çeviri

despite the criticisms,studies show the average homeschooled child scores higher on standardized tests than does the average child in public school.according to a nationwide study published in 1990 by the national home education research institute homeschooled children average above the 80th percentile on standardized achievements tests;public school students average in the 50th percentile.however,these studies are inconclusive because not all homeschooled children participated in these tests.it is likely that homeschoolers who do not expect to do well on a test do not volunteer to participate in such studies.in addition,research has not determined how to predict whether a particular child will do better in a conventional school or in a homeschooling environment.

acil. çok teşekküler

eleştirilere rağmen, çalışmalar gösteriyor ki evde eğitim gören ortalama öğrenci standart testlerde devlet okulundaki ortalama öğrenciden daha yüksek not tutturuyor. 1990'da Milli Ev Eğitimi Araştırma ENstitüsü tarafından ülke çapında yapılan bir araştırmaya göre evde eğitim gören çocuklar standart başarı testlerinde yüzde 80 ortalama yakalıyorlar. Devlet okulu öğrencisi yüzde 50 ortalama tutturuyor. Bununla birlikte bu sonuçlar yetersiz. çünkü bu testlere bütün ev eğitimi gören öğrenciler katılmadı. Bunun sebebi testte iyi yapacağını düşünmeyen ev öğrencisinin bu tip çalışmalarda gönüllü olmamasıdır. Buna ek olarak araştırma özel bir çocuğun evde ya da okul çevresinde mi daha iyi yapacağının tahminini de açıklamıyor.

  • inanmazsan inanma  (04.03.13 19:29:41)