arabadan anlayanlar bir bakabilir mi otomotik vites vs.

2001-2003 model arası bir audi a3 almayı düşünüyorum. gönül istiyor ki ot.vites olsun. ama efendim diyorlar ki 10 sene önce ot. vites olayı bugünkü gibi değil. şanzıman elinde kalır. çok masraf çıkar sana vs ... ? bu a3 lerden 10 yaşlarında olanların ot. vitesleri almaya değer mi? teşekkürler

Bence de değmez.

  • roket adam  (27.03.13 11:18:55)
değmez abi net.. yakıt olarak da sağlamlık olarak da..

  • veilofsin  (27.03.13 11:32:48)
birden fazla çeşit otomatik vites vardır.
1. Eski nesil tork konvektörlü olan otomatik vitesler çok sağlamdır, uzun ömürlüdür,konforludur kolay kolay bozulmaz ama performansları düşüktür ve yakıt tüketimleri fazladır.
2. Kavramalı otomatikleştirilmiş şanzumanlar. Bunlarda her firmanın kendine has ürünleri vardır. Genel olarak yakıt tüketimleri normal, vites geçişleri hafif sarsıntılıdır ve dayanıklılıkları düşüktür.
Bunların dışında yeni nesil şanzumanlar da var o konuya girmiyorum. Almayı istediğiniz araçta bu iki şanzumandan birisi vardır, hangisi ben de bilmiyorum.
Araçta 1. gruptaki şanzumanlardan varsa bence gönül rahatlığıyla alınır, 2. gruptaki şanzumanlardan varsa düşünülür.

Not: eski nesil şanzumanlar yeni şanzumanlardan genel olarak daha dayanıklıdır, sistem daha basittir ve dayanıklılığı daha yüksektir. Babam yıllardır eski model otomatik mercedes kullanıyor, daha şanzuman problemi yaşadığını duymadım.
  • dunyanin dans eden sarki soleyen pisligi  (27.03.13 11:50:14)
Otm. şanzıman problemli araçlar genelde ömrünü (10 yıl) tamamlaşım uzak doğu arabaları oluyor, zira avrupa özel olarak da Alman araçların otm şanzımanları kronik sorunla bozulmaya meyilli dayanıksız olmuyorlar. ancak bugun kullandığımız otm ler gibi de takır takır vites değişmiyor
özetle eski suzuki ler daihatsu lar hyundailer flnlar filanların otm leri genelde arıza veriyor. Bu arada çok spesifik sınırda bir araç alıdığınız bilgisini sizinle paylaşmak isterim zira milenyumdan sonra üretilen araçların neredeyse tamamının kullanım kitapçığında aracın ömrü 10 yıl yazıyor. Aslında bu şu anlamada geliyor 10 yıldan sonra benim buna taktığım atıyorum fren teli atıyorum bişi kablosu her an kopabilir. Aracın bazı parçalarını sürekli değiştiririz balatalar lastikler bujiler yağlar ama bazı parçaları araç 20-30 senelik olsa bile hiç değişmez ve bu parçaların hiç biri karbonfiber değil hepsinin ömrü var kalıcı olmak için yapılmamışlar :D zaten kull. kitabına aracın ömrü 10 yıl diye yazılmasının sebebide bu.

  • netadam  (27.03.13 14:17:10)
aynı arabadan bende de vardı ve inanılmaz yakıt tüketimi yüzünden elimden çıkarmak zorunda kaldım.benzin ibresinin düşüşünü gözlerinizle izleyebiliyorsunuz.
şanzımaında problem olmadı ama başka bir arkadaşımın şanzımanı problemlıydi.o da satti zaten.

  • jamswety  (27.03.13 14:22:24)