Pasaport

merhabalar,

halihazırda, kasım 2013 tarihinde süresi dolacak bir pasaportum var. önümüzdeki iki sene yurt dışına yüksek lisans yapmaya gideceğim. şu anki üniversitemden pasaport harcı için muafiyet kağıdı aldım, kağıtta eylül 2013 - eylül 2015 arası okuyacaktır yazıyor. lakin burs aldığım kurum bir de dil kursu açıyor, o yüzden ağustos başında gitmem gerekiyor. dil kursuna gideceğime dair resmi bir kağıt olmadığı için, muafiyet tarihini değiştirmiyor okul.

bu durumda ben ağustos ayı için ne yapabilirim? önceki pasaportumdan kalan süreyi oraya ekletmem mümkün mü?

teşekkürler.

not: şu anki pasaportum da yenilerden, e-pasaport.

yok ekletme mumkun degıl

  • anneke  (27.06.13 15:36:36)
@anneke: bunu neye dayanarak söylüyorsunuz?

@rotario: bu konu hakkında fikrim yoktu, ama ocak ayında öğrenim için yurtdışına çıkmam gerekti. harç muafiyeti kağıdı aldım. Yurtdışına çıkmama daha 2-3 ay varken pasaporta başvurdum. Önceki pasaportumdan kalan 1 yıllık süre de vardı. Yeni çıkarttığım pasaportta önceki süre + 2 yıllık harçsız süre eklendi. Yani size verilecek olan pasaport süresi muhtemelen kasım 2013 + 2 yıl olacaktır. Tarihleri(muafiyet kağıdındaki) değiştirmenize gerek yok, direkt başvurabilirsiniz bu şekilde. En azından benimkisi bu şekilde uzadı.
  • mr vodka  (27.06.13 15:50:48 ~ 15:51:34)
@mr vodka: çok teşekkürler. kasım 2013 şu anki pasaportumun bitiş tarihi, benim harçsız muafiyet hakkım eylül 2013'te başlıyor, yurt dışına ise ağustos 2013'te çıkacağım. bu durumda ağustos (ve hatta temmuz) da eklenecektir diyorsunuz, doğru mu anladım? kasım 2013 + 2 yıl dediğiniz için tereddüte düştüm.

  • rotario  (27.06.13 15:55:31)
Örnek vereyim; benim pasaport sürem 2013 haziranda bitiyordu sanırsam, 2 yıllık harçsız başvuruda bulundum. Pasaport bitiş tarihi 2015 haziran oldu.

Sizinki de 2013 kasım'da bitiyor. 2 yıllık eklendiği zaman 2015 kasım'da bitecek.

Mantığı da şu sizin 4 aylık bir hakkınız var, harçsız veriyorlar diye o süreyi gaspedemezler.
  • mr vodka  (27.06.13 16:04:01)
Yani pasaporta hemen başvurun belgeyle beraber; yeni pasaport elinizde geçtiği tarihten itibaren, kasım 2015'a kadar kullanma hakkınız var. İster haziran'da çıkın yurtdışına isterseniz pasaport gelir gelmez. Bir sorun yok.

  • mr vodka  (27.06.13 16:05:39 ~ 16:06:08)
@mr vodka: çok teşekkürler :)

  • rotario  (27.06.13 16:14:48)
Rica ederim. Kafanızda soru işaretleri varsa detaylı olarak anlatabilirim süreci.

  • mr vodka  (27.06.13 16:19:15)
@mr vodka: ben nedense pasaportun "başlangıç tarihi" diye bir şey olduğunu düşündüğümden kafam karıştı, sanki eylül 2013'e kadar kullanmaya başlayamayacağım gibi bir düşünceye kapıldım :) şimdi taşlar yerine oturdu.

  • rotario  (27.06.13 16:44:39)
ha şöyle bir şey de yapılabiliyor -ben daha yeni yaptım-

şimdi siz 2 senelik muafiyet aldınız. ama artık yeni pasaportlarda uzatma işlemi olmadığı ve defter bedeli her şekilde ödendiği için uzun süre uğraşmamak adına 2 senelik harcı verip 4 senelik alabilirsiniz. yani 2 sene muafiyetiniz var, 2 senelik de harç yatırırsanız başvuru sırasında "abicim 2 seneliği burdan 2 seneliği de burdan alın" deyip 4 senelik alabiliyorsunuz. yarısı kredi kartıyla yarısını nakit ödemek gibin :)
  • ack3000  (27.06.13 17:03:33)