bilgisayarım çalındı, şifresini kırmaları kolay mı?

park halindeki aracımın camını patlatıp bagajı açmak suretiyle laptopum çalındı.

içinde bazı önemli bilgiler de vardı. bilgisayarımın şifresini kırıp açmaları kolay mı? açmaya uğraşırlar mı?

yoksa format atıp veya parçalara ayırıp satarlar mı?

bilgisayarım fazla para eden bir şey değildi değiştirmeyi düşünüyordum gerçi ama içindeki bilgiler gitti yav.

bu arada siz siz olun, park ettikten sonra aracınızdaki herhangi bir çantayı bagaja koymayın. önceden koymuşsanız sorun yok ama siz koyarken görüp, içinde değerli bir şey olduğunu varsayıp çalıyorlarmış. polis söyledi.

geçmiş olsun. siz o kuralı bagaja değerli bir şey koymayın olarak değiştirin derim çünkü bağdat caddesi civarlarında farketmiyor adamlar belli arabaları sürekli yokluyorlar. kardeşimin aracı yanılmıyorsam 6 kere yoklandı böyle. her seferinde kelebek camını kırdılar.
sorunuza cevap olarak gider bir yerde format attırır öyle satarlar. aceleleri varsa içindekilere dokunmadan okuturlar. tekrar satacak ya da kullanacak adama kalıyor format kararı.
bilgilerinize ulaşmak da çok ama çok kolay. hdd şifreleme falan kullanmadıysanız 1 dk sürer bilgilerinize ulaşmak.
windows un kendi şifrelemesi var böyle cihazlarda en azından onu kullanmalı ve yedekli çalışmalı.
  • ozdek  (17.05.13 09:49:39)
kolay abi kolay.en kötü format atar.hatta onla bile uğraşmaz.parçalara da ayırmaz ikinci el olarak 100-200 ne alırsa götürür satar bi yere.

  • aşksız prens  (17.05.13 09:51:10)
büyük ihtimalle format atıp satarlar.
Ancak eşimin bir arkadaşı çaldırdığı bilgisayarını sahibinde.com ya da gittigidiyor.com'da bulmuştu,polise başvurup polisle birlikte gitmişlerdi satıcıya. çok büyük şans ama bir süre gözünüz açık olsun. Öyle bir şey olursa bir data recovery firmasına verip bir kısım bilgilerinizi kullanabilirsiniz.

  • whoosie  (17.05.13 09:51:46)
Konuya aradan giricem ama böyle durumlarda preyproject.com laptop ve telefonda şunu yüklü bulundurmak en azından küçük de olsa kanıt bulmanızı sağlar.

Bu arada bence hemen birine satarlar, o adam da en fazla tarayıcıyı falan kontrol eder sanki. Ya da hiç bunun gibi programları tetiklememek için internete bağlanmadan formatı basarlar.
  • inugard  (17.05.13 10:12:15)
windows şifresini kırmak kolay falan değil. ama harddiski söküp d deki bilgilere ulaşabilirler.

  • enkolaykullaniciadi  (17.05.13 10:28:06)
Böyle durumlarda bilgilerin gitmesini önlemek için de, bence çalışma klasörlerinizi dropbox'a yükleyin. Ufak bir tavsiye olarak...

  • dusunuyorumoyleysevurun  (17.05.13 11:02:27)
bilgileriniz için çalınmadıysa bi şey olmaz. adam 200-300ün peşinde onla mı uğraşçak basar formatı. D olduğu gibi kalır doğal olarak. aleti alan uğraşırsa bilemem.

  • sifirin altinda  (17.05.13 11:18:53)
eğer para edecek bilgilerin olduğunu düşünürlerse rahatlıkla kırarlar.

  • dokunmakalbime  (17.05.13 12:06:03)
Windows şifresini kırmak değil de değiştirmek/sıfırlamak 2 dakika. Usb'den linux boot edip çat diye değiştirebiliyorsun.

  • skatheist  (18.05.13 02:06:43)