harddiskim bozulmuş mudur?

120 gb samsung sata harddiskim var 4 senedir kullanmaktayım, defalarca format atılmıştır kendisine ve yıllardır hiç format atılmayan partitionları da mevcuttu geçen gün uzunca bir zamandan sonra bilgisayarı kapatayım dedim, sabah açtığımda windowsun yüklü olduğu ve yedek dosyaların bulunduğu partitionlardan birinin uçmuş olduğunu gördüm. yeniden format attım format oldukça uzun sürdü ve aynı zorlukta windows yüklendi sonra diğer partition da çöktü windowsla beraber ve bu çökme işlemi bir kaç kere daha tekrar etti. şimdi sistemin performansı açılış da dahil olmak üzere çok kötü durumda. harddisk çöp mü olmuştur yoksa yeni bir virüs falan mı dolaşmakta? virüs taraması yaptırdığımda bi kaç tane win 32 expiro buldu ama sildikten sonra da hala sistem yavaş.

S.M.A.R.T değerlerini piyasada olan bir yığın sistem kontrol programlarından biri ile kontol edin, büyük ihtimalle hard diskiniz bad sector sahibi olmuştur. Çoğu modern hard diskte de artık bunlar bad sector değil de "reallocated sector" diye geçiyor.
reallocated sector count, eğer yanındaki sınır değerden daha fazlaysa S.M.A.R.T diskin sağlıklı durumda olmadığını gösterir ve dediğiniz inanılmaz yavaşlama gerçekleşir. Diski baştan aşağı tarayıp bu hataları giderdiğini iddia eden programlar var, fakat bende işe yaramamıştı. Bence yeni bir hard disk bakmanın zamanı gelmiş olabilir...

  • twang  (12.03.09 02:29:12)
Low level format'ın harddiski hayata döndürdüğü olabiliyor. Samsung'un şu programcığı ile hem detaylı bilgi alabilirsiniz, hem de low level format atabilirsiniz.

www.samsung.com
  • skatheist  (12.03.09 03:06:27)
bad sector'leri tamir etmek yerine tespit ederek kullanımdan çıkaranlar programlar olması lazım. map out bad sector gibi bir arama yaparsanız bir şeyler çıkar belki.

  • no avalon  (12.03.09 16:25:00)