7 Yasındaki Oğlum Hergün Dayak yiyor!

İki fırlama tip takmış buna kafayı. Oğlum çelimsiz,kendi halinde, Harry Potter tipli uysal bi çocuktur. Şiddetle alakası yok. Satranç oynar,car toons serisi arabalar, matchbox filan biriktirir. Öğretmeniyle görüştüm ama onun görmediği sırada teneffüste sıkıştıyorlarmış bunu. Bildiğin dayak yiyip geliyo okuldan. Çocuklardan birinin annesiyle görüştüm,çok şımarttık her istediğini yaptık böyle oldu diyo.Ne yapsak etsek. Aikidoya falan mı versem bunu. Öyle şeylere merakı da yok. Çaresiz kaldım.Okulunu mu değiştiriyim yaa bi akıl verin.

iki çocuk yuzunden okul değiştirilmez ki, ya annesi adam etsin onları ya da öğretmenleri. hatta öğretmenn ilgilenmesi gerekn bi konu bu

  • asilyis  (17.01.13 18:17:33)
öğretmen hatası. o öğretmen 7 yaşındaki 2 tane velete laf geçiremiyorsa eğer ben o öğretmene öyle bir geçirirdim ki bak nasıl yola getiriyor o zaman çocukları. onun görmediği sırada sıkıştırıyorlarmış ne demek lan? çocuk bu adı üstünde, gözünü korkuttun mu yapmaz bir daha. çeksin köşeye ceza verir gibi konuşsun, sonra yapmazlar bir daha. lan ben ilkokul öğretmenimizin bizim iyiliğimiz için bazen kızdığı anları hatırlıyorum da, kadını ikinci annemiz gibi severdik, en ufak tokat bile yemedik ondan ama bir şeyi yasakladı mı bir daha yapmaya kimsenin götü yemezdi.

  • eyyorlamam bu gadar  (17.01.13 18:18:33)
öğretmenin, müdürün burnundan getirin bu olayı. olay çıkarın, tartışın, ortalığı ayağa kaldırın. yoksa hiçbir çözüm bulamazsınız. gözünü çocuğun üzerinden ayıramaz öğretmenler bu durumda.

  • girl in a coma  (17.01.13 18:20:56)
aslında en güzeli şunlardan birinin canını bi acıtıp dayağını son kez yesin, bir daha kimse bulaşmaz. bunun daha lisesi falan var, devamlı öğretmenle, veliyle falan görüşemezsin ki?

zorbalara karşı dik durmayı öğrensin. kimsenin bunların canlarını yakmamasından alıyorlar güçlerini, yoksa hepsi ayrı korkak.

judo, aikido falan da işe yarar. kimseyi dövmese bile özgüveni olur.
  • bk  (17.01.13 18:24:31 ~ 18:26:42)
bence birgün okula gidip o çocukları biraz şıkıştırın, korkutun, bağırın çağırın. öğretmenle ve müdürlede konuşun gözlerini korkutsun mesela müdür çağırsın okuldan atılacaklarını söylesin, öğretmen ceza versin, sıfır verdiğini söylesin devam ederse tek ayak falan cezası versin okkalı ama.

  • secilmis uye  (17.01.13 18:24:36 ~ 18:26:46)
babası o iki çocuğun gözünü korkutsun.

  • zgrydn  (17.01.13 18:25:18)
Bizim hizmetkarımız olacaksın yoksa okul bitene kadar her teneffüs tependeyiz diyorlarmış. Rehber öğretmen ilgileneceğini söylemişti ama değişen birşey yok.Örnek Kolejine gidiyor Çengelköy' de.Yarın müdüre hanımla konaşacağım. Bir çözüm bulsunlar.

