facebook

geçenlerde bir kız beni arkadaş olarak eklemiş. bilgilerinden baktığıma göre mezun olduğum liseden bir alt dönemimmiş. tanıyamadığım tek bir profil fotoğrafı vardı, ismi de tanıdık değildi ama arkadaş listesinde bizim okuldan bir sürü insanı görünce olayı unutkanlığıma bağlayıp onayladım. buraya kadar işin tırt kısmıydı, asıl meseleye geçelim.

sonradan hesabında sadece tek bir profil fotoğrafı olan, profil bilgilerinde bizim okuldan (bazılarında bizim dönemde) mezun olduğu yazan bir sürü tanımadığım kız beni ve daha bir sürü kişiyi arkadaş olarak eklemeye başladı. lisede bizim dönem yirmişer kişilik üç sınıftan oluşuyordu, onları unutmam mümkün değil. olayın benim unutkanlığıma değil de fake profillere bağlı olduğu anlaşılabiliyor. ekleyen profillerin de ortak özellikleri dediğim gibi sadece tek fotoğraf bulundurmaları, çok sade olmaları (hatta baştan savma), bir de eğitim bilgileri.

siz hiç böyle bir şeyle karşılaştınız mı? amaçları ne olabilir? böyle bir mesele için neden bu kadar uzun yazdım?

valla hic guven telkin etmiyor anlattiklariniz, bence silin blocklayin, merak da etmeyin bosverin, gereksiz yere kafa agritir bu tip seyler eninde sonunda

  • cisterna  (04.03.09 01:18:27)
cok oluyor bundan. sebebi de bence fake hesaplar. mesela x kisisi okuldan tanimadigi y kisisini arkadas olarak ekleyip profilini gormek fotograflarina bakmak falan istiyor, bu sebeple kendine rastgele fotolu bir fake profil aciyor. sonra ayni cevreden kisileri listesine dolduruyor ki hesabi bos gozukmesin suphe cekmesin, hem de ayni ortamdaniz mesaji versin... yeterli arkadas sayisina ulasinca da esas y olan hedefine hamlelerde bulunuyor. sansliysa o kisi "kim bilir nerden taniyorum, neyse simdi..." deyip izin veriyor.

yani kimse bana boyle bisey yaptigini anlatmadi ama beni de okuldan bir suru kisi ekliyordu boyle, kendimce getirebildigim tek aciklama bu oldu.
  • kurukafa  (04.03.09 01:29:16)
ben aynı şekilde eklendim, hatta kendi lise grubumuzda sorguladık eklemiş olan birkaç kızın ismini "kimse tanıyor mu?" diye. sanırım kurukafa'nın açıklaması doğrudur.

  • alchoburn  (04.03.09 01:39:29)
bende son zamanlarda çok denk geldim bu olaya. en basitinde bi mesaj atıp kimdin tanıyamadım diyip cevap beklemek. baktım cevap gelmiyor reddediyorum.

  • emrag  (04.03.09 03:09:46)
ıvır zıvır sitelerin reklamını yapacak oluyorlar sanırım..
profillerinde öyle linkler oluyor çünkü bazen, ben de hiçbirini reddetmeyip bekletiyorum ne çıkacak diye, 13 tane oldu şu anda, hatta 1 erkek bile var içlerinde..

  • erostrada  (04.03.09 07:31:35)
tanımıyorsanız mesaj da atmayın bence çünkü sadece profil bilgilerinize bakmak için bile fake hesap açıp yapıyorlar bunu. basıma geldi benim de buna benzer şeyler. mesaj atınca 1 ay boyunca profilinize bakabiliyorlar.

aynı gün içerisinde 5 kişiden (üstelik hiç arkadası olmayan yani yeni açılmış hesaptan) ekleme talebi geldi. sadece karşı cins olan kişiler de yapmıyor bunu. bu tarz şeyler de oluyor . en iyisi herşekilde reddetmek bence.
  • lilidance  (04.03.09 07:37:58)
tek derdiniz bu olsun

  • subnegative  (04.03.09 11:31:48)
bu bahsi geçen olay benim başıma çok sık geliyor. isimli bir özel liseden mezunum. yurdumun özenti insanları -nihai amaçları çeşitlilik gösterebilir- lise kısmına bu lisenin adını yazıp yanına harvard - upenn filan koyduktan sonra o liseden insanları -gerçekten o lisedenim imajı yaratmak için- ekliyorlar. "hatırlayamadım herhalde" deyip ayıp olmasın diye kabul edenler sayesinde o kişinin o liseden listesinde -atıyorum- 30 insan oluyor.

bu kızların çoğunun amaçları muhtemelen zengin ve kültürlü erkek tavlamak gibi şeyler. ben çoğu sefer, "tanışıyor muyuz" diye soruyorum. eğer fake account olduğunu kanıtlayacak bir şeyler varsa direkt "yoksay" lıyorum.

sonuçta bu insanlar sizin bir mesajınızla bile sizin profilinizi görüp bilgi edinebiliyorlar. arkadaşlık isteğini kabul ederseniz de daha fazlasını görüyorlar hayatınızla ilgili.

sizin hakkınızda bilgi toplamak isteyen kötü niyetli birinin açtığı fake account olarak düşünün bunları ve ona göre davranın. uygun davranın.
  • andy kaufman 2  (04.03.09 14:11:07 ~ 14:12:12)