Bisiklet ve beslenme

Zamanında 98 kilo olup hayvanlar gibi sigara içerken bir anda aldığım kararla sigarayı hayatımdan sildim, birebir uygulamasam da karatay diyetiyle 79 kiloya indim (boy 1,82 / yaş 40).

Haftanın 5-6 günü 25 km mesafedeki işe bisikletle gidip geliyorum. Çevremden çok zayıfladın tepkileri almaya başladım, esasında bana göre ideal durumdayım ama bu şekilde devam edersem daha da kilo kaybeder miyim acaba?

Yediğimden içtiğimden kesinlikle kısmıyorum, zaten boğazına çok düşkün biriyim, mesela kahvaltısız yaşamam mümkün değil. Kabaca günlük beslenme şeklimi yazacak olursam,

Kahvaltı:
2 adet az pişmiş yumurta
2-3 dilim tam buğday ekmeği
Sınırsız zeytin peynir salatalık vs.
Pekmez ya da bal
3 su bardağı şekersiz çay
Arasıra bir kase yoğurt

Öğle:

Bir dilim tam buğday ekmeği
Tek çeşit sulu yemek ya da ızgara köfte/tavuk

Akşam:

Bir dilim tam buğday ekmeği
Bir tabak yemek, yanına bolca salata, yoğurt, varsa bulgur pilavı

Akşam 8'den sonra pek bir şey yemiyorum. Arada canım çekerse fındık ya da ceviz vs. yerim. Bol tarafından şekersiz çay içerim.

Bisiklet sürmek ciddi manada yağ yaktırdı. Hatta biraz gayret etsem gençlikte yaptığımız vücut geliştirmeden kalma karın kaslarını bile görebiliyorum. Diyorum ki daha fazla kilo kaybetmemek adına ekstradan gıda takviyesi yapmalı mıyım yoksa bu şekilde yola devam mı? Örnek gösterebileceğiniz beslenme şekilleri olursa link vs. memnun olurum.

gayet iyi besleniyorsun gibi geldi ama kilo vermek ya da vermemekteki temel nokta aldığın verdiğin kalori hesabı olduğu için bence kriter olarak onu al. kilonu korumak istiyorsan yaktığını düşündüğün tahmini kalori kadar dışardan kalorili yiyecek tüket.

  • dahili meddah  (01.07.13 11:04:30)
İlk göze çarpan: Meyve yemiyorsunuz.

Tavsiyem -yakın zamanda yaptırmadıysanız- bir kan tahlili yaptırıp genel durumu bir görmeniz, kolesterolünden şekerine, B12sinden, demirine kadar bir bakılsın. Eksik fazla bir durum varsa beslenmeyi de ona göre şekillendirmekte fayda var.
Hiç meyve tüketmiyorsanız vitamin takviyesi gerekebilir gibi geldi.

Bunların dışında beslenmeniz dengeli ve sağlıklı görünüyor.
(doktor veya beslenme uzmanı değilim)
  • neyleyim  (01.07.13 11:05:41)
@neyleyim

çok detaya giremedim, bir yandan çalışıp bir yandan yazdım. malum hamurişi, cola, yapay gıdalar, pirinç pilavı türünden gıdalar hariç boğazımdan pek bir şey kesmedim yoksa meyve de yiyorum.
  • lazpalle  (01.07.13 11:09:08)
Senden heveslenip bu akşam bisiklete bineceğim.

  • puc  (01.07.13 12:38:14)