çok acil lazım

since its beginning in 1923,turkey has operated a mixed economy,in which both state and private enterprise have contributed to economic development.the economy has been transformed from a predominantly agricultural one to one in which industry and services are the most productive and rapidly expanding sectors.until about 1950 the state played the leading role in industrialization providing most of the capital for structural improvemet in railways,ports and shipping facilities and for the establishment of such basic industried as mining,metallurgy,and chemicals.emerging industries were protected by tariff barriers,and foreign investment was discouraged;the economy remained self contained and somewhat isolated,with foreign trade playing only a minor role.

çevirmenizi istiyorum ama tam olarak çeviremezseniz bile parçanın sonucunu söyleyin lütfen.çok teşekkürler

Turkiye, 1923 yilindaki kurulusundan beri, karma ekonomi sistemini uyguladi. bu sistemde hem devlet istirakleri, hem de hur tesebbus, ekonominin gelisimine katkida bulundu. ekonomi, tarim agirlikli ekonomiden, sanayi ve hizmet agirlikli bir ekonomiye donustu. sanayi ve hizmet sektorleri en verimli ve en hizli gelisen sektorler oldular. 1950 civarina kadar, sanayilesmede, devlet, demiryollarinin, limanlarin ve nakliyat tesislerinin iyilestirilmesi icin, madencilik, metalurji ve kimya gibi temel sanayi dallarinin kurulmasi icin gereken sermayenin cogunu saglayarak oncu rol oynadi. yeni dogmus ve gelismekte olan sanayi dallari, gumruk duvarlariyla koruma altina alindi, yabanci sermayenin yapacagi yatirimlar duraklatildi. ekonomi, kapali ve bir miktar izole halde kaldi ve dis ticaret sadece ihmal edilebilir bir rol oynadi.

bisiy diil
  • compadrito  (17.02.13 17:55:50 ~ 17:57:35)