otomatik 206 alsam..

kelepir bi peugot 206 dustu 2004 model otomatik vites..nasil bir arabadir otomatik oldugu icin cok yakar mi? genelde peugot alinmaz deniyor sizce alinir mi? fiyat 13 bin

4 yıl kullandım otomatik vites peo 206. Rahatlıkla benzin içtiğini, hatta genelde fondiplediğini söyleyebilirim. Ayrıca pek de tekin bir araba değildi...

  • endless dream  (11.02.09 16:21:07)
otomatik araba alınır, peugeot alınmaz.

ayrıca otomatik arabaya kadın arabası diyen insanlara ögggk!
  • atrin  (11.02.09 17:03:09)
Manuel vites 206mız var 2001 model, 1.4. 6 lt falan yakıyor yanlış hatırlamıyorsam, içmese de tüketim konusunda daha ekonomik arabalar var tabii piyasada. Çok güvenilir değildir, 180 basmaya kalkmayın yani. Çeşme otobanında 150-160'ı gördüğünüzde elinizden her an kaçıverecek hissi verir, ama 150 de yapmayın zaten hiç bir arabayla manyak değilseniz. Şehir arabasıdır, her yere giriverir, çıkıverir, o açıdan çok rahattır. Bence şık bir arabadır. Bir de gıcırdar bu araba, Fransız işte. Her yeri gıcırdayabilir, mümkündür.

  • sui  (11.02.09 17:16:29)
şehir içi ise otomatik araba daha tercih edilir. hatta abd'de manual araba bile bulamazsınız.
ama peugeot bana pek güven vermiyor o ayrı.

  • papado  (11.02.09 17:18:07 ~ 17:18:33)
206 çok kullanışlı bir araba değildir.Çok dar olmakla beraber iç dizaynda kullanılan bakalitler çok sert ve ses yapıyor.Saçma sapan sorunlar çıkartabiliyor. Otomatik vitese gelince hem çok yakar hem bakımı çok pahalı olur. Eğer uzun yol için kullanılıcaksada devir problemi yaratabilir,(sollama ve rampalarda). araba alırken kaç km olduğu, bakımının ne zaman yapıldığına dikkat edin. yukarda dediğim gibi otomatik vites arabanın bakımı pahalıdır çok fazla bakım masrafı çıkarabilir. tanıdık bir yere veya teknik servis ücreti verip bir peugeot bayisine gösterin.

  • sforza  (11.02.09 17:18:41)
206 hdi alırsanız bir depoyla dünya turuna çıkarsın fakat otomatiğini bilmiyorum. Araba kağıttan bir araba olduğundan eğer şehiriçi kullanıyorsanız uygun yoksa arkadaşların da belirttiği gibi biraz sorunlu bir araç ve kesinlikle güvensiz. Bu arada 13000 vereceğinize 15000-17000 arasında 2006 model 206 hdi bulabilirsiniz. Bizim temiz arabamızı 16500 e güç bela sattık 50000 kmdeydi.

  • elishafanz  (11.02.09 19:24:05)
3 bin daha eklesen 2004 hatta belki 2005 model corsa dizel easytronic alırsın. ben geçen yaz aldım, gayette memnunum. fransız' a girme pek, alman' dan şaşma derim.

  • hevipeyra  (11.02.09 19:26:50)
@hevipeyra haklı bence de. 2-3 bin tl daha koyup corsa alamaya bak derim bende.

  • barfilozofu  (11.02.09 19:38:09)
Şu benzin olayını daha açık yazayım. Her gün 29 km yol geliş gidiş(yani günde 58 km). 2 haftada benzin bitiyordu. Başka hiçbir yere gitmeyerek denedim bunu.Her depo 120 milyona doluyordu(o zamanlar milyon vardı). Şimdiki arabamla(yaris,otomatik,dizel) aynı mesafe gidip gelerek ayda 1 benzin alıyorum. Ve depo 90 milyona doluyor. Artık siz karar verin.

