ırkların ve dillerin oluşumu nasıl gerçekleşti?

beyler bu konuyla ilgili belgesel/makale/kitap, allah ne verdiyse, tavsiyesi istiyorum.

ek olarak, kavimler göçüyle ilgili de neşriyat önerisi yapabilirsiniz. hatta yaparsanız tadından yenmez.

bu sefer aradığımı bulacağım, hissediyorum!

bbc nin africa belgeselini izle. ya da ona yakın bir ismi vardı ama bbc den. her seyi anlatıyor.

İnsanlar afrika da oluştu, göçlerle ırksal özellik kazandılar vb.
  • anonymice  (03.08.13 00:36:01)
teşekkürler dostum, tam da böyle bir şey istiyordum.

şimdi sıra kavimler göçü ile ilgili tavsiyede. bi el atıverin be!
  • banagazozalnuri  (03.08.13 00:41:01)
tüfek mikrop ve çelik (guns germs and steel) isimli kitabı okuyabilirsin. daha genel bişey ama hoşuna gidcektir.

  • tepedeki psychedelic adam  (03.08.13 00:44:11 ~ 00:44:16)
antropoloji kaynaklarına göz atman da faydalı olablir.
tek kaynak tatmin edici olmaz, zaten sen de allah ne verdiyse demişsin.
ek olarak, güneş-dil teorisi bir de chomsky ve wittgenstein okuyabilirsin; yani biraz dil felsefesine kayıyor ama meselenin idrakı açısından kesinlikle işine yarar.
  • dafaiss  (03.08.13 00:50:07)
Irklarla ilgili; Metin Özbek - Dünden Bugüne İnsan -Yaşayan Irklar diye bi bölüm var ve direk olarak ırk kavramının gelişimi, saf ırk ideal ırk kavramlarını ve çeşitliliği ve daha birçok şeyi anlatıyor-

Richard Leakey - İnsanın Kökeni -çok ayrıntılı ve teorik kaçabilir-

Bunlar antropoloji kaynakları. Daha ayrıntıya inmek istersen yine antropoloji kaynaklarını çeşitlendirebilirsin.

Dille ilgili de Walter Ong - Sözlü ve Yazılı Kültür kitabı da dillerin oluşumu, kullanımı, kültürel katkıları hakkında baya bilgi verir.
  • gupon  (03.08.13 01:15:20)
yıl olmus 2013, modern laik amerikanın göbegindeki bir üniversitede, bir beyaz amerikali hıristiyan öğrenci, dillerin gelişimi tarihini anlatan hocaya, dillerin kaynagi babil kulesidir, cünkü old testament ta böyle yaziyor diyebilmektedir.

allah kimseyi şaşırtmasin.

aradigin cevap kutsal kitaplarda yazmiyor, oraya bakma. diyecegim bu.
  • atmacaged  (03.08.13 01:44:22)