Almanya'ya taşınan birine tavsiyeler

Eylül'de üniversite eğitimim için Münih'e taşınıyorum. Yanıma ne almalıyım, neler mutlaka bavulumda olmalı, nelere dikkat etmeliyim, alışverişi nereden yapmalıyım ki daha az para harcayayım? Her türlü tavsiyeye açığım. Mesela bisiklet almayı düşünüyorum o konuda da yorum/tavsiye alabilirim.

Yaş 19, dişiyim. Münih Teknik Üniversitesi'nde makine mühendisliği okuyacağım. Almanca biliyorum, dil sıkıntısı pek çekmem diye düşünüyorum. Kampüsün çok yakınında özel bi yurt buldum kira sözleşmesi yapacağız bu hafta içerisinde. Kalacak yer sorun değil yani.

belki klasik ama yağmurluk ve şemsiye mutlaka bulundur. Yılın yarısından fazlası gri ve heran yağışa hazır bir gökyüzü ile geçireceksin.

  • Absinthe75c  (13.07.13 21:55:37)
ayrıntı olacak ama berbere burada gidin. Diş kontrolüne de gidin buradayken, çürüğünüz vs varsa burada hallettirin.

  • whoosie  (13.07.13 22:07:04)
oraya giderken yanında bolca para bulundur. zira münchen almanyanın en pahalı şehridir. normalde 1 euro olan birşey orada 4-5 katı fazladır. alışveriş derken neyi kasettiğini anlamadım ama yiyecek içinse ALDI ucuzdur. Buradaki BİM orada Aldi oluyor:) Bisiklet tavsiyem; 2. el pazarı kurulur genelde pazar günü hauptbahnhof arkasında olur (bremen'de öyleydi). Bisikleti bu pazardan 2. el çok cüzi fiyata bulabilirsin. Aman çok güzel bisiklet alma, ayı düğümü atıp bağlasan bile 1 ay dayanmaz çalınır hemen:) başka sorun olursa yardımcı olurum. İyi yolculuklar şimdiden..

  • babeboi  (13.07.13 22:09:03)
babebo+1

münih cidden çok pahalıdır,özellikle kiralar.12 m2 odaya 800 euro veren insanlar var.Gitmeden önce kalıcak yer sorununu mutlaka çöz derim.Bayernliler ırkçıdır biraz,kafana takma.
  • jpsartre  (13.07.13 22:11:52)
@jpsartre zaten kalacak yeri buldum o sıkıntı değil ama dediğin gibi gerçekten çok pahalı. Stüdyo daire gibi bi yurt odası buldum. Yatak odası,mutfak,banyo,balkon toplam 28 m2. Elektrik,su, ısınma, internet toplam 600 €.

  • seyirdefteri  (13.07.13 22:16:56 ~ 22:17:17)
Aslında tavsiyeler saymakla bitmez. Ben de 2 yıl önce aynı yolu izleyerek Stuttgart'a geldim.
Öncelikle gidiş dönüş tarihlerini şimdiden ayarla. Mümkün olduğunca çok kışlık getir. Kayak montları kışın çok iyi iş görüyor. Tekstil türkiye'de daha ucuz, timberland botlar da öyle. İlk başta ihtiyacın olmayacağı için eğer aralık başına kadar türkiyeye bir gidiş dönüş yapmayı planlıyorsan en "ağır" kışlıkları o zaman da getirebilirsin.
Münih'de konuşulan almanca sıkıntı olmasa da, okuldaki profesörlerinden bol bol bayrisch duyabilirsin, o zaman tamamen başka bir dünyadan gelmişsin gibi oluyor gerçekten.
Türkiye'de annen ya da babandan sgk'lıysan, gelmeden at11 denilen belgeyi de getir. Bu belge senin türkiye'de sigortalı olduğunu ve almanyadaki sağlık harcamalarının karşılanacağını gösteren bir belge. Bu belgeyle ayda 80€ paran cebinde kalır.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar.
Wilkommen in Deutschland!
  • dampire  (13.07.13 22:19:30)
şehir planı edin. telefonun akıllı telefon değilse uluşım haritasını yanında taşı öğrenene kadar. akıllı telefonsa bütün duraklar ve ulaşım planını ordan görebiliyorsun.
Almanya gıda konusunda türkiyeden çok pahalı değil. Helal takıntın olacaksa (benim vardı) süper büyük marketlerde avustralyadan gelme et oluyor şoklanmış ve helal sertifikalı tavuk da oluyor türk-arap kasaplardan daha ucuz ve açıkçası ben araplara güveneceğime avustralyalılara güvenmeyi tercih ederim...
Alışveriş için etraftaki marketleri öğreneceksin lidl-aldi- penny gibi ucuz olanlara misal okuldan yurda gelirken uğramaya çalış hem kontrol etmiş olursun hem o vakti iyi kullanmış olursun. Kol çantanda bi tane bez market poşeti bulundur her zaman. neyde ucuzluk varsa onu alırsın :)) ben öyle yapıyordum. kimi kez şampuan kimi kez meyve...Hem haftalık alışverişinde yük olmaz.
bot-çizme ihtiyacın çok olacak. Neredeyse ağustostan mayısa kadar bunları giyeceksin. Almanyaya gitmeden önce 1 tane çizmesi olan benim ordayken 4-5 tane olmuştu. Ucuz yollu bulduğunda al lazım olur.
Bisiklet malzemeleri için deli fiyatlar isteyenler var akseauar, kask vs. için de. Bunları ikinci el bulabilirsin. Kantinlerde bi dolu ilan olur onlara bak kijiji.de gibi sitelere bak hele münihte mutlaka işine yarar şeyler çıkar.
Saç boyama, kuaföre gitme, kaş alma gibi alışkanlıkların varsa kendin yapmayı öğren. Deli para harcarsın. (benim kuaför alışkanlığım yok ama adam gibi saç kesen yerlerde 20 euro filanmış)
  • niye ama  (13.07.13 22:19:31)
Kışlık kıyafetleri stoklamam lazım aslında. Çok haklısın @niye ama.

  • seyirdefteri  (13.07.13 22:24:07)