  • old possum  (17.01.13 18:26:05)
git döv çocukları,çok net. tabi vur dediysek öldürmene gerek yok,bir iki tane patlat. başka türlü adam olmazlar,bugün yapmazlar yarın yine başlarlar.ama öncesinde çocukların annelerine söyle eğer devam ederlerse böyle böyle yaparım deme.çekinme sakın.ayrıca çocuğu aikidoya göndermek şimdi değil de atıyorum on sene sonra çok işine yarayabilir.şiddete karşıyız vs. de hakedene de salla iki tane.

edit: hocam kolejmiş okul,o zaman önce git başlarına çık müdürün bu nasıl iş diye; hem öğretmenler hem müdür hem de veliler çocuklara baskı yaparsa o zaman işe yarayabilir.ama tek başına sizin konuşmanız çocuklarla bir işe yaramaz bence.
  • nodrap  (17.01.13 18:26:12 ~ 18:31:59)
okula gidip öteki çocuklarla muhattap olmak kesinlikle iyi bir çözüm değil. çok uzun süre dalga geçerler. yine babanı mı çağıracaksın vs şeklinde. müdüre öğretmene diğer çocukların velilerine tepkinizi gösterin ama çocuklara yaklaşmayın.

  • wildkiller  (17.01.13 18:26:18)
şimdi öğretmenin olmadığı sırada oluyo bunlar, nöbetçi de olsa öğretmen superman olmadığı için her çocuğa aynı anda müdahele edemez. ancak diğer cocukları caydırıcı önlemler alabilir. alması için ısrarcı olabilirsiniz.

akran zorbalığına girdiği için muhakkak okulda varsa rehber öğretmenle görüşmelisiniz

böyle tipler biraz ağırdan aldığı için milli eğitim seçeneğini aba altından gösterebilirsiniz.

çocuğunuza böyle olayların hayatın parçası olduğunu ama yaşanmaması için elimizden geleni yapacağını söyleyebilirsiniz.

baktın olmuyor diğer çocukların ağzını burnunu kırdıktan sonra çocuğu o okuldan alabilirsin.
  • hocam fazla egon var mi  (17.01.13 18:27:52 ~ 18:35:40)
öğretmen, okul yönetimi ve veli işbirliği ile çözüm bulunmalı. birlikte yani, ayrı ayrı olunursa yetersiz kalınabilir. okulda zorbalık yapan öğrenci ciddi bir sorundur. okullarda yüzlerce öğrenci var, nöbetçi öğretmen ise birkaç tane. her öğrencinin başında asker gibi nöbet tutulması mümkün değil. nöbetçi öğretmen olayı görse müdahale ederdi eminim. dediğim gibi işbirliği lazım çözüm için. siz, zorbalık yapan öğrencilerin velileri ve öğretmenleri, çocuğunuzun öğretmeni, okul yönetimi, rehber öğretmen birlikte hareket etmeli.

  • siyah kan  (17.01.13 18:30:51)
yahu devlet okulundan değil, bir de kolejden bahsediyoruz. kıyameti koparırdım ben olsam. çocuklarla muhattap olmanız hiç yakışık almaz. yönetimi kıpırdatmanız lazım.

  • girl in a coma  (17.01.13 18:31:04)
spor yapsın dayansın proteine tosuncuk gibi olsun ya da salla toplanıp çocuğun babasını dövelim :D

  • insomni4c  (17.01.13 18:31:56)
ben küçükken çok iri bi çocuktum ilkokul bire giderken milleti kandırırdım 5 e gidiyorum diye herkez inanırdı, günün birinde yine ilkokul 1 de 1 tane zibidi üst sınıflardan bana musallat olmaya başladı geliyo vuruyo kaçıyo vuruyo kaçıyo 2 3 gün öyle oldu, sonra bi gün burnuma vurdu burnum kanadı, akşam oldu eve gittim surat bi karış, halam sordu ne oldu diye. dedim böyle böyle birisi bana hep bana vuruyo vuruyo.

halam dediki aaa safmısın sen? elini şöyle(yumruk) yap, ağzının ortasına patlat bitane dedi. ertesi gün gene o çocuk geldi halamın dediğini yaptım, eleman kıç üstü oturdu yere sonra ağlaya ağlaya kaçtı.

