age of.çular buraya

selam eycof insanları.

10 yıl kadar aradan sonra aoe2 conquers.ı kurdum ve arkadaşlarla ufak bi atışma yaptık. hiç bir şey bilmiyorum oyuna dair, unutmuşum.

mouse.um da olmadığı için sadece touch pad.le oynadım ve bu büyük bi handikaptı.

bana taktikler verin ki çabucak öğreneyim oyunu. fazla zamanım yok öyle her şeyi kurcalayacak kadar, o yüzden tavsiyelere ihtiyacım var.

oyunda başta food sıkıntısı çektim. hayvanlar ve tarlalardan başka bir şekilde food toplayamıyorum?

taşa ihtiyacım yoktu hiç. o yüzden ihmal ettim. sonra farkettim ki kaliteli asker yaratmak için önemliymiş.

gelişim sıralaması nasıl olmalı.
oyuna girdiğim gibi çiftçi ve food mu basmalıyım.

böyle taktikler verin.

bazı bazı çalılıklarda böğürtlen gibi bişey oluyo onu topla food için, bi de tabi ki sulak alandaysan balıklar var. bunlar eycof 2'de var yalnız, senin dediğini oynamadım hiç ama onda da olsa gerek.

  • loser blueser  (28.04.13 04:27:37)
direk matematiğini anlatıyorum;
ilk başta 3 işçin var ya hemen ev yap (kısa yolu b ve e tuşları olur genelde ayarlardan istediğini yaparsın)
atınla hemen koyunları bul
bulur bulmaz tc(town center)a getir ve 4 işçiyle koyun kesmeye başla. ilk 6 işçi koyuna
sonraki 7. işçiyle ev yap
diğer 4 işçi oduna
odun toplama (b & z) bi de food toplama (b & ı) yeri yaptıktan sonra çağ atlayabilirsin (çağ atlamak için 500 food gerekli)
tc hiç boş kalmasın sürekli işçi çıkar (kısa yolu c) o yüzden de eti boş bırakma
domuz avlama olayı biraz zor ama bi iki denemeyle mantığı kaparsın (11. işçi ile avlanır)
ilk başta 8 koyun bulman lazım
çağ atlarken 8 işçi odunda olmalı
bi de tc'de sarı bi up var ya onu 10. işçide filam yap köylülerin canını artırıyo yoksa kurt kapar
hepsini kusursuz yaparsan 9:25te 26 işçiyle çağ atlarsın
2. çağa bastıktan sonra;
4 işçi al geyik avla
3 işçi altın toplasın (b & g)
çağ atlar atlamaz tc'deki değirmen gibi up'ı geliştir (köylüler hızlanır)
odun toplama yerindeki up'ı geliştir
black smith (b & s) yapmak zorunlu
ya market yap (b & m) yada barrack (b & b) ve atlı (b & l) yada okçu (b & a) yeri yapmalısın
geyiği bitiren işçilerle tarla yap (b & f)
800 food ve 200 altınla çağ atlanır (planı kusursuz uygularsan işçi basmadan direk atlarsın)
castle age'e basınca;
rush atmak istiyosan atlı yerindeki up'ı geliştir
taş toplama up'ını ver
çağ atlayınca 8 işçiyle hemen bi daha tc yap (b & n) mümkünse taş dibine
iki tc'den sürekli işçi çıkar
650 taşla kale yap
black smithteki upları geliştir (üsttekiler normal ve atlılar alttakiler okçular için)
odun-taş-altın toplama yerindeki up'ları ver
gerisi simultane artık
atlı yerinden 2. asker iyidir ama 60 food ve 75 altın altın yer
bi de askerlerin birbirine üstünlüğü var;
okçulaya karşı atlı yada skirmish kullan (okçu yerindeki 2. okçu)
atlıya ve her türlü tahtadan yapılmış şeylere karşı halber kullan (barracktaki ikinci asker)
gothun kale askeri ok yemez
oneger fuzuli para
türkler skirmishe dayanıksız
bi de askeri yerlerdeki her askerin altında up'ı var onları da geliştir
rahiple relikleri toplayabilirsin altın verir ama savaşa odaklanman zor olur
en önemli kural ev yapmayı unutma sürekli kontrol et nüfusunla ev oranını ve tc'yi boş bırakma sürekli işçi bas ve işçi boşta beklemesin (bende boşta işçi tuşu space bazılarında . falan oluyor hangisi işine gelirse ayarlardan yap)
bi de pintilik yapıp et biriksin deme caste'a geçtikten sonra kaynakların 100ün üstüne çıkmasın sürekli asker bas, 20-30 askerden sonra imp olursun
