Video için hangisi ? (5dmark 2 vs 6d)

Video çekimi için hangisini tercih edersiniz? Teknik sebepleriyle birlikte ya da içinizden geldiği gibi de olur, yanıt verirseniz sevinirim...

5d mark ii ya da canon 6d ? (kit lensleriyle)

not: bu fiyat aralığında (5000 küsür tl) tavsiye edebileceğiniz bir set varsa onu da can kulağıyla dinlemeye hazırım.

ikisi arasında 6d derim. daha iyi bir sensör ve işlemciye sahip. uzunca teknik ayrıntılara girmeye gerek yok. sonuç olarak çok daha güncel bir gövde ve daha iyi özellikleri olması normal. burada kıstas bütçe olacaktır. bütçe el veriyorsa 6d seçimi doğru olacaktır. öte yandan mark ii düşen kıymeti açısından olası elden çıkartma durumunda daha dezavantajlı durumda.

kit lens demişsin ama video çekimler için prime lensleri tercih etmek daha mantıklı.

bunların yanında d600'ü de öneririm. videoda sürekli af özelliği var. şuan kullanıyorum ve eski bir mark ii kullanıcısı olarak bugüne kadar gördüğüm en iyi fotoğraf kalitesine sahip gövde diyebilirim. lens olarak da yeni prime g serileri çok başarılı.
  • holydreamer  (16.03.13 23:43:50)
öncelikle kit lens senin için kriter olmasın. videoda prime lenslerle çalışmak daha iyi sonuçlar verir. ha bir süre kit lens işini görür ama zaman geçtikçe diyafram değerleri düşük 50 mm, 85 mm, 16 mm gibi lenslere ihtiyaç duyarsın.

tercihe gelince bu ikisinden hangisi dersen 6d derim.

eğer lens yelpazesinin darlığını dert etmezsen sony alpha slt a99 modelini de göz önünde bulundur derim.
  • halitkin  (16.03.13 23:48:58)
beyler bildiğin 5d mark 2'den döndürdünüz beni. video diyince 5d mark ii alacaksın ritüelimi bozdunuz yeminle. (çokça araştırdım tabi ama alışkanlık işte)

yeni görüşlere de açığım. bir de ilk etapta 50 mm f1.8 lens alasım var. sonra para oldukça alırım diye düşünüyorum. ama üstündeki 24-105'i de alıcam galiba.
  • brkylmz  (17.03.13 00:29:40)