farkettim ki kavgadan falan pek hazetmediğim için daha önce bu şekilde kendimi savunmayı bilmiyomuşum.

aynısını tavsiye ederim, göster ne yapacağını nereye nasıl vuracağını.

burada iri olduğumu şundan belirttim, emsallerime göre bir çok çocuktan güçlü olmama rağmen, ne yapacağımı bilmediğim için yiyomuşum sopayı.
  • killerbee  (17.01.13 18:35:12 ~ 18:38:29)
corazon valiente +1

çocuğun hayatı boyunca özgüven meselesini eetkileyecek bu durumlar en kısa zamanda önlem alın gerekirse çingenelik yapın cıngar çıkarın -ki hakkınız yönetim ve ailelere karşı tepkinizi koyun. yoksa durum devam eder.
  • musluksuyu  (17.01.13 18:41:49)
çocuklarla gidip sizin konuşmanız bir işe yaramaz hatta eski çocuklar anadan babadan çekinirdi, şimdiki çocukların şımarığı sakız gibi, giderler annen geldi, baban geldi vs. konuşurlar. babam bana biri sana vurursa ağzının ortasına bir tane geçirmekte özgürsün dedi. ne aikido öğrendim, ne de boş yere insan dövdüm ama bize küfreden çocuğu duvara yapıştırıp özür diletmiştim (kız evladım bu arada ben). ayrıca gerekirse müdüre şikayet edin o öğretmenleri, resmen göz yumuyorlar.

  • ecaz  (17.01.13 18:46:17)
Öncelikle geçmiş olsun, atlatılır bu dönemler de canınızı sıkmayın.

Benim kardeşimle aramda 8 yaş var. Kızız ikimiz de. O ilkokul 2 deydi ben lisedeyim. Aynı kolejdeydik. Bi gün ağlaya ağlaya yanıma geldi abla bi çocuk kafama sürekli silgi atıyo, kalem pisliği atıyo diye. En üst kattan en alt kata sınıfına uçtum adeta. Dedim çabuk göster o çocuğu kimmiş o! Çocuk altına yapacaktı öyle bi girdim ki sınıfa. Bi tuttum yakasından irimence dombili bişeydi, dedim bi daha bu kız seni şikayet etsin bana seni baban gelse elimden alamaz, yakınlarında bile dolaşmayacaksın anladın mı lan dedim. Bi daha ne ses vaaar ne bişey. Arada bir de devriye geziodum kardeşimin sınıfının önünde :) Ne öğretmenin haberi oldu ne bişey. Diğer çocuklara da gözdağı olmuştu. Ben mezun oldum gittim kardeşim o güvenle hala o okulda :)

Okuldaki başka bi çocuğun korkutması öğretmenden müdürden daha etkili bence. Hem sizinki aikidoya başlasın, hem okul yönetimiyle görüşün, hem de bulduğunuz yerde tartaklayın bence. Bazı yerlerde mecbur kalıyo insan. Sizinki dayak yerken iyiydi sanki. Hakediyolar bence.
  • kırmızıkalem  (17.01.13 18:51:04)
bu da alakalı bir video: www.youtube.com

siz olayı nasıl çözerseniz çözün de, kendini ezdirmemesini bir şekilde öğretin. her an koruyamayacak olmanız bir tarafa, özgüven sahibi olmak hayatın her alanında faydalı olacaktır.
  • bk  (17.01.13 18:52:05)
oha çocuklara bak şimdiden kabadayılık işlerine girmişler. hocalara söyleyin böyle giderse o çocuklar liseye geldiklerinde hocalarını da çeker kenara.

dövüş sporu öğretecekseniz o aikodo olayını geçin; krav maga, kick box, muay thai, boks gibi şeyler yapsın. daha 7 yaşında ama bunun sonrası da var.

