evrim teorisi ve karşıtı

evrim teorisi dediğimiz şey her canlı şartlara uyum sağlamak için evrimleşerek bu duruma geldi(sokak köpeği,at da dahil dediğime sadece insan değil), karşıtı ise her canlı Allah tarafından yaratıldı dersek bu karşıt olan kişi sadece insan-maymun ikilisine değil de hiçbir canlının evrimine inanmıyor denebilir mi?
tartışmalar hep insan-maymun şeklinde gidiyor kimse diğer canlılardan ve onların değişiminden bahsetmiyor.ee bu adam tamamen yanlış şeyler mi söyledi.hiç haklılık payı olmadı mı?
not:teoriyi netten okudum ama tartışıldığı noktanın sınırları neler.tamamı mı sadece insan tarafı mı?

Evrim teorisi tüm canlılığın günümüzdeki haline nasıl geldiği ile ilgilidir. Sadece insan değildir. Tabi karşıtların çoğu ise insanın evrimini temel alıp bu bazda karşı çıkmaktadır. Tabi bunu savunurken diğer tüm canlıların nasıl oluştuğunu da allah'a bağlayıp evrimi red ediyorlar.

Tabi darwin teoriyi ilk başta oluştururken elinde günümüzdeki gibi fosil ve moleküler kanıtlar olmadan gözlemlerine dayanarak varsayım kurup böyle böyle olmuştur demişti. Bunun ardından söyledikleri tabi kanıtlandı biliminsanlarınca. Ama evrim karşıtları tüm bu verileri görmezden gelip dediğin gibi insan-maymun çerçevesinde evrime karşı çıkıyorlar.
  • Haldamir  (23.04.13 13:40:42)
tartışma insan maymun bağlamında gitmiyor ki. ancak art niyetliler onu oraya kasten sokar. daha az popüler olsa da tüm canlılar aleminin evrimini inceleyen zibilyon tane kitap var.
bilim dinlerin keşiflerle ilgili söyledikleriyle ilgilenmez çünkü din kitapları, kutsal kitaplar mecazlarla doludur. bakmayı bilene de çokça ders vardır içinde ama bilim bundan "feyiz"lenecek yapıda değil. modern bilimsel yöntemin (hangi dalda olursa olsun) teyide ihtiyacı yok. hiçbir sosyolojik faktörün teyidini beklemez, beklememeli, beklerse o bilim değildir.
bu adam dediğin darwin ise eğer, darwin zamanında kullanabileceği kısıtlı bilimsel bilgi birikimimizden en dahiyane fikri çıkarmıştır. onun zamanının jeolojisi, kimyası ve olmayan genetiğini düşünürsek, deha sıfatını hak etmesi abartı değil, iltifat değil. yiğide hakkını vermek olur ancak.
  • kargn  (23.04.13 13:47:11)
not:konu hakkında bilgi sahibi değilim.ama bbc'nin darwin hakkında harika bir belgeseli var.papaz olan biri dahi böyle bir iddia ortaya atıyorsa bilimin şüphelere ne kadar açık olduğunun ve bu şüphelerin ne kadar güzel test edildiğinin sonuç olarak da varılan noktanın ne kadar muazzam olduğunu görmek bile heyecan verici.
öneri:turan dursun'dan haberdar olunuz.

  • rakicandir  (23.04.13 14:00:05)