askerler biriksin diye de bekleme 3-4 atlıyla base'ini bas 2-3 işçi öldür evini yık
okçular için odunu diğerleri için eti daha çok toplamalısın
bu anlattıklarım 7 yıllık tecrübe, asker üstünlüğü ve up'ları iyi bilmen lazım
ha bunların hiçbirini yapamam diyosan aç death mach'i ve arenayı, çağı da post imp yap sadece asker bas, ırkların üstünlüğü savaşsın.
not: soruyu görünce dayanamadım arkadaşın hesabından girdim sen bi yere kaydet sabaha silerim heralde.
  • calzoncillos  (28.04.13 05:02:31 ~ 05:20:11)
direk matematiğini anlatıyorum;
ilk başta 3 işçin var ya hemen ev yap (kısa yolu b ve e tuşları olur genelde ayarlardan istediğini yaparsın)
atınla hemen koyunları bul
bulur bulmaz tc(town center)a getir ve 4 işçiyle koyun kesmeye başla. ilk 6 işçi koyuna
sonraki 7. işçiyle ev yap
diğer 4 işçi oduna
odun toplama (b & z) bi de food toplama (b & ı) yeri yaptıktan sonra çağ atlayabilirsin (çağ atlamak için 500 food gerekli)
tc hiç boş kalmasın sürekli işçi çıkar (kısa yolu c) o yüzden de eti boş bırakma
domuz avlama olayı biraz zor ama bi iki denemeyle mantığı kaparsın (11. işçi ile avlanır)
ilk başta 8 koyun bulman lazım
çağ atlarken 8 işçi odunda olmalı
bi de tc'de sarı bi up var ya onu 10. işçide filam yap köylülerin canını artırıyo yoksa kurt kapar
hepsini kusursuz yaparsan 9:25te 26 işçiyle çağ atlarsın
2. çağa bastıktan sonra;
4 işçi al geyik avla
3 işçi altın toplasın (b & g)
çağ atlar atlamaz tc'deki değirmen gibi up'ı geliştir (köylüler hızlanır)
odun toplama yerindeki up'ı geliştir
black smith (b & s) yapmak zorunlu
ya market yap (b & m) yada barrack (b & b) ve atlı (b & l) yada okçu (b & a) yeri yapmalısın
geyiği bitiren işçilerle tarla yap (b & f)
800 food ve 200 altınla çağ atlanır (planı kusursuz uygularsan işçi basmadan direk atlarsın)
castle age'e basınca;
rush atmak istiyosan atlı yerindeki up'ı geliştir
taş toplama up'ını ver
çağ atlayınca 8 işçiyle hemen bi daha tc yap (b & n) mümkünse taş dibine
iki tc'den sürekli işçi çıkar
650 taşla kale yap
black smithteki upları geliştir (üsttekiler normal ve atlılar alttakiler okçular için)
odun-taş-altın toplama yerindeki up'ları ver
gerisi simultane artık
atlı yerinden 2. asker iyidir ama 60 food ve 75 altın altın yer
bi de askerlerin birbirine üstünlüğü var;
okçulaya karşı atlı yada skirmish kullan (okçu yerindeki 2. okçu)
atlıya ve her türlü tahtadan yapılmış şeylere karşı halber kullan (barracktaki ikinci asker)
gothun kale askeri ok yemez
oneger fuzuli para
türkler skirmishe dayanıksız
bi de askeri yerlerdeki her askerin altında up'ı var onları da geliştir
rahiple relikleri toplayabilirsin altın verir ama savaşa odaklanman zor olur
en önemli kural ev yapmayı unutma sürekli kontrol et nüfusunla ev oranını ve tc'yi boş bırakma sürekli işçi bas ve işçi boşta beklemesin (bende boşta işçi tuşu space bazılarında . falan oluyor hangisi işine gelirse ayarlardan yap)
bi de pintilik yapıp et biriksin deme caste'a geçtikten sonra kaynakların 100ün üstüne çıkmasın sürekli asker bas, 20-30 askerden sonra imp olursun
askerler biriksin diye de bekleme 3-4 atlıyla base'ini bas 2-3 işçi öldür evini yık
okçular için odunu diğerleri için eti daha çok toplamalısın
bu anlattıklarım 7 yıllık tecrübe, asker üstünlüğü ve up'ları iyi bilmen lazım
ha bunların hiçbirini yapamam diyosan aç death mach'i ve arenayı, çağı da post imp yap sadece asker bas, ırkların üstünlüğü savaşsın.
not: soruyu görünce dayanamadım arkadaşın hesabından girdim sen bi yere kaydet sabaha silerim heralde.

