akbil'in son kullanma tarihi

2008'te çıkarttığım öğrenci akbilim var. bunu ne zamana kadar kullanabilirim. yani çalışmasına çalışıyor da kanunen ne zaman yenisini çıkartmak gerekir. eğer bunun süresi dolduysa otobüs şoförü alır mı/alma hakkına sahip mi?

akbilin süresi dolmaz
bahsettiğin paso ise süresi doldu.
şoför almaz, ama tam bilet atmanı isteyebilir.
  • fatenim  (22.02.09 15:57:02)
doldururken falan sorun yok zaten. dönercinin birinden dolduruyorum da otobüste akbili basarken dı dıııt sesinden indirimli olduğu anlaşılıyo şoför farkedip alır mı? yenisini çıkarcam fırsat olmadı falan yer mi acep?

  • annesütü  (22.02.09 15:59:22)
birçok okula bile 2009 akbilleri henüz gelmedi. tam olarak bilmiyorum ama mart sonuna kadar diye kulağıma çalınmıştı bir ara.

  • daysleeper  (22.02.09 16:00:30)
şoför bal gibi de alır. hatta vermek istemeyip otobüsten inerseniz arkanızdan "ben almazsam başkası alacak" diye bağırır bile. nisan başı yada mart ortasına kadar geçerli olması lazım. valla yenisini çıkarmaya fırsat olmadı vs yalanını yemiyolar. sana akbilini veriyim, yenisi çıkınca taktırırsın o zaman diyolar.

  • girl in a coma  (22.02.09 16:02:08 ~ 16:03:50)
akbil'in yenilenmesi baska sey, pasonun yenilenmesi baska sey

ogrenci akbili ise sizinki, pasonuzun ustundedir bu metal yuvarlak. 2008de cikarilan pasolar hala gecerli, yeni pasolar yururluge girdigi zaman pasoyu yenilediginizde, gidip bir akbil doldurma unitesinde bu yuvarlagi yeni pasonuza ucretsiz gecirebilirsiniz.

yani aletin suresinin gecerliligi diye bir sey yok, her sene pasonun yenilenmesi diye bir sey var, o da marta falan tekabül eder, iett nin sitesinden goruluyodur.

not: haa , sizin derdiniz 5 ytl falan verip pasoyu yenilemeden eski pasodaki akbili kullanmaksa 2009 boyunca, illa ki sofor yakalar zira renkleri degisir her sene.
  • la traviata  (22.02.09 16:03:05 ~ 16:04:52)
okula başvurdum daha gelmedi dersen kurtarabilirsin yakalanırsan.. mesela bize gelmedi, yalan da değil..

bence başvur al o ayrı..
  • kveldulv  (22.02.09 17:16:34)
2004'ten kalma pasolu akbilimi metrolarda falan sorunsuz kullaniyorum her istanbul'a gidi$imde. otobuste sorun yapiyor $ofor tabi bazen (:

  • astaroth  (22.02.09 17:32:39)
paso gecerlılık suresı mart ayı sonunda bıter daha bır ay daha aynı pasoyu kullanabılırsın. suresı dolmus pasoyu soforun alma hakkı var fakat pasoyu kırar akbılını sana ıade eder. yenısını cıkartma ımkanın varsa sımdıden gereklı ıslemlerıne basla cunku basvurudan sonra en azından bı 10-15 gun beklemesı var

  • schenardi  (22.02.09 17:35:43)
nisan ayında bitio pasonun süresi. yeni paso başvuruları henüz tamamlanmadığı için nisana kadar kullanabilirsin.

  • spirit crusher  (22.02.09 19:31:31)
rasmi olarak hala öğrenciyim ama 3 yıldır pasomu değiştirmedim.
ve otomatlardan dolduruyorum akbilimi, yoksa biletçiler doldurmuyorlar zaten.
otobüslerde şuana kadar hiçbir sorun çıkmadı. çıkacağınıda sanmıyorum.
  • readmymind  (22.02.09 21:25:08)