Ha ayrıca Alman veya Japondan şaşmayın derim ben. Güvenlik ciddi anlamda önemli. Mesela pejo biraz şiddetli rüzgar çıktığında ciddi anlamda sarsılır, gemide gider gibi olursunuz. Kavrayışı çok kötüdür, 70'le viraj hayaldir. Yedek parçalarda sıkıntı yaşanır. 1-2 ay parça beklediğimi hatırlıyorum (sağ ön kapı). Ford Fiesta'ları düşünün, Yaris düşünün veya arkadaşlar Corsa demiş... Pejo'dan vazgeçin bence.
  • endless dream  (11.02.09 19:45:21 ~ 19:49:21)
ben de 2004 dizel corsa nın yakışını söyleyeyim. bir depo, ikaz ışığı yanınca 110 liraya falan doluyor ve şehir içinde 750 km falan yapılıyor. yani yaklaşık 0.145 ytl/km yakıyor benimki şu an.

  • hevipeyra  (11.02.09 20:51:39 ~ 20:52:06)
Bende de otomastik vites peugeot 206 var. Evet gerçekten çok benzin yakıyor, kitapçığında bile şehir içi yakıt harcaması 9.5lt/100km olarak gözüküyor ama sırf otomatik vitesi için alınır çünkü klasmanında sadece peugeotlar porsche nin tasarımı olan tiptronic vites kullanır. Bu vites tam otomatiktir diğer markalar easytronic, ASM, quickshift filan gibi adlara sahip yarı-otomatik vites kullanır. Ne fark var demeyin yarı otomatik vitesler hem çok sorunludur hep arıza çıkarır hem de otomatik vitesin rahatlığını veremez!

  • selimse  (11.02.09 23:41:58)
"piyasadaki aynı sınıftaki tüm otomatik denilenler aslen yarı otomatiktir" gibi bir şey denmiş, buna açıklık getireyim. aynı sınıftaki, hatta daha üst sınıflardaki dizel araçların çoğunluğu yarı otomatik dediğimiz şanzımana sahiptir evet. aynı sınıftaki benzinli otomatiklerin ise hepsi bildiğimiz tam otomatik şanzımandır. yarı otomatik (asm, easytronic, d4d v.b.) denilen şanzımanlar aslen bildiğimiz düz arabalardaki debriyaj baskı balata sistemine sahiptir. servisin ve ustaların deyimiyle bir beyin vasıtası ile bu şanzıman sistemini otomatik gibi kullandırırlar. araçta aynen tam otomatik araçlar gibi debriyaj yoktur, vites geçişleri tam otomatiğe göre biraz daha serttir ve rampalarda vitesteyken hafif geri kaydırmaları dışında tam otomatikten kullanım olarak farkı yoktur. yakıt olarak tam otomatik araçlar düz vitesli araçlara göre daha fazla tüketirken, yarı otomatiklerde şanzıman aynı olduğu için tüketimde fark olmaz.

sorun olayına gelirsek, piyasada bu şanzımanı kullanan araçlardan sorunlu diyebileceğim tek model ford fiesta dır. bu araçta ford ne hikmetse dikiş tutturamamış ve en sonunda fiesta lardan asm dedikleri yarı otomatik şanzımanı kaldırmıştır. diğer marka ve model hiç bir araçta bilinen kronik bir yarı otomatik şanzıman problemi yoktur. oluşan sorunlardaki olası masraflar ise tam otomatik şanzımana göre hemen hemen aynı ya da modeline göre daha azdır.

yarı otomatik şanzımanlı olarak fiesta, corsa c, yeni kasa ve eski kasa toyota corolla kullandım ve fiesta hariç hepsi de oldukça keyifliydi. gönül rahatlığıyla tavsiye ederim efendim. eğer corsa almak ile ilgili kafanızda bir fikir gelişirse daha detaylı bilgiyi aşağıdaki linkte bulabilirsiniz. forumdaki insanlar oldukça hoş sohbet ve ayrıca oldukça yardımcı insanlar. ben aracımı alırken ciddi derecede faydaları ve etkileri olmuştur.

neyse çok uzattım, umarım istediğiniz gibi bir araca sahip olursunuz...

forum.donanimhaber.com
  • hevipeyra  (12.02.09 19:44:15)