Oyun programlama hakkında

oyun programlama yapmak istesem(kastım web üzerinden oynanabilecek tarz değil tabi Battlefiield da değil yani daha başlangıç aşamasında bişeyler)

1-Türkiyede iş bulma imkanı nedir?
2-"Başlangıç aşamasında bilsen nolucak" diyenlerden öneriler?bunda işe yarayacak minimum seviye nedir?
3-En kolay öğrenilebilecek platform veya dil
4-En çok yardım alabileceğim ve kaynak bulabileceğim platform veya dil(En önemlisi bu gibi ingilizcem yok)
5-Trükiyede en geçerli olan(beyler oyun projemizde yer alacak adam aranıyo tarzı bir durum olduğunda muhtemelen içinde olabilmemizi sağlayacak kadar yaygın)

oyun programlama hakkında bi bilgim yok fakat genel olarak yazılım ile ilgili işlerde ingilizce mutlaka şart hatta bu programlama olayının temeli öncelikli olarak ingilizce bilmek dersem abartmış olmam sanırım.

  • olurnedenolmasin  (09.01.13 02:36:11)
1 yok
2 sırf şu cümleyi kurduğun için cevaplamaktan vazgeçecektim.
3 en azından c ++ yı iyi bilmen gerekir, grafik üzerinde çalışmayacaksan.
4- ingilizcen yoksa for döngüsünden ileri gidemezsin. bu durumda ingilizce =) onun dışında hemen her dil için tonlarca kaynak var internette.
5- oyun 5 kişi danaya girer gibi girilecek bir olay olmadığından böyle bir yayın yok. tek tek türkiye'deki az sayıda olan şirketlere başvurman gerekecektir. bir kaç tane de programlama üzerine forum var zaten, onlarda ara ara oyun geliştirmek istiyorum diyenler oluyor ama projeler hiç başlamadan bitiyor her seferinde.

ek : mesela www.riotgames.com şurada riot firmasının iş ilanları var. bir bak.
  • repins  (09.01.13 02:57:24 ~ 02:58:33)
olurnedenolmasin'in dediği gibi İngilizce olmazsa olmaz bu işler. Türkçe kaynak bulman imkansız. Bir sorun olduğunda Türkçe forumlardan destek alman imkansıza yakın.

  • MBrain  (09.01.13 02:57:35)
3,4,5

ingilizce yoksa işin çok zor, en azından dokümantasyonları karıştırabilecek kadar ingilizcen olmalı.

hangi yazılım, programlar sorusu için global game jame'in sağladığı imkanlara bakabilirsin,

www.ggjturkey.org

doğrudan saf directx-opengl ile başlarsan aklın karışabilir, benim önerim işini kolaylaştıracak bir framework ile başlamak.

mesela c# biliyorsan xna ile oyun yazmak çok kolay veya unity3d'yi de deneyebilirsin.

adım adım proje anlatılan siteler filan da var mesela ama ingilizce önemli tabii burada.

şu aşamaya gelirsen sağlam para kazanırsın bence.
  • ocanal  (09.01.13 03:00:39 ~ 03:01:10)
iş rahat bulursun. özellikle son yıllarda türkiye'de baya aranan adam oldu oyun programcılar. yalnız diğer sorularından önce sen ingilizce'yi hallet. onsuz hiç bir şey olmaz.

  • tembel sinefil  (09.01.13 07:40:07)