de bu adam şu akrabasını kaybetmiş böyle diyebilir diyemez mahkemede. sadece şikayet ettiysem acını anladığım içindir. cevap vermediğim için korkak zannettin heralde, o da seninle uğraşmak istememem dolayısıyladır.

baktım bu kadar kin dolusun, bu açıklamayı yapmayı gerekli gördüm.

kürt meselesine gelince ben onların yöntemlerinin değil, davalarının haklı olduğunu söyledim. yaşamadan, duymadan, görmeden yorum yapmak herkesin yaptığı şey. hala savaşı, iki taraftan insanların ölmesini istiyorsan devamını okuma, bildiğini okumaya devam et.

yok eğer bu adamlar salak mı niye bunu yapıyorlar dersen oku. her konuda olmasa da hakları var birçok konuda. dersim katliamı denen bir şey var en azından. ha sorunları terörle çözmeye çalışmak seçilebilecek en kötü yöntem. bunu da hiçbir yerde savunduğumu göremezsin.

ki burada, bu ülkede çile çeken sadece kürtler değil, ermenisi arnavutu yunanı da var -hepsini de ayrımcılığa karşı desteklerim.

bundan sonra birilerine laf edeceksen laflarını bir yere dayandır, ya da konuşma. kin ve iftirayla etrafa saldırma.

selametle.
  • megafon  (03.08.13 23:18:11 ~ 23:22:47)