java developerlara sorularım var

Merhaba
1-2 yıldır .NET le ilgilenmiş biri olarak tavsiyeler üzerine Java ile ilgilenmeye başladım.Kafamdaki soru işaretlerini gideremedim bir türlü.Sorularım

1-Android yazılım geliştirmeye bir ara heves ettiğimde benim okuduğum kitapta butonu panelden ekliyorsun sonra koddan ekliyorsun sonra xml den ekliyorsun string eklemek için string olarak ayrı bir yerde veri tipi olarak oluşturuyorsun(bu isteğe bağlı olabilir tabi) vs. böyle bir uğraş fazlalığı vardı.Bu ne yahu dedim bunun kim uğraşır ve Android ile uğraşmayı bıraktım.Android ile yazılım yapmayı kolaylaştıracak birşey yok mu?

2-Java konusunda ne tür uygulama geliştirmem daha çok yolumu açar?bana sorsanız masaüstü uygulaması yapmak ile uğraşıcam ama yaptığımda da olan programların taklitlerini yapıcam.Piyasası da iyi durumda değil diye biliyorum

3-Hangi framework Türkiyede daha yaygın?Ben Spring diye duydum ve onu öğrenmeye çalışıcam ne dersiniz?

4-Spring demişken bu frameworkte esas amaç ne?Ben bir tutorial indirdim adamlar 7-8 video sadece xml bağlantısını anlatıyor.O bölüm temel için lazımdır tabii ama esas hedefi anlayamadım.

5-Oracle illa öğrenmem gerekli de ilk aşamada ne kadar?crud işlemlerini yapabilecek kadar bilsem yeter mi?

Fazla yazmışım şimdi farkettim.Tamamını okumadım,özet geç tarzı cevaplar gelicek.İlgilenenlere şimdiden teşekküler

Merhaba. Hocam biz okulda nesne yönelimli programlama dersinde görmüştük. Projeler de ona göre seçilmişti. Benim (2 kişilik) satrançtı mesela. Daha sonra teknik seçmeli "ileri java"'da applet takıldık. (Road fighter'ı çalmıştım onda da.) Başlangıç için yararlı olmuştu ders ve proje.
Bu seviveyle Android'e geçen arkadaşlarım pek zorlanmadı açıkçası. Bitirme projelerinde bi sürü Android seçiliyor. Sen erken pes etmişsin galiba.

Proje için fikir versin diye yazdım. :)
  • nickini vermek istemeyen uye  (19.06.13 10:54:09)
nickini vermek istemeyen uye
teşekkürler cevap için.Android konusunda tamam belki android ile bir yazılım yapmak çok zor değildir ama bir hamallık var sanki.bir componenti sayfaya eklemek için çok fazla işlem yapılıyor benim anladığım kadarıyla(yukarda yazdığım şeyler işte).o yüzden pes ettim

  • amusan  (19.06.13 11:15:05)
bir android yazılımcısı olarak sana şunu söyleyeyim android java daki o xml mantığı sayesinde programlarını mvc yapısına uygun kodluyorsun.tasarım bir yerde kod bir yerde diye özetleyebilirim.bunun yanında XML dosyaları sayesinde çoklu dil desteği gibi bir olayı hiç kodlama bilgisi olmadan yapma şansın oluyor.çünkü bütün değişkenler ve değerleri tek dosyada tutuyorsun.

hard coded bir yazılım yapmak istiyorsan strings.xml dosyasını kullanman gerekmiyor direkt değişkenden sonra yazabilirsin.

ikincisi için cevap vereyim android'in yapısını beğenmeyen birisi bence spring framework'e hiç bulaşmasın derim.kurcaladığım kadarıyla neredeyse herşey xml springframework'te .gelişmek için Socket programlamaya yoğunlaşabilirsin.ya da içerik yönetim sistemleri yazmaya çalışabilirsin.

crud yapacaksan sqlite , mysql işini fazlasıyla görür ha biraz daha gelişmiş birşeyler yapacaksan postgresql baya baya sağlam geliyor.oracle'a bence bulaşma kurması kullanması tooları vs herşeyi ayrı bir dert bir.bırakalım o işi veritabancılar yapsın =)
  • rodrane  (19.06.13 11:57:44)