alevilik

alevilikte neden namaz yok? bu dinin emirlerinden değil mi?

"hz .ali namazda öldürüldüğü için kılmıyoruz" diyen aleviler de var.

"biz inançla allah'a ulaştık ibadet etmeye lüzum görmüyoruz" diyenler de.

ama başka başka görüşler de var. okumak lazım.
  • cari kacik  (24.01.13 12:18:35)
(bkz: halka namazı)

aslında vardır.
  • tantunisultansüleyman  (24.01.13 12:22:00)
aslında var (: gerçek alevilikte vardı onların kolu bektaşi hazretlerine dayanır ki bektaşi hazretleri namazınıda kılardı orucunu da tutardı
ama namaz kılma olayı olmasa da sünniler de de başörtü olayı falan var (: yani daha sonra dan kişiler değiştirdi bu aleviliği zira hz. ali namazda öldürüldü diye ne hz. hasan ne de hz. hüseyin namazını terketmiştir sen düşün yani öz oğulları (:

  • SemihCebrail  (24.01.13 12:25:27)
gençler eğleniyor sanırım.

hangi cem evinde şarap bulunmuş. ayrıca hangisinde saz çalıp oynanmış. ibadet biçimlerinden haberiniz yok bari zahmet edip te bir gidin.

alevilik islamiyeti türk gibi yaşamaktır. arap gibi değil.
  • tantunisultansüleyman  (24.01.13 12:34:50)
namaz kılmak alevilik için sanırım gelenekselleşmemiş bir eylem. bence kitaplardan ya da internetten bu konuda yazılmış yazıları okusan daha aydınlatıcı bilgi edinmiş olursun. kimisi ateizm, kimisi kafir demiş bunlar ne derece seni tatmin edecek?

  • aliyoni  (24.01.13 12:37:59 ~ 12:38:46)
alevilik islamiyetten bağımsızdır.
kurana göre hareket etmezler, islamiyete benzer yönleri bulunsa da farklı bir inanç sistemidir.

  • durdenist  (24.01.13 12:38:01)
günümüz alevilerine göre alevilik başka bir dindir
adamlar kuranı reddediyorlar geçtim namazı

  • Ramiegovic  (24.01.13 12:39:35)
namaz eğilip kalkıp jimnastik yapılarak yerine getirilecek diye bir kaide yok

  • schwarzfahrer  (24.01.13 12:40:00)
ya herkes bir şey duymuş, götünden element uyduruyo. bakın güzel kardeşlerim. bir sünni olarak 2 farklı alevi ailesinin cenazesine katıldım. bu 2 ailenin de cenaze evinde kur-an'ı kerim okundu, Hz. Muhammed'e dualar edildi. Çok güzel dualar ettiler. tek farkı 12 imam, Hasan, Hüseyin için de dua ediyorlar. Yani götünüzden element uydurmayın. babalar gibi namaz kılanı da var. Genelleme yapmayın. Ben sünniyim, namaz kılmıyorum nolacak??

Salak saçma konuşup, birbirinizi yaftalamaya pek meraklısınız ambırellalar sizi.
  • bilmemkacincinick  (24.01.13 12:49:07)
kara bir kutu şeklindeki binaya yönelip pagan ayininden fazla farkı olmayan şekilde yapılan bir ibadeti samimiyetsiz bulduklarından olabilir. (sünni dönmesi, panteist, yer yer ateist, kendine agnostik ve iş ciddiye bindiğinde ignostikim, alevilikle alakam yoktur)

  • kargn  (24.01.13 12:58:03)
alevilerin pekcok tipi vardir namaz kilan da var kilmayan da. islamdan tamamen bagimsiz alakasiz alevilik bile vardir. alinin yolundan gitmekse mesele tabiiki sartlari bellidir tartismasiz islamin 5 sarti uygulanmalidir.

bolgeye gore degisir genelde anadolu aleviliginde kuran namaz inanci varken dersim aleviligi islamdan daha bagimsiz bir cizgi izler. ben sunni olarak namaz kilmiyorum ama yani namaz sart ama inkar etmiyorum namazi.
  • mazungu  (24.01.13 13:13:43 ~ 13:23:15)
alevilikteki islami motifler tamamen kamufule olmak icindir. aleviligin islamla alakasi yoktur. bu yuzden guzeldir.

  • tezek  (24.01.13 13:47:46)
bir alevi arkadaşımla böyle bir konu geçmişti de. e zaten biz namaz kılmıyoruz ki demişti. yani alevilikle bunu bağdaştırmıştı. farklı anlayış, tarikat olabilir ancak dinin emrini reddetmek olmaz ki. sunni biri de kılmayabilir ama bunu meşru göstermez mesela.

ayrıca hz. ali namazda öldüğü için namaz kılmamak burada bir arkadaşın dediği gibi oğulları bile terk etmemişken namazı, hangi akla hizmettir?
ibadet etmeye lüzum görmemek!? çelişkiler yumağı.
  • yetkili birine benzeyen abi  (24.01.13 14:50:41 ~ 14:51:59)
sunnilerin namaz kılmamasıyla alevilerinki tamamen farklı sebeplerdendir. sunni müslmanlar üşendikleri için kılmazlar. aleviler ise tamamen reddederler.
oruçları da islamiyettekinden farklıdır. ramazanda genelde oruç tutmazlar. hızır orucu denen 3 günlük bir oruç vardır. şubat ayının 13- 14- 15 inde üç gün tutulan. bir de onikiimam denen çok zor bir orucu vardır ki kesinlikle su içilmez. çay, ayran gibi su içeren şeyler olur ama su olmaz. su içilmemesi kerbelada susuz bırakılarak katledilen ehlibeytin acısına ortak olmak içindir.

  • durdenist  (24.01.13 17:05:23)