elektrik işlerinden anlayanlar baksın lütfen!

geçen arkadaşımın evine gittiğimde böyle prize takılı ufak bir kutu gördüm, üzerinde gülen surat falan vardı. ne işe yaradığını sorduğumda elektrik faturasını %25 civarında düşürdüğünü söyledi.

açıkçası prize takılan bir kutuyla elektrik faturası nasıl düşürülür aklım ermedi. var mı cidden böyle bir alet, yoksa düzenbazlık mı? aklıma gelen tek şey power factor correction, ama o da çoğu evde işe yaramaz.

aletin fiyatı da 80 liraymış, ki faturayı %25 düşürdüğüne göre kendini 4 ayda amorti eder, yani böyle bir aletin daha pahalı olmasını beklerdim?

neyse lafı uzatmayım, kısacası var mı böyle bir alet, varsa gerçekten nasıl çalışıyor?

80 liralık çöp almış. yemek ısmarlasaymış sana keşke.

  • sutlu nescafe  (08.02.13 07:18:17)
öncelikle elektrik mühendisiyim ve kesinlikle yalan. evlerde power factor - güç faktörü zaten otomatik "1" alınır ki bu da en yüksek değerdir. bunu düzeltme ihtimali yok bu aletin.. boşuna paranızı kaptırmayın böyle şeylere..

  • hosein  (08.02.13 07:29:41)
O aletler ilk çıktığında, 150TL falandı, şimdilerde 20TL'ye bile bazı indirim sitelerinde gözüme ilişiyor. Bence bir halta yaramaz. Bu olay aynen denge bilekliklerine benziyor.

  • Tutkun  (08.02.13 08:23:17)
olsa olsa 0.999 olan cos(ϕ)'yi 1'e çeker. onun da hiç bi getirisi olmaz. 80 liraya yazık olmuş.

  • mobilemob  (08.02.13 09:55:24 ~ 09:56:08)
evdeki saat reaktif gücü zaten ölçmüyorki. pfc düzeltmesi yapsa ne olur yapmasa ne olur ?

  • orpheus  (08.02.13 13:34:00)