yukarıdakinin fikri de hoşuma gitti, üst sınıflardan çocukları alın gezmeye götürün mesela. harçlık verin dondurma alın artık o yaştaki çocukların hoşuna ne gidiyorsa. sizinki ile arkadaş olsun. gerisi kolay.
  • bihaber  (17.01.13 19:05:38)
la bütün sözlükçüler kendilerini bulmuş hikayede heralde cevap yağmuruna tutmuşlar :)

en iyi yol sizin çocuğun babası o iki çocuğu karşısına alıp eğer bir daha bu çocuğa en ufak bir kötü davranışınız olursa ebenizin hörekesini gösteririm minvalinde bağırarak korkutsun. zaten 7 yaşındaki çocuklar ağlayıp tırsarlar.
  • durdenist  (17.01.13 19:11:08 ~ 19:12:19)
pasifist bir baba olarak dogrusunu yapiyorsunuz.
once mudure gidiliyor, durum aciklaniyor, geregi yapilmassa ben yaparim seklinde tehdit ediyorsunuz (ne yazik ki turkiyede bagairmadan cagirmadan bi is yurumuyor)
piclerin annelerini babalarini, hocalarini da yazili olarak uyariyorsunuz(bir kopya da kendinize yapin, ilerde kullanmak uzere) psikolog tavsiye ediyosunuz.
butun bunlara ragmen bullying devam ediyorsa bakanliga basvuruyorsunuz mufettis rica ediyorsunuz.

aikido'ya felan vermeyin. hic bir sorun kavga ile cozulmez. bu gun cocugunuz cevap verirse, ertesi gun picler cogalip saldirirlar. siddet siddeti dogurur.
cocugunuzu doven picleri de cok suclamayin, onlarin boyle olmasinin sebebi annesi babasi. herhalde siddetli kavga var evlerinde, picler de sizin cocugunuza kanalize ediyor. olan sizin evladiniza oluyor.

ha bi de bu olay kolejde oldugu icin, sozlesmenizi bir okuyun; sirf cocugun okul icinde vucut butunlugunu koruyamadiklari icin dava durumu var.
  • yirtik foto  (17.01.13 19:13:14)
adres ver gelelim.

  • mrthany  (17.01.13 19:18:46)
yirtik foto; pasifist bir anneyim:)Arkadaşlar Evimizde sorunlar demokratik bir şekilde, konuşarak çözüldüğü için çocuk şiddete yabancı evet.Sonsuza dek oğlumun yanında olamayacağım için, bir şekilde bu tür zorbalıklarla başedebilmesini öğrenmeli. Gidip okulda cıngar çıkartamam ama ciddi bir şekilde, artık bu konuya eğilmelerini ve çözüm getirmelerirni isteyeceğim.Sonuçta evlatlarımızı onlara emanet ediyoruz.Özgüveninin gelişmesi için bir danışmandan yardım almam da gerekebilir ama o çocuklarında rehabilite edilmesi gerekli diye düşünüyorum.

  • old possum  (17.01.13 19:27:06)
insanlar gözleri korkutulmadan uslanmazlar. çocuğun babası veya abisi varsa gitsin o iki çocuğa bağırsın korkutsun. çocuğunuz biraz daha büyüsün lisede falan bodybuildinge verin. güç, bir erkekte her zaman işe yarar.

  • durdenist  (17.01.13 19:36:41)
oldu o zaman, herkes birbirine silah ceksin guc gosterme bakimindan. hepimiz kasli hayvan gibi olalim kadin erkek. bu mantikla, insanlar hep coplaniyor, kadinlar hep dayak yiyor vs vs.

anne dogruyu yapiyor. sorumluluk almak istemeyen hoca mudure sikayet edilmeli filan.

edit: kendi cocugum olsa da elimden gelecek bir sey yok. baskasinin cocuguna el kaldirdigim anda zaten kanunlar karsinda suclu konumuna duserim.
  • yirtik foto  (18.01.13 00:00:21 ~ 00:01:25)