torrentten direkt usb belleğe indirmek neden yavaş?

şimdi normalde usb belleğe dosya atarken saniyede 5 mb ile atıyorum diyelim. pc'nin harddiskine saniyede 5 mb ile indirdiğim bir torrenti aynı hızda usb belleğe de indirmesi gerekmez mi?

ama öyle değil işte. aynı torrenti sürekli değişen bir hızda saniye 200-700 kb arası bir hızda indiriyorum.

anlatabildim mi acep?

Internet hiziniz demek ki 200-700 kb arasinda degisiyor. Daha hizli indirebilirseniz USB bellege de 5mb hizinda yazabilirsiniz.

  • crown  (31.05.13 00:51:22)
internet hızım saniyede 5 mb fikstir.

  • inancsiz deve  (31.05.13 00:54:05 ~ 00:54:45)
arkadaşlar. dünkü kullanıcı değilim ya. 15 senedir profesyonel arşivciyim.

ince bir soru soruyorum. her şeyin hızı belli. yazma hızı belli internet hızı belli. hatta tek parça büyük boyutlu dosya da indirsem aynı küçük rar parçaları halinde indirsemde aynı. yüksek seederlı normalde hdd'ye full hız indirdiğim şeyi hemen bir de usb'ye indirmeyi deniyorum hız sabitlenemiyor. ama dosya atma hızım bellidir sabittir 3-5mb/s arası atarım her türlü dosyayı usb 2.0 diskime.

diyorum ki ya aynı anda indirip aynı anda yazdığı için mi böyle oluyor? hep böyle midir? yoksa torrent veya windows önbellek ayarı yapılabilir mi?
  • inancsiz deve  (31.05.13 01:04:35 ~ 01:06:05)
Çünkü direkt usb ye yazmıyor, önce kendisine indiriyor ve anında belleğe taşıyor, belleğe taşırken yeni veriler kuyruğa giriyor ve bu da hızı bayağı etkiliyor.

  • eksi was here  (31.05.13 01:10:50)
işte aradığım cevap. eyvallah hocam. yapacak bir şey yok di mi bu durumda? usb3.0 kullansam en azından daha mı iyidir?

  • inancsiz deve  (31.05.13 01:19:07)
eksi was here'in cevabi pek dogru sayilmaz, Dosyayi hangi hizla indiriyorsaniz ona yakin hizda yazarsiniz USB 2.0 bellege. Internet hiziniz 250mbps olsa da eger seederler sebebiyle 200kb ile indiriyorsaniz 200 kb ile yazarsiniz harici diske.

Bir torrent'i once direkt pc'ye indirin ve hizina bakin. Sonra komple her seyi silip yeniden, bu sefer direkt harici diske indirin ve hizina bakin. Arada cok cok az bir fark olacaktir.

Tabi harddiskinizin baska bir islem yapmadigini varsayiyorum. Eger SSD kullanmiyorsaniz bilgisayarinizin en yavas parcasi harddiskinizdir ve ayni anda hem yazip hem okumasi performansi zorlayabilir. Gene de 5mb ile 200kb arasinda fark kadar bir oransizlik olmaz.
  • crown  (31.05.13 01:26:25)
usb 3.0 tek başına aktarım hızını çok etkilemeyebilir, sdd drive ile 3.0 belki fark yaratır.. zira bilgisayarın aktarımı ne denli hızlı olursa, usb. de o denli verimli olur.. yanlışsam düzeltin, ben de yanlış bilmeyeyim..

  • mecik balit  (31.05.13 10:19:38)
bilgisayara 5mb hızla indirdiğim dosyayı usb'ye 200kb hızla indiriyorum diyorum yaw :(

başka işlemde yapmıyorum tabi ki sadece firefox açık sözlükte geziyorumdur bu esnada.
  • inancsiz deve  (31.05.13 12:55:18)