ekonomiden anlayanlar-dış borç cari açık vs

şimdi tükiye cumhuriyetinin dış borcu ne kadar? 300 milyar doların üstünde, başka bir bilinen de; bu dış borcun üçte ikisi özel sektörün.

yani ne oluyor, devlet daha az borçlanmaya başlayıp , borcun büyük kısmı da özel sektöre binmiş oluyor.

özel sektöre baktığımız zaman bu borcun altına girerken, zaten kendi gücüne güvenerek giriyor yanlış mıyım? bu borç devleti çok bağlamıyor.

e devlet de kendi borcunu boç alarak yaptığı yarıtımları satarak fazlasıyla karşılıyor.

buraya kadar yanlışsam düzeltin lütfen.

şimdi bu yapılanma halk arasında gelir dengesizliği yaratıp, halkı geleceğe yönelik borşlanmaya sürüklüyor.

fakat bunun dışıdna bu döngünün türkiye ekonomisine zararı nedir?

teşekkür ederim.

:*

yanlış bir bilgi yazdıysam lütfen uyarın, zaten çok bilgili değilim, bir süredir bu olayları araştırıyorum da, kafamda ne olmayan, ya da anlamadığım kısımları sizlere soruyorum

he bir de son olara, akp karşıtı gazete ve haberler, bu dış borcun üstüne basa basa haber yaparken, çoğunlukla akp yandaşı gazteler de aslında bu borcun üçte birinin kamu borcu olduğunu aslında ekonomimizin gerçekten iyi olduğunu vs yazıyor.

dış borç kamunun olsa ne olacak özel sektörün olsa ne olacak? borç ne demektir? bu para faiziyle dışarıya çıkacak. yani ekonomiden o miktarda bi para gidicek, çıkıcak. bu ne demek oluyor? döviz ya da altın stoğunda bir azalma demek. yani döviz kurunun yükselmesi demek. kamu borçlarını kapattı diyelim, özel sektör döviz sıçmıyor ya sonuçta? ekonomiden çıkış yapacak o para bir şekilde.

  • bilmemkacincinick  (03.07.13 22:42:54)
Evet, özel sektörün borcu devleti çok bağlamaz fakat ülke ekonomisinin kırılganlığını arttırır. Örneğin 2 ay önce 10 milyar$ borç 18 milyar TL'ye eşitken şu an 19.5 milyar TL'ye eşit. Ve 1 yıl içinde özel sektörün çevirmesi gereken borç miktarı 70-90 milyar $ arası. Dolayısıyla kurdaki %10'luk bir yükseliş bile ciddi bir kırılganlık yaratacaktır.

borç olayının iyiliği kötülüğüne gelirsek, mesela bazı gazetelerde 2002'de borcumuz 129 milyar dolarken şimdi 329 milyar dolar oldu gibi laflar görüyorum. Büyüyen her ülke gibi borcumuz da artıyor gelirimiz de, burada asıl olarak borcun gsmh'ye oranına bakmak lazım. Onda da hepimizin bildiği gibi bir düşüş trendi oluştu son 10 yılda. Ayrıca devletin borçlanma ihtiyacı düştükçe faizler de aşağı geldi, ekonomi düzeldikçe özel sektör yurtdışından daha kolay borçlanabilmeye başladı. Bence Türkiye ekonomisinin en önemli 2 kırılganlığı dış finansman ve hanehalkı borcu. Geliri olmasa da borçlanarak tüketmeye yönelik bir toplum haline geldik ve bu döngü maalesef bir yerde kırılacak.
  • guro1907  (03.07.13 22:43:13)
iflas etmekte olan bir şirket mevduata devrediliyor bu da devletin borcuna ekleniyor.

  • ayn-i cemin bülbülü  (03.07.13 22:46:33)