salaklık mı yoksa kasıt mı var?

özellikle gezi parkı olaylarıyla birlikte zirveye çıktığını gördüğüm kaynağı belirsiz ve çoğu saçma-yalan-kasıtlı bilgilerden oluşan iletiler her tarafı sardı.

"24 saat daha direnizseniz AB hükümeti düşürecek", "göstericiler gezi parkını fuhuş yuvasına çevirdi", "polis göstericileri ilaçlı suyla uyutup gözaltına alıyor", "tayyibin 3 milyar dolarlık serveti...", "polisler gösterici kıza tecavüz etti", "sokaklarda onlarca ölü var", " işte panzerle ezilen gencin resmi", "Sosyal medyalara erişim engellendi", "Binlerce polis istifa etti", "6 polis gezi parkı olaylarına yapılan müdahalelerden dolayı intihar etti", "Köpeğe biber gazı sıkan polis", "beyaz show yayından kaldırıldı", "Cnn International'ın; Cnn Türk'ün duyarsız olup direniş haberlerini vermediği için isim hakkını fesh etti" vs. vs.

şimdi bunların doğruluğunu araştırmadan inanan, sonrasında kendi sayfalarında yayınlayanlar çok mu salak yoksa kasıtlılar mı?

salaklık nasıl bir kelimedir yahu? bilinçsizlik olabilir.

  • groundhog day  (13.06.13 13:55:08 ~ 13:55:16)
bazıları salaklık, bazıları kasıtlı. bazıları da provokatörlük.
örneğin dün bir chp milletvekilinin "erdoğna kitle katliamı yapın emri verdi" diyerek attığı tweet i ise bir kapsama sokamadım şahsen.

  • ne nicki be  (13.06.13 14:00:32 ~ 14:01:11)
ikisi de olabilir. Tamamen kişiye göre değişen bişey. Salaklık değil de boş bulunmak, farkındalıksızlık, bilinçsizlik demek daha doğru. Bir de insanların çoğu işine gelen veya olmasını istediği şeye ulaştıran şeylere daha kolay inanır. Bunun da etkisi var.
6 polisin intiharı doğru diye biliyorum, ancak sebebi belirsiz; emniyet sen açıklamıştı. Hayvanlara doğrudan biber gazı sıkan polis var mı bilmiyorum ama bu yüzden kör olan, zarar gören bir sürü hayvan var. Tecavüz girişimi olup engellendiğini de duymuştum bizzat kendisi şahit olmuş bir arkadaşımdan.

  • dafaiss  (13.06.13 14:02:12)