hukuka ilişkin

son zamanlarda zırt pırt olan ptt banka soygunları nın ceza hukukundaki karşılığı nedir acaba.. kac sene hapis yatacak o kişiler, herhangi bir hafifletici sebep görülmediği takdirde.. bu bir ..

ikincisi hafifletici sebep olarak açtım , işsizdim evim barkım da yoktu, kabul ediliyuor mu, hakkaten aç olan kişinin ya da misal en son örnekte olduğu gibi 1350 ytl borcu olan kişinin 1350 ytl istemesi ptt veznadarından hafifletici sebep mi.. hafiflketiciyse ne kadar yatcak mesela o adam..

son olarak her hapishanenin kütüphanesi oluyo mu, hangi tipleirn oluypo, veya nebliyim dilediğin kadar kitap sokabiliyo musun içeri, cühela girip fizik hocası cıkmak mümkün mü hapishane ortamında..

elinize sağlık,

hukuki kısım hakkında bilgim yok;
3. soruya cevap. hırsızlık suçundan büyük ihtimal koğuş sistemi olan bir hapishaneye gönderirler. kütüphane falan bulunmaz, istediğin kadar kitap sokabilirsin sakıncalı olmaması şartıyla. kantinde sadece 2 çeşit bisküvi bir de meyve suyu olur. hatta daha iyi kavraman için şöyle açıklayayım; eğer kişi soygun, kredi kartı borcu gibi suçlardan girerse yatak bile vermezler içeride, yerde yatar.
hepsini geçelim, hiç hapishaneye girmeyen biri için bu çok kolay söylenecek bir şey. fakat, hastalandığında hastaneye bile elinde kelepçe, etrafında 4 jandarmayla gitmek, diğer insanların arasından geçmek koyar adama.
sözün kısası; dışarı daki açlık içeri deki tokluktan güzeldir.
  • baskaturlubirsey  (08.03.09 08:35:31)
ilk bahsettiğin hukukta ıztırar hali yani hayati bir sebepten yapılan hukuka aykırı fiilin hukuka uygun sayılmasıdır.ancak burda bahsedilen cezalandırılmaması açısındandı.yani verdiğin zararı karşılamak zorundasın. aç iken ölmemek için ekmek çalmak suş olmayabilir. ama 1 kasa ekmek çalmak hırsızlık olup bunu silahla yaparsan gasp olur.baklava çalanlar olayında olduğu gibi ask-lında verilen cezanın hukuka aykırı bir tarafı yokdu. ama olayın gazeteler bokunu çıkardığı için 2 dilim baklavaya X yıl hapis olarak yansıdı.
Bir tehlikeden mesela katilden kaçmak için bir evin kapısını kırıp içeri girebilirsin. burada konut dokunulmazlığını ihlal suçu oluşmaz ama ; kırılan kapının bedelini ödemek zorundasındır.

  • ground  (08.03.09 14:43:03)