iphone kayıt olayı

merhaba, ablam bir hafta sonra almanya'dan geliyor da bana da telefon getirecek.
durum şu:
- kendisi almanya'da yaşıyor, yani en fazla 15 gün sonra çıkacak ülkeden.
- ben de 1 aya kadar yurtdışına çıkıp gireceğim bir iş için.

- şimdi bu telefonu getirdiğinde nereye nasıl kayıt yaptıracağız?
- kendi pasaportuna kayıt ettirse sorun yaşar mıyım?
- ya da 1 ay bekleyip ben çıkıp girdikten sonra mı pasaportuma işletsem?
- ziraat bankası 115 tl muhabbeti ne bir de?

çok teşekkürler

eger turk pasaportu varsa ablanda ve 2 sene icerisinde baska kayit yaptirmadiysa ablaninkine turkiye'ye giris yaptigi tarihten itibaren 1 ay icerisinde kayit yaptirabilirsiniz..

herhangi bi vergi dairesine gidiyorsun ablanla ve telefonun imei numarasiyla birlikte, 115 lira(en son oyleydi) yatiriyorsun.. direkt vergi dairesine yatirmistim ben parayi o yuzden ziraat kismini bilmiyorum.. sonra bi gsm bayiine gidip 20 lira civari bi ucrete cihaz kaydini tamamliyorsun..

edit: eger gsm bayii bi salaklik yapmazsa sorun olmaz.. bazilari gerekli belgeleri gondermeyebiliyor, telefon kapaniyor ve bu durumda btk'ya pasaport fotokopisini ulastirman gerekebiliyor.. cok fazla basa gelen bi sey degil ama benim basima gelmisti o yuzden duzgun bi gsm bayiine gitmekte yarar var..
  • buzzlightyear  (25.07.13 12:44:48 ~ 12:48:58)
115 tl'yi yatırdıktan sonra eğer ablanın e-devlet şifresi var ise e-devlet üzerinden, bayiye 20 tl vermeden, ücretsiz yapabilirsin.

  • 1917  (25.07.13 12:46:50)
bayiye 20-50 tl (serbest piyasa kime daha çok geçirirlerse) vermek yerine pttye 1 tl mi ne verip e-devlet şifresi alıp internetten halledin.

  • eksi sozlukte eksiyen adam  (25.07.13 13:42:57)