İş seçimi, firma, son karar, mazeret?

sevgili insan kaynakları uzmanları,

yaklaşık 1 hafta önce bir firmayla yaptığım iş görüşmesi sonucunda işe kabul edildim. el sıkıştık. gerekli evrakları tamamlayıp, pazartesi başlayacaktım.

fakat bu süre zarfında önüme çok daha iyi başka bir fırsat çıktı.
ilkine söz verdim. fakat ikincisi benim için daha iyi olacak.

Dönek damgası yemeden anlaştığım firmaya durumu nasıl bildirsem, neler desem?

kendileriyle gorusme surecini yuruttugunuz ik personeline telefon veya email yoluyla durumu aciklayabilirsiniz diye dusunuyorum.

  • emfuzi  (15.05.13 00:32:43)
Askerlik celbi geldi de.
yok zaten askerliği yaptıysan ve biliniyosa.
1 hafta eksik yapmışım bi yanlışlık olmuş fln de :D
  • netadam  (15.05.13 00:33:33)
açıkça yaz yaa. de böyle böyle. ya da zam iste. kendileri feshetsin.

  • sen git ben geliyorum  (15.05.13 01:05:33)
@Nick The Chopper,
hocam 2. iş %90 gibi bir yüzdeyle garanti diyebilirim.
fakat sonuçta babamın oğlu değiller. bundan dolayı küçük de olsa olmama ihtimali var.
1.nci yerle henüz sözleşme imzalamadım. fakat dediğim gibi iş garanti. pazartesi sözleşme imzalanacak.
  • Cherea  (15.05.13 01:36:46)
o halde ilkinden bir hafta izin iste. diğer iş olursa ilkinden vagzeç. diğer iş kesinleşmeden yapma sakın.

annem rahatsız falan de. uydur bir şeyler.
  • sen git ben geliyorum  (15.05.13 01:57:37)
@Nick The Chopper,

kontratta deneme süresi hakkında bir madde olmasa da, denedim olmadı deyip istifa yolu her zaman açık olması lazım.

sanırım mantıklı olanı 1.sinde işe başlayıp. 2.si kesinleştiğinde istifa etmek olacak. insanları yarı yolda bırakmayı sevmem fakat iş dünyası acımasız olmayı gerektiriyor.
  • Cherea  (15.05.13 02:30:50 ~ 02:31:19)
5 dk da değişir bütün işler. sözleşmende yazsa da yazmasa da ilk 2 ay deneme sürendir. maddi bir tazminat/eğitim sözleşmesine imza atmadıysan ilk 2 ay ben yarın gelmiyorum, eywallah diyip çekip gidebilirsin. ama aranı kötü bırakma. 2. yi garantiledikten sonra kapıyı çeker çıkarsın. 1 hafta sonra ulan ne kafaya takmışım diye kendine söylenirken bulursun kendini.

  • sirkelimon  (15.05.13 10:33:33)
askerde bir arkadaşımın da başına böyle bir durum gelmiş. orta ölçekte bir firma ile hemen herşeyi anlaştıktan sonra en son genel müdür ile görüşme kalmış. büyük bir firmadan da teklif alınca önceki yere anlaştığı ücretin çok daha fazlasını söylemiş. adamlarla ilk 2000 tl ye anlaşmışsa 4000 tl istiyorum demiş ve doğal olarak biz sizi ararız durumu olmuş.

ancak ben olsam henüz işe başlamadığım için ( diğer tarafın garanti olduğunu varsayıyorum) mail atardım başka bir yerden teklif geldiğini, evine işine yakın olduğunu/ ulaşımın daha kolay olduğunu felan ancak ilerde sizinle de çalışmayı isterim çalışmalarınızda başarılar dilerim ilginize teşekkür ederim felan gibisinden.

bizim şirketleri kafaya taktığımız kadar onlar bizi düşünmüyor emin ol buna. ahmet gider mehmet gelir kafası var adamlarda. işini ne kadar iyi yapsan da bir şeyi kötü yaptığında tüm yaptığın iyi şeyler siliniyor. o yüzden salla öbürünü hangisi senin için iyiyse ona git.
  • sutu seven kamyoncu  (12.04.16 00:10:52)