calzoncillos [eksiduyuru.com kullanicisi] (28.04.13 05:02:31 ~ 05:20:11)
  • ben smyrna  (28.04.13 08:35:05)
üstteki yazıya benzer bir yazı girmek için girmiştim.

tuşlara önce basmak age of'ta her şeyden önemlidir. özellikle online maçlarda herkes aynı şeyleri uygular ve önce basan kazanır. (belirli bir dakikaya kadar. o belirli dakikadan sonra oyun late game olur ve taktiği iyi olan kazanır)
  • kamera motor  (28.04.13 08:37:45)
(git: inci.sozlukspot.com/w/age-of-empires-ta-kafiri-nas%C4%B1l-altettik/)

  • kennym  (28.04.13 10:38:42 ~ 12:58:30)
klasik "bastım 100 palayı" eycofçularındansan frank al keyfine bak öğrenene kadar. öğrenince zaten bulursun kendini. yok biraz zevk alayım dersen briton al, blacksmith ve archery'deki bütün upgradeleri yapıp ölümüne elite longbowman bas. araya süs olsun diye champion (britonda var mıydı hatırlamıyorum) ve cavalier (sanırım britonda pala yoktu) serpiştirebilirsin. ha söyleyeyim, oyunu bilen birisi gelirse karşına gelir goth'ları alır 20-30 saniyede duman eder okçularını.

edit: ha bir de özellikle türkiyede, insanlar taşı da küçümsüyor. 2-3 işçi yolla o alsın taşı 1-2 kale kurayım yeter kafasındalar. taşı küçümseme. black forest tarzı oynuyorsan en az 2-3 kat sur çekersin, arkasına keep'leri (yoksa guard tower, yoksa watch tower) dikersin. bombard dikme, karada bi boka yaramıyor. ve çok fazla kale kur, kurabildiğin kadar kur dağıt haritaya iyice. tirbüşonla geldiyse tirbüşonu her seferinde toplayıp tekrar açmak zorunda kalsın. yan dana 2-3 kale dikenler var, yıkması çok zevkli oluyor.
  • zazazaraeta  (28.04.13 10:47:41 ~ 12:07:27)
önce yemek için koyun avlanıp böğürtlen toplanır, bu yemeklerle daha çok işçi yapılıp odun kestirilir ve altın çıkartılır. odununa güvendiğin andan itibaren acıma bas farm'ı. yeteri kadar farmın olunca oyunun sonuna kadar hiç yemek sıkıntısı çekmiyosun. denizdeki balıkları da silip süpür, balık yoksa fish trap kurdurt. 750 food çıkartıyor bunların bi tanesi, çoğu kişi siklemez ama bence küçümsenecek bir miktar değil.

  • mrz breezy  (28.04.13 22:49:16)